Klaus Iohannis: Érett parlamentre van szükség

2017. január 18., szerda, Belföld

Fontos, hogy Romániának hatékony titkosszolgálatai legyenek, és ehhez érett parlamenti többségre van szükség – jelentette ki Klaus Iohannis államfő, aki tegnap délután kisebb beszédet tartott a Román Hírszerző Szolgálat igazgatóhelyettese, Florin Coldea tisztségéből való felmentése és tartalékba helyezése kapcsán.

Az utóbbi időben sok szó esett a romániai titkosszolgálatokról, amelyeknek nagyon fontos feladataik vannak nemzetbiztonsági téren, és teszik is a dolgukat, még ha a közvélemény nem is mindig tud róluk; de ezért titkosszolgálatok – jelentette ki Iohannis, aki jónak látja, hogy a hírszerzők helyéről és szerepéről beszélnek. Szerinte két nagyon markáns határvonalat kell húzni ebben a vitában: nagyon világosan tisztázni kell a titkosszolgálatok és a politika viszonyát, ugyanakkor azt is szabályozni kell, hogy a politika mennyire avatkozzék be a titkosszolgálatok működésébe. Ő maga úgy véli, egyiknek sem kell a másik területére tévednie, de jól dolgozó hírszerzésre és valós, hatékony, átlátható, erős és pártatlan parlamenti ellenőrzésre szükség van.
Nem egy pártnak kellene meghatároznia az ellenőrzés módját, hanem a hatalmon és az ellenzékben levőknek együtt kell megtárgyalniuk, mert a hatalom változhat, de a titkosszolgálatok maradnak, és szavatolniuk kell a nemzetbiztonság rájuk eső részét – jelentette ki az államfő.
Az új parlamentnek egyébként sok teendője lesz: Klaus Iohannis és tanácsosai összesen 12 olyan törvényt számoltak össze, amely valamiképpen a nemzetbiztonságra vonatkozik, és ezek fele a titkosszolgálatokra – és a cél az, hogy javítsuk ezek tevékenységét. Az új parlamenti többségnek meghatározó szerepe lesz abban, ahogy a nemzetbiztonsági kérdéseket kezelni fogja: e törvényekkel és a tervezett amnesztiákkal is bizonyítania kell érettségét, amelynek mértékét a születendő jogszabályok fogják megmutatni. Egyelőre az új többség nem tett semmit néhány bizottsági elnök kinevezésén és populista intézkedések elfogadásán kívül – vélekedett az államfő, aki szerint ezután dől el, hogy ez a többség diktálni fog, játszmákat rendezni és kifehéríteni a vádlottakat, vagy pedig megérti, hogy Románia csak egy van, és az elnök mellé áll, hogy a nemzetbiztonságot, a jogállamot szavatolja, és azon lesz, hogy a román erős nemzetté váljon a többiek között. Ő maga a második változatot szeretné látni, egy érett többséget – jelentette ki Iohannis, és azzal zárta beszédét: várok.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2017-01-18: Belföld - :

Elátkozott autópálya

Ismét gond van az A1-es, dél-erdélyi autópálya Konca és Szelistye közötti szakaszával: alig tíz kilométerre attól a 200 méteres résztől, amelyet 10 hónappal az átadása után bezártak, lebontottak, majd újjáépítettek, most egy másik részen süllyedt meg és vált hepehupássá az úttest. Emiatt az egyik sávot lezárták, a megmaradt sávon pedig 60 kilométeres sebességkorlátozást rendeltek el.
2017-01-18: Belföld - :

Az igazságügyi miniszter is?

Gyanúsnak tűnik Florin Iordache igazságügyi miniszter doktori disszertációja: szövegátvételek vannak benne forrásmegjelölés nélkül, saját cikkekre való hivatkozás és sajtóközlemények a bibliográfiában; rengeteg táblázattal és grafikonnal felduzzasztott soványka dolgozatról van szó, amelyet Iordache a Moldovai Nemzetközi Szabad Egyetem magán felsőoktatási intézményben védett meg 2007-ben. A disszertáció azt vizsgálja, hogy milyen hatásuk van a nagy nemzetközi cégeknek Románia EU-csatlakozására. A dolgozat csupán 130 oldalas, a szerzőnek azonban a következtetésekkel, a zárszóval és 32 melléklettel sikerült felduzzasztania 180 oldalasra. A mellékletek többségét nem Iordache készítette, csak átvette különféle forrásokból. Hivatkozik sajtóközleményekre, intézményi jelentésekre, még a Wikipediára is. Kiterjedt szövegrészeket vett át Mihai Răzvan Ungureanu volt külügyminiszter egyik interjújából, az egyes szám első személyben tett kijelentéseket átírva egyes szám harmadik személyre. A disszertáció szövegéből szinte teljesen hiányoznak az idézőjelek, bibliográfiája 144 címet tartalmaz, ebből azonban harminc Iordache saját cikke. Hat orosz nyelvű könyvre is hivatkozik, holott önéletrajzában azt írja: franciául és angolul tud. (România liberă/Főtér)