Ukrajna és Magyarország közjogi méltóságaihoz, valamint nemzetközi fórumokhoz fordul a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) az ukrán oktatási miniszter múlt heti rendelete miatt, amely a magyar szervezet szerint a nemzetiségi iskolák oktatási nyelvének az államnyelvre történő lecserélését készíti elő.
A KMKSZ az ukrán oktatási miniszter intézkedését alkotmányellenesnek, a hatályos ukrán törvényekkel és az Ukrajna által aláírt nemzetközi megállapodásokkal ellentétesnek tartja. A szövetség szerint a rendelet többek között a magyar oktatási rendszer szétzilálását, hosszú távon pedig a kárpátaljai magyar etnikum beolvasztását készíti elő.
Eredményes volt a kínai évad
Eredményes volt a magyar évad Kínában, hiszen sikerült bemutatni a modern, fejlett iparú Magyarországot, kultúránkat — mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a Kínai Magyar Évad zárórendezvényén a kínai Sencsenben. Véleménye szerint Kína számára Magyarország lehetne a minőségi termékek logisztikai központja. Tudás, technológia, innováció, ezeket mi adni tudjuk — tette hozzá Szili Katalin. A magyar évad keretében tavaly szeptembertől júniusig Kínában nyolc helyszínen zajlottak Magyarországról szóló programok: bemutatók, üzletember-találkozók, kulturális rendezvények.
Követelik az orosz katonák kivonását
Bekérették Oroszország nagykövetét a grúziai külügyminisztériumba. Tbiliszi tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy Moszkva mintegy négyszáz katonát küldött Abháziába vasútvonalak javítására. A grúz vezetés ezt agressziónak minősítette, Moszkva viszont azt hangoztatja, hogy a vasúti közlekedés helyreállítását célzó humanitárius műveletről van szó. A grúz nemzetbiztonsági tanács ülése után Jekatyerina Tkeselasvili külügyminiszter közölte, hogy követelik az orosz katonák kivonását. Ez nem csak a szombaton átvezényelt egységekre, hanem azokra az orosz alakulatokra is vonatkozik, amelyek törvénytelenül, a Független Államok Közössége békefenntartó erejének fedezete alatt érkeznek ebbe a grúziai térségbe — mondta a külügyminiszter.
Sikeresen működésbe hozták a Phoenix űrszonda robotkarját
Megkezdte a Marson lévő talaj kutatásának próbáját a Phoenix amerikai űrszonda, amely május 25-én szállt le a vörös bolygón. A jármű robotkarja kinyúlt, leereszkedett, és megkaparta a talaj felszínét. Az érintkezés helyén mélyedés maradt, amelyből egyes vélemények szerint jég csillan ki. ,,Az első érintés lehetővé teszi, hogy pontosan tudjuk használni a robotkart. Jó esélyeink vannak a mintavételhez és a beemeléshez" — mondta David Spencer, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékese, aki a Phoenix felszíni műveleteit vezeti.
Időlegesen visszaállították a schengeni határt
Egy hónapra visszaállította Ausztria vasárnap éjféltől az ellenőrzés lehetőségét schengeni határain, köztük az osztrák—magyar határszakaszon. Az intézkedést az osztrák—svájci rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság biztonságának szavatolásával indokolta. Günther Platter belügyminiszter tegnapi közleménye szerint az ellenőrzést ,,átmeneti jelleggel, szakaszosan és a helyzettől függően" alkalmazzák az Eb ideje alatt. Az intézkedés célja, hogy egyrészt kiszűrjék mindazokat — elsősorban az ismert futballrandalírozókat —, akik nemkívánatosak a sporteseményen, másrészt feltartóztassák az illegális bevándorlókat.