OlvasólámpaReményik Sándor emlékezete

2008. május 31., szombat, Kultúra

Most, hogy megjelentek Reményik Sándor hátrahagyott versei s utána egy többé-kevésbé teljesnek mondható gyűjtemény (,,összes versei"), cikkei, jegyzetei esszéi, tanulmányai, levelezése Olosz Lajossal, más levelei még régebben a Marosi Ildikó szerkesztette Erdélyi Szépmíves Céh Levelesládája (1924 —1944) című gyűjteményben, majd a Molter-leveleskönyvekben és egy évtizede a Kisgyörgy Réka szerkesztette Emlékkönyv, a Nap Kiadó sorozatában megjelenő, Dávid Gyula szerkesztette antológia (R. S. emlékezete) mintegy felteszi az i-re a pontot.

Hozzáférhetővé téve számos dokumentumot, levelet, vallomást, a korabeli folyóiratok és napilapok évfolyamaiból előbányássza a szinte hozzáférhetetlen, Reményikről szóló kritikákat, tanulmányokat, cikkeket, esszéket. Most már elkerülhetetlenül egy monográfiának kellene következnie. Ez most születhet meg, amikor az életmű, a versek, tanulmányok, cikkek s levelek nagy részben megjelentek, s újra kiadták az R. S. lírájáról szóló fontosabb irodalmat. Németh László beszédes című, Dávid Gyula válogatásában is megjelenő, Mégis ő az erdélyi költő című tanulmányában örök érvényűen szögezte le azt az alaptételt, amely egy nagy monográfia kiindulópontja is lehet. ,,R. S. típusa a jóakaratú, nemes beugróknak. Az erdélyi katasztrófa dörejéből először az ő dalai emelkedtek mint életet hirdető, bár vijjogó madarak. A Fagyöngyök költője s Rilke fordítója saját bevallása szerint minden ereje megfeszítésével font gyönge idegeiből hajókötelet. De hajó kellett a rettentő vizek fölé, új árvízi hajós, aki a remények roncsait fölvegye. (…) De R. több volt, mint programlírikus. Az érdemen felül hullt babér záporában megemlékezett önmagáról, s redukálta a közélet költőjének hangos szerepét, önmagát kezdte magyarázni. Megcsinálta a maga R.-szobrát, s ebben a kevesebb tapsra, de több elismerésre jogosító vállalkozásában igazi poéta lett..." Németh ezt 1927-ben írta, R.-nek még tizennégy éve volt, hogy igazolja a megállapításokat, eljutva az erőszakot tagadó, nyíltan antifasiszta ,,korszerűtlen versekig"... Halála után mégis évtizedekre kitűnt a képből. Hogy miért, olvasható a gyűjteményben Nagy István harcos és ostoba pamfletje. R. S. a magyar polgárság nacionalista költője, ahol csak úgy záporozik az elfogult, indokolatlan vád. Az Utunk ötvenhatos Nézzünk hát szembe sorozatában, egy kritikus saját verssorát fordítva ellene, ,,omló világ árnyék kapitányának" nevezte, s csak 1983-ban jelent meg egy válogatás verseiből némi antológiabéli előzmények után a Kriterion Romániai Írók sorozatában, Kántor Lajos előszavával. De előzőleg, 1980-ben Marosi Péter írt meggondolkodtató vitacikket az Utunkban (szerepel a gyűjteményben): ,,Trója történetében Kasszandra tragikuma megelőzi Hekabéét (trójai királyné, aki a leghangosabban gyászolt városa és családja pusztulása után. — B. L.), R.-nél a sorrend megfordul. Ő előbb éli át Hekabé kínját, s csak élete végén válik Kasszandrává." (Trójai királylány, aki tragikusan, mindenkinél előbb ismeri fel és hirdeti Trója végzetét, de próféciája pusztába kiáltott szavak tömkelege marad… — B. L.) Igen, itt a pályaív, amelyre példásan lehetne építeni az immár elkerülhetetlen monográfiát.

Lehet, mert kell. Reményik Sándor emlékezete. Válogatta, szerkesztette és összeállította Dávid Gyula. Nap Kiadó, 2007

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1537
szavazógép
2008-05-31: Kultúra - x:

Nagy Mózes-tárlat a múzeumban (Kiállítás)

Ismét végéhez közeledik egy munkával és eredménnyel gazdag iskolai esztendő, és az év végi ünnepségek sorozatát, mint ahogyan azt már megszoktuk, a kézdivásárhelyi Nagy Mó­zes Elméleti Líceum az V—VIII. osztályosok képzőművészeti tárlatmegnyitójával kezdi. 36. tárlatunkat nyitjuk idén, és hogy a 2007—2008-as tanév valóban gazdag volt munkában és eredményekben, mi sem bizonyítja jobban, mint a közel háromszáz kiállított alkotás.
2008-05-31: Élő múlt - x:

Múzeum a csűrben

A falu
Kézdivásárhelytől kilenc kilométerre északkeletre fekszik Bélafalva, a Szentföldnek nevezett Felső-Háromszék egyik végfaluja. A falut először 1536-ban említik Byelafalva néven. 1567-ben húsz kaput írtak össze a településen, 1703-ban 55 családot számláltak. 1910-ben lakosainak száma elérte a 719-et, ez 1992-re 474-re csökkent, amelyből egy személy volt román nemzetiségű. 2002-ben lakóinak száma 486.
A mindvégig tiszta katolikus magyar falu közigazgatási szempontból és egyházilag is Kézdiszentkereszthez (Polyán) tartozik. Többször javított, Szent Adalbertnek szentelt műemlék temploma idegenforgalmi érdekesség.