Kézdivásárhely önkormányzata egyhangú vokssal fogadta el a 2017–2018-as tanév beiskolázási tervét a tegnapi tanácsülésen. Nem volt vita, veszekedés – ennek az a magyarázata, hogy egyelőre semmi nem változik, minden létező tanintézmény megmarad, nem vonnak össze iskolákat. Az összejövetel megkezdése előtt Hegedűs Ferenc önkormányzati képviselő javaslatára egyperces néma csenddel tisztelegtek az előző este elhunyt Kosztándi Jenő festőművész emléke előtt.
Bokor Tibor polgármester előterjesztésében elmondta: a tanfelügyelőség kérésére minden év elején az önkormányzatnak el kell fogadnia a következő tanév beiskolázási tervét. „Sajnos, sokkal több a felelősségünk és a tennivalónk, mint a beleszólási lehetőségünk ezen intézmények működésébe, irányításába – hangsúlyozta a tanári végzettségű elöljáró –, a mi feladatunk abban merül ki, hogy tanintézményt hozhatunk létre vagy bezárhatunk, más feladatunk nem lehet, mivel a jelenlegi törvénykezés csak annyit enged meg.” Közölte: egyelőre marad minden úgy, ahogy eddig is volt, a következő tanévben egyetlen oktatási intézmény sem szűnik meg, nem vonnak össze intézményeket, és új iskolát sem hoznak létre.
Ilyés Botond, az Erdélyi Magyar Néppárt tanácstagja azt kérdezte meg a polgármestertől: a közeljövőben fennáll-e olyan veszély, hogy tanintézményeket kelljen összeolvasztani. Bokor válasza az volt, hogy ez a veszély bármikor fennáll, hiszen nagy épületekben nagy beruházásokkal elvégezték ugyan a korszerűsítést, de rohamosan csökken a tanulók létszáma, ezért ezeket az iskolákat csak úgy lehet működtetni, ha több pénzt szánnak fenntartásukra. A döntést az önkormányzatnak kell majd meghoznia, ami nem könnyű feladat, hálátlan és népszerűtlen döntés intézményeket összevonni, de előbb-utóbb elkerülhetetlen lépés lesz – érvelt az elöljáró.
A Bod Péter Tanítóképző és a Református Kollégium esete azért kényes, mivel az egyiket az egyház hozta létre, a másik pedig állami intézmény. A tanulók létszámát véve alapul, adminisztratív szempontból és formailag a két iskolát össze lehetne olvasztani, de a nagy kérdés az, hogy melyik marad meg és melyik szűnik meg: az állami vagy az egyházi? Egyelőre azonban erre a lépésre nincs szükség.
Bokor Tibor az Apor Péter Szakközépiskola és a Gábor Áron Szakképző Líceum esetleges összevonására is kitért. Mindkettő szaklíceum – hangsúlyozta –, ezért hosszú távon, „ha nem szedik össze magukat”, számíthatnak arra, hogy egy közös épületben lesznek, mert valami csak nincs rendben ott, ahol két-három diáknak sikerül az érettségi vizsgája. „Vagy átszervezzük, és csak szakmát fognak ezekben a szakiskolákban oktatni, de azt becsületesen, vagy akkor odaállunk, és megtanítjuk a románt és a matematikát, hogy legalább a felének sikerüljön az érettségije” – mondotta a polgármester. Egyelőre a városháza fő célja az, hogy az Apor-iskola lerobbant épületét olyan szintre hozzák, mint amilyen jelenleg a Gábor Áron-iskoláé, ezért komolyabb pályázatot szeretnének leadni az épület teljes felújítására. Az összevonás veszélye azonban fennáll, a gyermeklétszám nem nő, hanem csökken, az oktatás minősége pedig nem javul – összegezett Bokor Tibor.