Gábor Áron uzoni elhantolása

2008. június 7., szombat, Magazin
A fellelhető irodalomból úgy tudtuk, hogy az ágyúöntő hős őrnagyot, miután július 2-án elesett a kökösi csatában, szénával letakarva, szekéren — titokban, nehogy elkobozza az ellenség a holttestet, ugyanis a temetés alkalmával kirobbanni tűnő székely ribilliótól féltek — Uzonba vitték, és ,,ott töltött" egy éjszakát.

Annyi bizonyos, hogy júliusban kánikula volt, s a holttestet sokáig tartani nem lehetett. Nem ellenőrzött és eléggé bizonytalan adatok, a szájhagyomány azonban arról beszélt és beszél még ma is, hogy az őrnagyot — miért, miért nem — még aznap elhantolták. Ugyan a témakörben jártasabb szakemberek feladata erre igent vagy nemet mondani, de mi a kérdés fontosságára való tekintettel részletet közlünk az uzoni Antal Béla tanácstag, faluismerő és természetbúvár leveléből, akit szerfelett érdekel a téma, több éve próbál ehhez adatokat gyűjteni.

,,A faluban azt beszélték a régiek — írja Antal Béla —, hogy Gábor Áront a Tatrangi Sándor-féle kertben ideiglenesen elhantolták. Nem tudtak vele Bereck felé haladni az osztrák csapatok miatt. Ez a kert ma is ismert, ott van a rendőrség épülete mellett. Elvárnánk, hogy egy történész jöjjön ki, nézze meg a helyet, mert ha ez beigazolódik, akkor azt a helyet illene egy emléktáblával megjelölni. Azok közül, akiket én kikérdeztem, már meghalt Deák Bandi, Deák Jóska, Antal Laci, Antal Ágnes, Mihály Gyuláné Antal Julis, de él még Lőte Anna és Rél Boris, akik a kert közelében laktak. Deák Bandi azt mondta, hogy másnap kiásták a halottat, bevitték Rácz Antal csűrjébe, s onnan vitték tovább. Magyari Pál szerint amikor a telken 1893-ban építették a régi iskolaépületet, ami ma is áll, a meszesgödör ásásakor megtalálták a nem mély sírt, és benne katonai posztóruhákat. Deák Jóska szerint az említett csűr gerendájára be volt vésve Gábor Áron neve. Erről a históriáról Beder Tibor is hallott, s nekem édesapám, Antal Mihály is mesélte."

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1321
szavazógép
2008-06-07: Múltidéző - Cserey Zoltán:

Önkormányzatiság Háromszéken (18—19. század)

A széplaki báró Petrichevich Horváth család címere
A juhászatból élő háromszéki románok közösségének életkörülményeire világít rá a bereckiek 1838-as főkormányszékhez küldött panasza, amelyben nemcsak a vándorlásos juhászat megannyi nehézségeit sorolják fel, de az ide településük konkrét okait is feltárják.
2008-06-07: Magazin - x:

Megnyílt a Lepkekert

Negyvenöt trópusi lepkefaj hatszáz színpompás egyede látható a Pálmaház szomszédságában, a Lepkekertben, amelyet csütörtökön nyitott meg Budapesten a Fővárosi Állat- és Növénykert.