Román külügy: Brüsszel nem szólhat bele a magyar iskolák ügyébe

2017. június 16., péntek, Belföld

Az Európai Bizottságnak nincs hatásköre oktatási és kisebbségvédelmi kérdésekben, ezek a területek az Európai Unió alapokmányainak értelmében kizárólag a tagállamok kompetenciájába tartoznak – véli a külügyminisztérium, amely tájékoztatta Brüsszelt a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium és az orvosi egyetem helyzetéről.
 

 

A külügyi tárca álláspontját tegnap ismertette marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján Marius Paşcan parlamenti képviselő. A Traian Băsescu által alapított ellenzéki Népi Mozgalom Párt képviselője interpellációban fordult a külügyhöz, miután Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős tagja március közepén levélben kérte az oktatási minisztert, hogy hozzanak létre magyar nyelvű tanszékeket a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE), illetve rendezzék a magyar tannyelvű római katolikus gimnázium körüli vitát.
Teodor Meleşcanu miniszter válaszából kiderül, hogy a Navracsics Tibor által március 17-én elküldött levél hatására a román külügyminisztérium tájékoztatta az Európai Bizottságot a kialakult helyzetről. A külügy kiemelte, hogy Brüsszel­nek nincs hatásköre a kisebbségvédelmi és oktatási kérdésekben, és nem szólhat bele, hogy a tagállamok hogyan szervezik meg oktatási rendszerüket. A minisztérium a két intézmény „valós helyzetéről” tájékoztatta az uniós végrehajtó szervet, friss statisztikákkal támasztva alá a romániai magyar nyelvű oktatáshoz való hozzáférés lehetőségét – olvasható a külügyi tárcának a képviselőhöz intézett válaszában.
Jelenleg a felszámolás veszélye fenyegeti a római katolikus gimnáziumot, miután a marosvásárhelyi törvényszék elsőfokú ítéletben érvénytelenítette a Maros megyei tanfelügyelőségnek azt a határozatát, amellyel a katolikus gimnáziumba sorolta az Unirea főgimnázium magyar osztályait, a MOGYE román többségű szenátusa pedig évek óta elutasítja a magyar nyelvű tanszékek létesítését, annak ellenére, hogy a 2011 óta hatályos román oktatási törvény a marosvásárhelyi egyetemet a multikulturális felsőoktatási intézmények közé sorolja.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 721
szavazógép
2017-06-16: Jegyzet - :

Mi, leteremtettek (Morfondír)

Aki élettelen anyagok halmazának tekinti a világot, beleértve a Földet is, nehezen érti meg, miként vagyunk részei az Egésznek. Nézzen körül, nehogy téves úton járjon. Tisztázzon egyet s mást, kezdheti akár azzal, hogy repülőgép van-e több az óceán fenekén vagy tengeralattjáró az égen. Becsülje meg a tudást, mint Balázs a hurkát. Nem elég azonban csak körülnézni, ha elég lenne, érettségi diplomát lehetne adni érte mindenkinek, aki okosabb a sokévi átlagnál. Van, aki ágál, diplomával a zse­bében, nem érdekel, minek vagyok a része, a lényeg az, hogy az én részem meglegyen, te nem vagy sehol, nem is voltál.
2017-06-16: Világfigyelő - :

Erősödött a NATO-val szembeni „orosz agresszió” (Bukarestbe látogatott a brit védelmi miniszter)

Az elmúlt három évben folyamatosan erősödött a NATO-val szembeni „orosz agresszió”, ami igazolja, hogy az észak-atlanti szövetség helyesen döntött 2014-ben az új gyorsreagálású alakulat létrehozásáról – jelentette ki Michael Fallon brit védelmi miniszter tegnap Bukarestben.