Nem hajlandóak elkezdeni a munkát a megyei tanács tulajdonában levő Út és Híd Rt. dolgozói, amíg a vállalat vezetősége nem tejesíti követeléseiket. A spontán munkabeszüntetést csütörtökön reggel kezdték, negyvenszázalékos fizetésemelést követelnek, és a cég vezetőinek menesztését.
Tegnap reggel hét órakor második alkalommal gyülekeztek a dolgozók a vállalat udvarán. Nem akarnak dolgozni, amíg papíron nem látják a bérek emelését, nem érdekli őket az sem, hogy törvénytelen a munkabeszüntetés, és nem kapnak fizetést ezekre a napokra. Elegük van abból, hogy semmibe veszik őket, napról napra emelkednek az árak, lassan semmire nem elég a fizetés, amit az igen nehéz munkáért kapnak — panaszolják.
Szakszervezeti vezetőjük, Máthé István vázolja a tiltakozás történetét: hétfőn már volt egy rövid akciójuk, akkor az igazgató megígérte, elemzi a követeléseket. A szakszervezet benyújtotta saját számításait, melyek szerint a fizetésalap 45 százalékos emelést is lehetővé tenne, szerdán késő éjszakáig tárgyaltak, végül az igazgató kijelentette: a részvényesi tanács beleegyezése nélkül nem engedélyezheti a bérek emelését. Amikor csütörtökön reggel ezt közölte az udvaron gyülekező munkásokkal, az emberek felháborodtak, és úgy döntöttek, nem hajlandóak dolgozni — mondja Máthé. Péntek reggelre összehívták a vállalat vezetőtanácsát, 10 órától a részvényesi közgyűlés három vezetőjének kellett volna összeülnie, de mindkét értekezlet elmaradt. A részvényesi közgyűlés három tagja közül egy kórházban, Fejér László Ödön jelezte, hogy külföldre utazik, így nem lehet összehívni a döntéshozó testületet. Fél tízkor csak a tiltakozó munkások és az ügyeket intéző szakszervezetisek voltak a vállalatnál, a vezetők közül senkit nem lehetett megtalálni. Serena Ivan, a megyei munkaügyi felügyelőség vezetője közvetítőként érkezett az üzenettel: a megyei önkormányzathoz várják tárgyalásra a szakszervezeti vezetőket, de a válasz egyértelmű nem volt. ,,Jöjjenek ide, itt tárgyalunk, az épületet nem hagyjuk el" — jelentette ki Máthé István. Patthelyzet alakult ki, mert a megye és a vállalat vezetői nem hajlandóak a székhelyen tárgyalni, úgy érzik, a kinti tüntetés nyomása alatt nem adottak a normális egyeztetési feltételek. Tegnap a szakszervezet elkezdte összeállítani a tiltakozás legalizálásához szükséges papírokat, Serena Ivan is felhívta figyelmüket, hogy baj lehet a spontán munkabeszüntetésből. A munkások tántoríthatatlanok, nem hajlandóak hétfőn sem dolgozni. Nem érdekli őket az sem, hogy vasárnap választások vannak, vezetőségváltás lesz a tulajdonos megyei önkormányzatnál, napok, hetek is eltelhetnek, amíg dolgozni kezd az új csapat. Máthé István szerint a vállalat ügyeiről az igazgatónak, a vezetőtanácsnak és a részvényesi közgyűlés képviselőinek kell dönteniük, ha lenne jóindulat, meg tudnák oldani a béremelést. A szakszervezeti vezető leszögezte, 35 százalékos emelésbe beleegyeznek, de ennél kevesebbről nem is tárgyalnak.