Gyermek elleni erőszak

2007. május 31., csütörtök, Család

Kulcsszavak:

— fizikai vagy lelki erőszak túlerő vagy sértő szavak használatával

— kizsákmányolás, visszaélés, akarat elleni kihasználás, az emberi jogok semmibevétele

— elhagyás, ideiglenes vagy végleges lemondás valakiről, aki iránt az elhagyó személy felelősséggel tartozik.

A gyermekjogról és gyermekvédelemről szóló, 2000/272-es törvény 28. és 90. cikkelye értelmében bármilyen, gyermeket érintő fegyelmezési eljárásnak a gyermek önérzete, méltósága tiszteletben tartásával kell történnie, fizikai büntetés semmilyen címen nem megengedett.

A fizikai erőszak legkönnyebben felismerhető formája a verés. Amióta ez erőszaknak minősül, nem lehet barátságos, ártatlan vagy hasznos.

Mi a verés, és melyek a következményei az erőszak szempontjából? Már 1964-ben Henry Kempe amerikai gyermekgyógyász felhívja a figyelmet a verés drámai következményeire. Fogódzó ahhoz, hogy lemondjunk a verésről mint hagyományos pedagógiai módszerről.

Mit jelent a gyermeken elkövetett erőszak? Fizikai és lelki szenvedést, amelyet egy felnőtt, a szülő okoz a gyermeknek. Akinek pedig törvény és Isten előtt kötelessége megóvni gyermekét minden rossztól.

Ha a gyermek elesik, és megüti magát, szintén fizikai szenvedésről beszélünk. Mi a különbség? Az, hogy az esésnél a fájdalom csak fizikai, és a szülők azonnal a gyermek segítségére sietnek, de a verésnél a gyermek magára marad fájdalmával, melyet épp az a személy okozott neki, akitől védelmet várna. És ez még nem is a legsúlyosabb. A verés megalázza a gyermeket, fejlődésében hosszú távú következményei lesznek, mert lelki sérülést is okoz. A rendszeresen megvert kisgyermek félénkké válik, nem mer kezdeményezni, és képtelen lesz később iskolai feladatait teljesíteni. Megtanul elbújni szülője elől, a büntetéstől való félelem miatt találékonnyá válik a hiba, a tévedés eltagadásában.

A kovásznai polgármesteri hivatal munkatársa, Angela Cornelia Sintoiu által összeállított írás második részét jövő csütörtökön közöljük. Abból az alkalomból irányítja a figyelmet e sokat vitatott témára, hogy június ötödikét a gyermek elleni erőszak napjaként szeretnék meghonosítani Romániában. Az erőszak ártatlan gyermekáldozatainak világnapját egyébként június 4-én tartják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2007-05-31: Család - Jártó Kocsis Edit:

Együttélés (Útitársam vallomásai)

Anna, a szobatársam feldúlt arccal, kisírt szemekkel lépett be a szobaajtón délelőtt 11 körül — kezdi a visszaemlékezést Erna. Ebben a jelenetben minden szokatlan volt, hiszen ő egy halk szavú, de érdeklődő lány, elkerüli a konfliktusokat, és most kurzuson kellett volna lennie. Hosszú percekbe telt, amíg megértettem, hogy mi okozta a ,,földindulást".
2007-05-31: Család - Puskás Attila:

Életünk betegen (Alkonykor)

Mai elmélkedésünk témája nem a betegség. Erről írni orvosi feladat. A beteg ember, különösen, ha az eltelt évtizedek valamennyi testi és lelki terhe is ránehezedik, sajátos módon éli meg állapotát. Ki így, ki úgy. Ki úgy, hogy igyekszik megrendült egészségét türelemmel és orvoslással helyrehozni, enyhíteni, ki úgy, hogy nyűgös, kedvetlen, örökösen panaszkodó, közeli halálával rémítgeti övéit.