Ismét végéhez közeledik egy munkával és eredménnyel gazdag iskolai esztendő, és az év végi ünnepségek sorozatát, mint ahogyan azt már megszoktuk, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum az V—VIII. osztályosok képzőművészeti tárlatmegnyitójával kezdi. 36. tárlatunkat nyitjuk idén, és hogy a 2007—2008-as tanév valóban gazdag volt munkában és eredményekben, mi sem bizonyítja jobban, mint a közel háromszáz kiállított alkotás.
A tárlatlátogatók számára már megszokott, hogy grafikákat, metszeteket, olaj- és akvarellfestményeket láthatnak, meg az elmaradhatatlan kisplasztikákat, összerakható játékokat, vájt domborműveket, maszkokat. Az alkotásokon nyomon követhető az idei tanév témavilága, melynek gazdagsága nem marad el az előző évekétől. Készültek munkák a Mátyás-év jegyében, a pekingi olimpia tiszteletére, a Szent Erzsébet-mondakörről, láthatunk őszi témájú munkákat, meseillusztrációkat és önarcképeket, csendéleteket, népi táncainkat és épített örökségünket mintázó alkotásokat.
És mint mindig, idén is nyomon követhető, hogy miként járulnak hozzá a mesterek a tanítványok látásmódjának, világképének, gondolatiságának s nem utolsósorban mesterségbeli tudásának fejlesztéséhez, gyarapításához. Vetró Zsuzsa és Vetró András vonásait, színeit, formáit, témavilágát régebbről ismerheti a kézdivásárhelyi tárlatlátogató közönség. Koszta Ervin festővel idén találkozhattunk, de az értő szemmel látók számára bizonyára ismerősnek tetszik az ötödik osztályosok munkáiban a sajátságos vonalvezetés, a minket körülvevő világból táplálkozó témavilág. Miként a kisplasztikákban viszontláthatjuk Vetró András kedvenc témáit a ló és a bohóc inspirálta alkotásokban, ugyanúgy ráismerhetünk Vetró Zsuzsa szín- és formavilágára a grafikai alkotások zömében. Hármójuk módszeres, komoly, időt és fáradságot nem kímélő munkájában éltető talajra lel a tanítványok tehetsége, fantáziája. Irányításuk alatt a gyermekek titkolt álmai, vágyaik, életüket meghatározó, énjüket alakító gondolatok költöznek agyagba, gipszbe, olajba, tusba, akvarellbe.
Fontos megemlítenünk, hogy ezeken az alkotásokon kívül 250 más munka képviseli iskolánkat a világ minden részén. Ezek a pályázatokra beküldött munkák, közülük már számos díjnyertes, mások ezután várják az eredményhirdetést.
Idén tizenkét pályázaton szerepeltek a rajzosztályosok városi, megyei, országos és nemzetközi megmérettetéseken. Az eddigi visszajelzések alapján 26 díjat és 36 dicséretet nyertek nyolc pályázaton, és további négy pályázat eredményhirdetése még hátravan.
Az idei tanév első, szeptemberben meghirdetett pályázata a magyarországi Hatvanból érkezett, és Árpád-házi Szent Erzsébet életét tűzte ki témául Rózsacsoda címmel. Ez a verseny a tanéven átível, így a tíz diplomát, melyből négy arany, három, idén IX.-es volt rajzosztályos (Barabás Ágota, Cseh Erna és Kész Blanka), valamint a most is rajzosztályos Ugron Nóra nyerte. Az idei hatvani pályázat címe Szeretethimnusz, ide nemrég küldtek tizenkét illusztrációt, s reméljük, az ideihez hasonló eredményekről számolhatunk be jövőre.
November folyamán a Bikkmakk Kulturális Egyesület hirdetett megyei festészeti versenyt Ősz témával. Itt hat tanuló szerzett dicséretet, Vizsuly Rebeka, Márton Hunor II., Cseh Erna, Gáspár Szilárd és Balázs Eszter III. díjban részesült. Ugyancsak novemberben plakátversenyre is küldtek munkákat. Ezt a felhívást az S. O. S. Lelkisegély Telefonszolgálat írta ki, itt ketten dicséretet, valamint Vizsuly Rebeka és Kozma Emőke II., Ugron Nóra pedig III. helyezést ért el.
Decemberben a kézdivásárhelyi Őrcsillag Nagycsaládosok Egyesülete szervezett Karácsony témájú rajzversenyt. A tizenegy dicséret mellett itt is díjazták Pakó Henrietta, Szabó Hanna Rita és Szabó Réka munkáit I., II., illetve III. díjjal.
A 2008. év a Cimbora diáklap rajzpályázatával kezdődött januárban. Kovászna és Hargita megyei V—VI. osztályosoknak illusztráció, VII—VIII. osztályosoknak önarckép volt a téma. A közel nyolcvan beküldött munkával szinte minden díj a mi iskolánk tanulóihoz került. Kovács István I., Miklós Áron II., Moldován Zsolt III., Erdei Izabella IV. díjat kapott az önarcképeivel, Bokor Szende meseillusztrációja I. díjas lett, III. díjas a Jancsó Zoltáné, és hét dicséretet is kaptunk ezen a versenyen.
Februárban szintén a Bikkmakk felhívására farsangi maszkokkal versenyeztek tanulóink. Gáspár Szilárd és Bordean Levente III., Jakab Tamás IV. díjat kapott. Ugyancsak februárban postázták a huszonhét, Olimpia témájú munkát Macedóniába, innen még várják az eredményt.
Áprilisban a műemlékvédelmi világnap alkalmából a Céhtörténeti Múzeum felhívására Városunk épített öröksége témával 24 jelenlegi és nyolc volt rajzosztályos küldött be közel ötven munkát. Vizsuly Rebeka a grafikai, Deme Tamás pedig a fotófődíjat kapta, számos más alkotást dicséretben részesített a zsűri. Szintén áprilisban küldtünk el tizenöt festményt Bulgáriába Néptáncaink, népdalaink témával, Lengyelországba pedig tizennégy linómetszetet Én és a városom témával a 16. nemzetközi grafikai biennáléra. Innen is várjuk az eredményhirdetést.
A tanév utolsó pályázatát a marosvásárhelyi bábszínház írta ki Mátyás király udvarában címmel, melyen mesék, mondák illusztrációival versenyeznek tanulóink, és annyit már tudunk, hogy Mátyás Kinga III. díjas lett, de a hivatalos eredményhirdetés valószínűleg több dicséretet is hoz majd.
Meg kell említenünk a műemlékvédelmi világnap tiszteletére szervezett megyei versenyt is, ahol Koszta Ervin irányításával volt rajzosztályos, ma líceumi tanulóink nyertek két különdíjat, két III. helyezést és négy dicséretet, s ugyancsak líceumi tanulóink Bacovia-versillusztráció-tárlata látható a Vigadó kistermében.
Mindezt azért tartom fontosnak hangsúlyozni, mert így szépen nyomon követhető, hogy az alkotókedv, a színek és formák varázsa nem szűnik meg hatni azután sem, hogy a VIII. osztály végén elválnak mester és tanítvány útjai. Illetve, ha pontosan akarok fogalmazni, az út, amelyen a rajzosztályosok indulnak, soha nem válik el a mesterétől. Bizonyíték erre annak a közvélemény-kutatásnak az eredménye is, melyet iskolánk líceumistái körében végeztünk Én és a példaképem címmel. Itt a lehetséges tizenhét közéleti személyiség közül a Vetró házaspárt jelölték meg legtöbben mint követésre méltó példaképet. Megnyugtató és egyben biztató is ez az eredmény, hiszen arra enged következtetni, hogy lesznek, akik továbbviszik az elkezdett munkát, hogy van értéke és elismerése a közösségért kifejtett tevékenységnek, hogy a jövő nemzedék számára nagyobb értéket jelent a szépség és a művészet hatalma, mint a hatalom vagy a pénz vonzereje. És igazolódni látszik az is, hogy azok hatnak leginkább és a legmaradandóbban a gyermekekre, akik nap mint nap mellettük állnak, és szóval, cselekedettel mutatják, melyek az igazi értékeink.
Ferencz Éva