Közvitát szeretne az RMDSZ

2017. január 26., csütörtök, Belföld

Tisztességes közvitát tart szükségesnek az RMDSZ a kormány közkegyelmi tervezetéről – nyilatkozta tegnap Kelemen Hunor. A szövetségi elnök szerint, ha tisztességes közvitát folytatnak le a tervezetről, és a társadalomban egyetértés alakul ki a kérdésről, a tervezetet akár sürgősségi kormányrendelettel is el lehet fogadni. A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács egyébként tegnap negatívan véleményezte a közkegyelemről és a büntető törvénykönyvek módosításáról szóló rendelettervezeteket.

 

Kelemen Hunor úgy vélte, a kormánynak el kell döntenie, hogy milyen jogfilozófiát szándékszik követni a közkegyelem kérdésében. „Ha azt mondjuk, hogy az elítélteket azért kell elengedni, mert a börtönök túlzsúfoltak, akkor nyilván a jelenleg szabadságvesztésüket töltőkre kell koncentrálni, nem azokra, akik felfüggesztett büntetést kaptak” – utalt arra, hogy a jogszabály azokra is kiterjed, akiket nem letöltendő szabadságvesztésre ítéltek. Meglátásában a másik jogfilozófia szerint integrálni kell a társadalomba azokat az embereket, akikre kisebb büntetéseket szabtak ki, nem követtek el súlyos bűncselekményeket.
A büntető törvénykönyv tervezett módosításaival kapcsolatban az RMDSZ elnöke arra emlékeztetett, hogy az alkotmánybíróság a büntető törvénykönyvet és a büntető perrendtartási törvénykönyvet több pontban alkotmányellenesnek nyilvánította, ezért a jogszabályokat a taláros testület döntéseihez kell igazítani.
A politikus azt tartja a legkézenfekvőbb megoldásnak, ha a büntetőjogi törvényeket sürgősségi eljárással lefolytatott parlamenti vita után hoznák összhangba az alkotmánybíróság döntéseivel. „Akárhányszor a kormány sürgősségi rendelettel nyúlt hozzá a büntetőjoghoz, utólag mindig kiderült, hogy ebből csak baj származott.” A politikus sérelmezte, hogy senki nem háborodott fel a közvita elmulasztása miatt, amikor tavaly a Cioloş-kormány próbálta sürgősségi rendelettel korrigálni a büntető jogszabályokat.
Kelemen Hunor nem kívánta kommentálni Klaus Iohannis népszavazási kezdeményezését. „Mivel nem tudjuk, hogy a népszavazásra bocsátott kérdéseket hogyan fogja megfogalmazni, a témához egyelőre nincs mit hozzáfűzni” – nyilatkozta.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács tegnap szavazattöbbséggel fogadta el a két rendelettervezetetet elutasító álláspontját. Az ülésről tudósító Digi 24 hírtelevízió szerint a testület alkotmányellenesnek tartja, hogy – azonnal hatályba lépő – sürgősségi kormányrendelettel hirdessenek közkegyelmet több ezer elítéltnek, a szakmai fórum szerint ugyanis közkegyelmet csak a parlament hirdethet sarkalatos törvényben. A büntető törvénykönyv egyes cikkelyeinek módosítását előirányzó másik tervezetről az a tanács álláspontja, hogy a kormány nem indokolta meggyőző módon, miért kellene a rendes parlamenti jogalkotási eljárást sürgősségi rendelettel helyettesíteni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 984
szavazógép
2017-01-26: Belföld - :

Visszaszorítani a korrupciót (Igazságügyi országjelentés)

Előremutatóak az igazságszolgáltatás függetlenségének védelme érdekében hozott román és bolgár intézkedések, ugyanakkor Szófiának többet kell tennie a korrupció elleni küzdelem terén – jelentette ki tegnap Frans Timmermans, az Európai Bizottság (EB) első alelnöke Brüsszelben, az uniós bizottság Romániáról és Bulgáriáról közzétett országjelentésének bemutatásakor. Klaus Iohannis államfő üdvözölte a jelentésben foglaltakat, illetve azt, hogy az először pontosítja, miként zárhatják le az ország uniós csatlakozásakor, tíz éve bevezetett, úgynevezett ellenőrzési és együttműködési mechanizmust (MCV).
2017-01-26: Belföld - :

Soros a felforgató (Dragnea és a civilek)

A Romániában közhasznúnak nyilvánított civil szervezetek ellenőrzését helyezte kilátásba Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) vezetője, a képviselőház elnöke. A politikus elsősorban a Soros György által támogatott szervezeteket kritizálta állásfoglalásában, de egyúttal a közpénzek elköltésére is hivatkozott felvetésében.