Gyanúsnak tűnik Florin Iordache igazságügyi miniszter doktori disszertációja: szövegátvételek vannak benne forrásmegjelölés nélkül, saját cikkekre való hivatkozás és sajtóközlemények a bibliográfiában; rengeteg táblázattal és grafikonnal felduzzasztott soványka dolgozatról van szó, amelyet Iordache a Moldovai Nemzetközi Szabad Egyetem magán felsőoktatási intézményben védett meg 2007-ben. A disszertáció azt vizsgálja, hogy milyen hatásuk van a nagy nemzetközi cégeknek Románia EU-csatlakozására. A dolgozat csupán 130 oldalas, a szerzőnek azonban a következtetésekkel, a zárszóval és 32 melléklettel sikerült felduzzasztania 180 oldalasra. A mellékletek többségét nem Iordache készítette, csak átvette különféle forrásokból. Hivatkozik sajtóközleményekre, intézményi jelentésekre, még a Wikipediára is. Kiterjedt szövegrészeket vett át Mihai Răzvan Ungureanu volt külügyminiszter egyik interjújából, az egyes szám első személyben tett kijelentéseket átírva egyes szám harmadik személyre. A disszertáció szövegéből szinte teljesen hiányoznak az idézőjelek, bibliográfiája 144 címet tartalmaz, ebből azonban harminc Iordache saját cikke. Hat orosz nyelvű könyvre is hivatkozik, holott önéletrajzában azt írja: franciául és angolul tud. (România liberă/Főtér)
HATEZER HEGYIMENTŐ-AKCIÓ. 2016-ban 5887 alkalommal kérték a hegyimentők segítségét, akik így 6692 személyt mentettek meg. 2197 esetben a sípályákon volt szükség elsősegélynyújtásra, 3690 alkalommal a hegyekben, 1670 esetet a SMURD vagy a mentőszolgálat vett át – tudatja a hegyimentők országos szövetsége. Közleményük szerint napi szinten – 120 ideiglenesen vagy állandóan működő menedékháznál, a kedvelt kirándulóhelyeken és a téli sportokra kialakított pályákon – 350–550 hegyimentő vigyázott a turisták épségére. Sabin Cornoiu szövetségi elnök szerint 2015-ben a nyári és téli időszakban végzett mentések száma szinte egyenlő volt, tavaly azonban több dolguk akadt a nyári turistaidényben. Részben azért, mert ismét divatba jöttek a hegyi túrák, de új szabadidős tevékenységek is megjelentek: a hegyi biciklizés, a krossz, a rafting, a siklóernyőzés, és több sportversenyt is szerveznek újabban a hegyekben. Romániában 24 megyében működik hegyimentő-szolgálat, állandó alkalmazottaik száma mintegy 250, de körülbelül 800 személy rendelkezik hegyimentő képesítéssel. (Agerpres)
Tűz a hangszergyárban. Mintegy négyezer hegedű égett el abban a tűzben, amely a szászrégeni hangszergyár maroshévízi részlegében keletkezett hétfő este. A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szóvivője szerint a tüzet rövidzárlat okozta. A lángok hamar kiterjedtek a gyárcsarnokra, mely mintegy 2000 négyzetméteren, a tetőszerkezete pedig mintegy 3700 négyzetméteren égett le. A tűz oltásán mintegy kilencven ember dolgozott hat órán át. A kár értékét egymillió lejre becsülik. A katasztrófavédelem becslése szerint a tűzoltás révén 1,5 millió lej értékű javakat sikerült megmenteni a kigyulladt üzemben. (MTI)