AlkonykorÉletünk betegen

2007. május 31., csütörtök, Család

Mai elmélkedésünk témája nem a betegség. Erről írni orvosi feladat. A beteg ember, különösen, ha az eltelt évtizedek valamennyi testi és lelki terhe is ránehezedik, sajátos módon éli meg állapotát. Ki így, ki úgy. Ki úgy, hogy igyekszik megrendült egészségét türelemmel és orvoslással helyrehozni, enyhíteni, ki úgy, hogy nyűgös, kedvetlen, örökösen panaszkodó, közeli halálával rémítgeti övéit.

A betegségek egy része (legalábbis kezdetben) tünetmentes, nem jár fájdalomérzettel (éppen a legfélelmetesebb, a rák is). A betegségek többsége — akár a múlékony fejfájás, fogfájás, akár nagyobb veszélyt sejtetők — fájdalommal jár, s ennek huzamosabb elviselése bizony próbára teszi a beteg, idős ember és környezetének idegrendszerét. Persze, olykor a betegségek kezelése is (rövidebb, tartósabb) fájdalomérzettel járhat. Azon túl, hogy a fájdalom és ennek kiváltó oka olyan fizikai és szellemi változásokat is okoz, ami képtelenné teszi az embert akár csekély házi tevékenységre is, étvágytalanságot, állandó ,,pihenési" elvárást, szorongást fejleszt ki, környezetétől pedig az ,,aggódás" folyamatos kinyilvánítását várja el.

Németh László, aki orvosi felkészültségével az ötvenes években ,,rátört" esszenciális hipertóniát több éven át szakszerűen követte és papírra vetette (Levelek a hipertóniáról), többek között ezt írja: ,,...a diagnózis tudomásul vételével szinte egyszerre jelent meg az elhatározás, hogy most sem adom meg magam, amíg agyam bírja, figyelni fogom a benn növő pusztulást". Majd: ,,Amikor aztán híre terjedt, hogy beteg vagyok, ahogy az lenni szokott, egyszerre mindenfelől jelentkeztek a hipertóniás kapcsolatú barátok." Tudott dolog, hogy a félelemben élő beteg igyekszik segíteni önmagán, olykor minden tanácsot kipróbálva. Ugyancsak Németh László írja ezzel kapcsolatban: Móricz Zsigmond, aki érelmeszesedés okozta agyvérzésben halt meg (nem volt magas vérnyomása), halála előtt 15 évvel vegetáriánussá vált; így küzdött az agyát megülő ,,ködösség" ellen.

Kosztolányi Dezső, aki ínyrákban szenvedett, írja már súlyosbodott állapotában: ,,A beteg rövidlátó. A beteg békatávlatból szemléli a dolgokat. A beteg fájdalma zsombékjain üldögél, és láza forró mocsarában kuruttyol. Ahhoz, hogy igazán lássuk és érezzük magunkat és másokat, madártávlat kell, csapongás, merészség, az egészség szórakozott és mégis éles figyelme, szabad szárnyak csattogása."

Puccininak gégerákja volt, íme, mégis az ember kimerülhetetlen bizakodása: ,,...biztosítottak, hogy az egész csak a köszvény egy faja: ha vigyázok magamra, meggyógyulhatok".

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2007-05-31: Család - x:

Gyermek elleni erőszak

Kulcsszavak:
— fizikai vagy lelki erőszak túlerő vagy sértő szavak használatával
— kizsákmányolás, visszaélés, akarat elleni kihasználás, az emberi jogok semmibevétele
— elhagyás, ideiglenes vagy végleges lemondás valakiről, aki iránt az elhagyó személy felelősséggel tartozik.
2007-05-31: Család - x:

Fűszerkert a ház körül 4.

Ha csak két virágládányi helyünk akad az erkélyen, oda a kedvenceink kerüljenek. Jól megfér egymás mellett a kis növésű kakukkfű, a majoránna és az oregánó, de a bazsalikomot, a zsályát és a citromfüvet nem tanácsos összeültetni más növényekkel, mert ezek terebélyes hely- és napfényigényűek.