Az 1989-es Tienanmen-téri diáktüntetések kapcsán bebörtönzöttek szabadon bocsátását követelte a pekingi hatóságoktól a Human Rights Watch, az áldozatok anyáinak szervezete pedig az események tisztázását szorgalmazza.
A New York-i központú emberjogvédő szervezet az események 19. évfordulójának előestéjén tette közzé felhívását. Ebben egyúttal azt is követelte, hogy Kína tegye közzé az összecsapásokban megöltek, megsebesültek az utána bebörtönzöttek teljes listáját. Ilyen listákat ugyanis Peking mindeddig nem hozott nyilvánosságra. A Human Rights Watch egy 2004-es adatra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy 130 egykori tüntető még mindig börtönben van. A szervezet sürgette a kínai vezetést, hogy teljesítse az emberjogi helyzet javítására tett ígéretét a közelgő nyári olimpiai játékok előtt a Tienanmen-tér elítéltjeinek szabadon bocsátásával, továbbá szüntesse meg a túlélőknek, családtagoknak és a hivatalos értékeléstől eltérő kutatóknak a zaklatását, letartóztatását és bebörtönzését.
Az áldozatul esett diákok anyáinak 1991 óta működő szervezete szintén az 1989. június 4-re virradóra elkövetett mészárlás halottainak pontos számát követelte. Egyúttal hangsúlyozták: nincs semmi jogi alapja annak, hogy a kínai kormány megtagadja a tájékoztatást államtitokra hivatkozva, ezért bátor és felelős kiállást várnak a pekingi vezetéstől. A Ting Csi-lin tanárnő által alapított szervezet a korábbi évektől eltérően nem tesz közzé az idén a hatóságoknak szánt nyílt levelet, hanem web-oldalán publikál egy olyan térképet azoknak a helyszíneknek a feltüntetésével, ahol megöltek embereket. Hivatalosan összesen 200 halottja volt az összecsapásoknak, de közülük a hatóságok szerint csak 36-an voltak diákok. Az anyák viszont emlékeztetnek arra, hogy 189 áldozatot azonosítottak, köztük 71 diákot.
Egy másik emberjogi szervezet, a hongkongi Információs Központ az emberi jogokért és a demokráciáért azt közölte, hogy mintegy 20 000 embert tartóztattak le a Tienanmen-téri tüntetések nyomán országszerte. Közülük 15 000 ellen indult eljárás ellenforradalmi tevékenység és más bűntettek címén, 70 halálos ítélet született, amiket azonnal végre is hajtottak. Az idézett forrás a néhai kínai elnökre, Jang Sang-kunra hivatkozott. Az 1998-ban elhunyt volt államfő állítólag elmondta neki, hogy a tüntetések leverése során több mint 600-an vesztették életüket.