Benkő Erika tapasztalatairólKezdőként a parlamentben

2017. január 12., csütörtök, Közélet

Kaotikus és átláthatatlan a román parlament működése – osztotta meg „zöldfülű” képviselői tapasztalatait Benkő Erika, aki a december 11-i választásokon nyert mandátumot, és decemberben szembesült az új munkahelyén uralkodó, nehezen kiismerhető körülményekkel. Mindezek dacára lelkes és bizakodó, reméli, tervei közül többet sikerül majd törvényre váltania.
 

 

Két bizottságban is tevékenykedik, a Victor Ponta vezette Európai ügyek bizottságának alelnöke, és nemsokára Máltára utazik egy konferenciára. Elsősorban kapcsolatépítést remél ettől a munkától. Fontosabbnak nevezte az emberi jogok, felekezetek és kisebbségi ügyek bizottságában rá váró feladatokat, ez a testület foglalkozik az állampolgárok alapvető jogainak biztosításával, a lelkiismereti szabadság szavatolásával, a felekezeti hovatartozás és a szólásszabadság fenntartásával. Eddig egy érdemi ülést tartottak, amikor a dohányzást szabályozó törvény enyhítéséről vitatkoztak, és elvetették az erre vonatkozó javaslatokat, de ugyanakkor napirendre került a Remus Cernea volt képviselő által javasolt jogszabálytervezet is, amely a bejegyzett élettársi kapcsolatokat szabályozná. Ez utóbbi kérdésben nem született döntés, halasztottak, hogy az új képviselők is jobban megismerjék a tervezetet, Benkő Erika pedig úgy döntött, konzultál a magyar nő- és családjogi szervezetekkel, azt követően alakítja ki álláspontját. A miniszterek meghallgatása futószalagon történt, nem is nevezhető valós bemutatkozásnak, inkább formaság volt – mondta el.
A plénumban két fontos törvényt fogadtak el: a 102 illeték eltörléséről szólót, amely véleménye szerint valóban a bürokráciacsökkentést szolgálja, illetve a 2000 lej alatti nyugdíjak adómentességéről szólót. Ez utóbbit azért is jelentősnek nevezte, mert nagyon sok háromszéki idős ember életét teszi kicsit könnyebbé. Az RMDSZ azt szerette volna, hogy minden olyan nyugdíj esetében legyen érvényes az adómentesség, amely a hozzájárulás (kontributivitás) elvén alapszik, és a speciális nyugdíjakat (a rendőrökét, katonákét, bírókét, ügyészekét, képviselőkét, szenátorokét stb.) terhelje 16 százalékos adó. „Sajnos, ezt a javaslatunkat a bizottság és a plénum is elutasította, habár, véleményem szerint ez így lett volna igazságos” – fejtette ki Benkő Erika.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1252
szavazógép
2017-01-12: Máról holnapra - Mózes László:

Kommandó segítőkre vár

Újabb csapással kényszerülnek szembenézni a kommandóiak: leégett a Horn Dávid Általános Iskola egy része, tantermek, tanfelszerelések károsultak, hamuvá vált a könyvtár is. Háromszék legmagasabban fekvő települését, az ott élőket eddig sem nagyon kímélte a sors, s meglévő gondjaik mellé egy másik is került: pótolni kell az iskolát ért veszteséget.
2017-01-12: Jegyzet - Váry O. Péter:

Magyar rendőr kellene (Kármentő)

Jöttek a rendőrök. A helyiek vagy a fekete ruhások, ahogy a köznyelvben emlegetik őket. Nem fáradtak a csengő megkeresésével, csak verték a kaput. A dörömbölésre automatikusan beindul a két biocsengő, éktelen ugatásuk felveri a környéket. A kapu döngetése erre sem hagy alább, de a vakogás sem. Cipő, kabát, sapka, mert – ahogy nagy elnökünk mondta – a tél nem olyan, mint a nyár, s jó, hogy mínusz húsz foktól a székely nem rezel be, ‘sze volt már s lesz még ilyen, s ha nem januárban, hát mikor legyen fagy?