BrexitLondon nem kér és nem fizet többet

2017. január 18., szerda, Világfigyelő

A referendum után Nagy-Britannia nem elzárkózni szeretne a világtól, hanem példát akar mutatni a többi uniós országnak: így is lehet ezt csinálni – mondta Theresa May brit miniszterelnök tegnapi beszédében, melyben a brexit okait, folyamatát és lehetséges következményeit részletezte.


Theresa May a vártnak megfelelően bejelentette, hogy az Egyesült Királyság teljes mértékben kilép az Európai Unióból. Nyomatékosította ugyanakkor, hogy országa érdeke is, hogy az EU megmaradjon. Arról beszélt, hogy a népszavazás napján nem a befordulásra szavaztak az emberek, hanem arra, hogy létrejöjjön egy valóban globális Egyesült Királyság. A miniszterelnök megígérte, a parlament alsó- és felsőháza is szavaz majd a Brüsszeltől való elválást tartalmazó megállapodásról, majd felsorolta azt a tizenkét pontot, amely alapján a brexit felépül majd.
Ezek egyike, hogy meg kell szűnnie az Európai Unió Bírósága joghatóságának az Egyesült Királyság felett. Megfogalmazása szerint igazságosabb országgá kell válniuk. May kifejtette, London továbbra is szívesen látja az EU-ból érkező munkavállalókat, különösen a magasan képzett szakembereket. Hozzátette: azt szeretné, ha Nagy-Britannia a jövőben is „mágnesként vonzaná a külföldi tehetségeket, a világot formálni képes úttörőket és újítókat”. Hangsúlyozta azonban, hogy a brit EU-tagságról tartott tavalyi népszavazáson a választók azt az egyértelmű üzenetet fogalmazták meg, hogy az EU-ból Nagy-Britanniába érkező munkavállalók számának ellenőrzés alá vonását kívánják, és „mi ezt a kérést teljesíteni fogjuk”.
A miniszterelnök tudomásul veszi, hogy a Brüsszellel való szakítás elkerülhetetlenül együtt jár a közös piacból való kilépéssel. Leszögezte ugyanakkor, hogy egyúttal megszűnik az a gyakorlat is, hogy évről évre jelentős összegekkel járuljanak hozzá az EU büdzséjéhez.
A kormányfő kemény tárgyalásokat ígért Brüsszellel, olyanokat, amelyben mindkét félnek kell majd lépéseket tennie a megállapodás felé. Leszögezte, hogy a szerződés létrehozásában részt kell vennie Skóciának, Walesnek és Észak-Írországnak is.
További prioritási pontok a kilépés felvázolásában: új kereskedelmi egyezmények kiépítése, vezető szerepre való törekvés a kutatás és innováció terén, határokon átnyúló bűnüldözési együttműködés és a brexit minél gördülékenyebb levezénylése.
Theresa May jelezte, biztos abban, hogy sikerül a lefektetett elvek és prioritások mentén végigvinni a Brüsszeltől való elválást. Jelezte ugyanakkor, tudja, hogy vannak, akik szeretnék az Egyesült Királyság kiválását megnehezíteni, hogy ezzel elriasszanak más országokat attól, hogy hasonló útra lépjenek. Ez a megközelítés azonban szerinte az EU számára lenne kártékony, az Egyesült Királyság szempontjából pedig elfogadhatatlannak nevezte.
A miniszterelnök szerint megállapodásra lehet jutni az Európai Unióval a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok feltételrendszeréről a kilépési tárgyalások kétévi időkeretén belül. Hozzátette: London a kilépési feltételek fokozatos végrehajtására törekszik.
May azt is elmondta, az Egyesült Királyság szeretne a brexit után is a legjobb barátja maradni európai partnereinek, nyomatékosította ugyanakkor azt is, hogy egy rossz megállapodásnál az is jobb számukra, ha egyáltalán nem jönne létre egyezség.
Noha Theresa May az úgynevezett kemény brexit mellett tette le  voksát, az elemzők eleve arra számítottak, hogy beszédében jelzi majd, országa nem fordít hátat Európának, hiszen a választók nem a közös európai értékekre mondtak nemet a tavaly júniusi népszavazáson. Brüsszel ugyanakkor korábban igen kritikus volt az olyan jellegű forgatókönyvekkel kapcsolatban, amelyek szerint Nagy-Britannia végül mégiscsak profitálhatna a jövőben is a közös piacból. Ezt beszédében a miniszterelnök végül el is vetette.

Az EU kész megkezdeni a tárgyalásokat
Szomorú folyamat szürrealisztikus időkben, de legalább a brexit valószerűbb bejelentése – fogalmazott Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetében Theresa May brit miniszterelnök kijelentésére reagálva tegnap. Tusk szerint a brit miniszterelnök tegnapi beszéde – amelyben a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) folyamatát ismertette – valószerűbb képet nyújt a brexitről, mint amilyet London korábban ismertetett. Az unió 27 tagállama kész megkezdeni a kilépésről szóló tárgyalásokat a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását követően – tette hozzá a tanácsi elnök.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 158
szavazógép
2017-01-18: Világfigyelő - :

Összeveszett az európai jobb- és baloldal (Elnököt választ az EP )

Tegnap választott új elnököt az Európai Parlament a német nemzeti politikába visszavonuló mostani elnök, Martin Schulz helyére, lapzártáig azonban nem dőlt el, ki vezeti a következő négy évben az Európai Unió törvényhozó testületét.
2017-01-18: Világfigyelő - :

Beismerte tettét az isztambuli merénylő

Beismerte az éjszaka elfogott üzbég Abdulgadir Masharipov, hogy ő követte el a vérengzést szilveszter éjjel az isztambuli Reina szórakozóhelyen – jelentette be a török nagyváros kormányzója.