Kevéssel több mint negyed órát vett igénybe tegnap, hogy Kovászna Megye Tanácsának tagjai vita és hozzászólás nélkül döntsenek a testület havi soros ülésén napirendre tűzött kérdésekben. Az egyöntetűen elfogadott határozatok között szerepelt a hegyimentő közszolgálat létrehozása, a sepsiszentgyörgyi művészeti és népiskola pályázata, továbbá kisebb költségvetési kiigazításokat eszközöltek.
A tegnapi döntés értelmében négy hegyimentőt alkalmazhat a megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó Természetvédelmi és Hegyimentő Megyei Központ, azáltal pedig az év végéig elkezdheti tevékenységét a hegyimentő közszolgálat. A hatályban lévő jogszabályok értelmében egyébként azok a megyei önkormányzatok, amelyek területén hegyi útvonalak/ösvények és sípályák találhatók, kötelesek megszervezni ezt. A hegyimentők feladatai közé tartozik a baleset-megelőző őrjáratok megszervezése, eltűnt személyek keresése, helyszíni elsősegélynyújtás, a sérültek mentőig való szállítása. A jelentősebb baleseteknél már a katasztrófavédelem egységei is beavatkoznak. Amint azt Tamás Sándor elnök kifejtette: a megyei testület az elmúlt években az Alpinsport egyesülettel együttműködésben biztosította a hegyimentést. A tervek szerint év végéig az új munkatársak átveszik a feladatot – ennek előfeltétele, hogy az állások elfoglalását követően képzéseken vegyenek részt. Tavaly kevesebb mint tíz alkalommal volt szükség a hegyimentők beavatkozására. A határozat elfogadását megelőzően Tamás Sándor azt is elmondta: a szolgálat biztosításához hat személyre van szükség, ezért újabb két munkahelyet még meghirdetnek a jövő év elején.
Ami a Természetvédelmi és Hegyimentő Megyei Központ idei tevékenységét illeti, az önkormányzat tájékoztatása szerint munkatársaik idén a Bodoki-hegységben 17 hivatalos turistaútvonalat jelöltek ki, festettek újra, látták el GPS-jelekkel. Következik a Barót-hegység és Kommandó környéke. A kijelölt, hivatalos turistaútvonalak számát szeretnék növelni, ehhez pedig jól működő hegyimentő szolgálatra van szükség – fogalmaztak.
Szintén a tegnap hozott döntés értelmében az önkormányzat partnerségre lépett a Művészeti és Népiskolával annak érdekében, hogy uniós forrásokra pályázzanak az Árkosi Felnőttoktatási Központ korszerűsítésére, az épület energetikai hatékonyságának növelésére. A tervek szerint a Regionális Operatív Programhoz nyújtanak be pályázatot. A beruházás pályázati összértéke 6,6 millió lej. A költségvetést illetően pár kisebb módosítást hagytak jóvá a képviselők. Eszerint 125 ezer lejt irányoztak elő két megyei út telekkönyveztetésére, 110 ezer lejt az Országos Településfejlesztési Programban jóváhagyott beruházása, a várhegyi híd és gyaloghíd beavatkozási munkálatainak engedélyezési dokumentációjának megvalósítására. A vidéki orvosi rendelők és kultúrotthonok javítását célzó megyei programok keretét is növelték húszezer lejjel. A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház költségvetése is növekedett 3,31 millió lejjel az Egészségbiztosítási Pénztártól és az Egészségügyi Minisztériumtól beérkezett összegek révén.