Felfüggesztették az illetéketCsökken a szemétdíj

2017. július 5., szerda, Közélet

A napokban a hivatalos közlönyben megjelent sürgősségi kormányrendeletnek köszönhetően július elsejétől a május előtti szintre, azaz kilenc lejre mérséklődik a hulladékelszállítási díj. Így a begyűjtők eltörlik a magánszemélyek esetében kétlejes, cégeknél 13 lejes emeléseket, amelyeket a tonnánként 80 lejes hulladéklerakási büntetőilleték bevezetése miatt alkalmaztak. A rendelkezés időszakos, a kormány ugyanis csak 2019. január elsejéig függesztette fel az illeték alkalmazását, ezt követően újból fizetni kell majd az előírt menyiséget meghaladó, lerakókba kerülő szemét után.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A most elfogadott kormányrendelet ugyan nem azonos azzal, amely januárban a környezetvédelmi minisztérium honlapján megjelent, és amely – amint azt korábban már hangsúlyoztuk –  igazságosabb adókivetési megoldást jelentett volna, viszont a halasztás is hasznos – fogalmazott Ambrus József, a megyei integrált hulladékgazdálkodási egyesület igazgatója. Hozzátette: a most elfogadott jogszabály egyrészt felfüggeszti a tonnánkénti 80 lejes hulladéklerakási büntetőilleték alkalmazását 2019. január elsejéig, másrészt felére csökkenti az önkormányzatok által befizetendő tonnánkénti százlejes illetéket.
Ambrus József szerint az első rendelkezés hatására a négy háromszéki begyűjtő július elsejétől nincs rákényszerítve, hogy a bevezetett áremelést fenntartsa, így a szemétdíj csökkenni fog. Az igazgató hangsúlyozta: mivel az illetéket e hónap elejétől nem kell fizetni, így az ár mérséklődését leghamarabb csak a következő hónapban érzi majd a lakosság, illetve attól függően, hogy milyen időközönként állítja ki a számlákat a szolgáltató. Magyarán: annak, aki június és július hónapokra egyszerre kapja kézhez a számlát, számítania kell arra, hogy csak a júliusin szerepel majd kisebb összeg.
Ambrus József szerint az illeték alkalmazásának halasztása mindenképp jogos, hiszen az országban sehol sem építették ki azt a hulladékgazdálkodási rendszert, amely megadta volna az embereknek a lehetőséget, hogy szelektíven gyűjtsenek. A mostani döntés nem oldotta meg az alapvető problémát, a lerakott hulladékmennyiség csökkentését, mindössze elodázza azt, viszont Háromszéken annyit nyernek ezáltal, hogy van idő felkészülni. „Szeptemberben elkezdi működését a lécfalvi hulladéklerakó, emellett másfél év alatt a begyűjtést végző szolgáltatóknak lesz idejük a még hiányzó infrastruktúrát (kukák, zsákok stb.) biztosítani az emberek számára (számítások szerint ez nagyjából jövő év elejére megvalósítható). A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszer bejáratására egy év szükséges, de Kovászna megye még így is időben lehet. Fontos viszont tudni, hogy a lakosságon – és itt kiemelten a községekben lakókon, mivel a városok viszonylag jól állnak – sok múlik, hiszen amennyiben nem használják majd a rendelkezésükre bocsátott eszközöket, a különböző szelektív gyűjtőket, akkor nincs ahogy csökkenteni a lerakóba kerülő mennyiséget. 2019 elejétől az illeték behajtása újból aktuális lesz, de ha csökken a lerakott mennyiség, akkor a befizetendő illeték összege is kisebb, így a lakossági számlákat nem kettő, hanem esetleg csak 1 lejjel kell majd megterhelni. Lényeges tudni, hogy az illeték évről évre csak gyarapodni fog, 2020-ban már tonnánkénti 120 lejről beszélünk” – magyarázta. Az igazgató emlékeztetett: Háromszék szerencsés helyzetben van, itt arról kell egyezkedni, hogy melyik szelektív gyűjtési módszert alkalmazzák a szolgáltatók, az országban öt ilyen megye van, a többiek még a közbeszerzési eljárással vagy a kormánnyal hadakoznak.
Ami az önkormányzatok által fizetendő illetéket illeti, Ambrus József elmondta: az új előírások szerint ez tonnánként ötven lejre csökken (az eddigi száz lej helyett), a másik oldalon viszont megváltoztak a teljesítési elvárások. Amint arról beszámoltunk, ez az illeték is a mennyiségcsökkentési uniós elvárások nyomán jelent meg. Eszerint az önkormányzatok kötelessége gondoskodni arról, hogy a hatáskörükbe tartozó településekről évente egy adott százalékkal kevesebb hulladék jusson a lerakókba. Amennyiben ezt nem sikerül teljesíteni, tonnánként 100 lejt kell saját költségvetésből (azaz az adókból származó bevételeikből) kipengetniük a környezetvédelmi alapnak. Az eddigi előírások 15 százalékban szabták meg az évenkénti csökkentési arányt, az új rendelet szerint viszont jövőre már 25 százalékkal kellene hogy kevesebb legyen, 2019-ben 30-cal, illetve 2020-ig el kell érniük a 45 százalékos csökkentést.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 713
szavazógép
2017-07-05: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Ügyészállam vagy jogállam?

Alig ért véget a politikai válság, máris újabb botránytól hangos a romániai közélet, s ha pár héttel korábban még az volt a kérdés, hogy ki vezesse a kormányt, most még nagyobbnak tűnik a tét. A Laura Codruţa Kövesi által irányított korrupcióellenes ügyészség tevékenységének felmérését elrendelő igazságügyi miniszter valóságos háborút indított el, melyben máris felsorakozott a két szemben álló tábor.
2017-07-05: Közélet - Bokor Gábor:

Egyre drágább a fa

Egyre nehezebben lehet fához jutni – legalábbis megfizethető áron. Egy-két évvel ezelőtt a keményfa 150 lejes méterárát már igen magasnak találták a fával tüzelők, ma már a 250 lejt is le kell pengetniük egy méter tüzelőért, a legtöbb esetben nyírrel, fenyővel, égerrel, cserével vegyített bükkfáért. A helyzet azokban a településekben sem rózsásabb, ahol a szóbeszéd szerint „dől a falura az erdő”– még Kommandón sem, ahol évente több mint hat hónapig füstölnek a kémények.