Közrendészeti törvénytervezetVédenék a rendőröket

2017. november 17., péntek, Közélet

Közvitára bocsátotta a belügyminisztérium azt a törvénytervezetet, amely több jogszabályt is módosít – a rendőrség szervezési és működési törvényét, a közrendzavarásról szólót, valamint a fegyverhasználatot szabályozó rendelkezést –, és amelynek célja egyrészt átláthatóbbá tenni a hatóság tevékenységét, másrészt javítani a rendőrség tekintélyén. A háromszéki megyei kapitányság képviselői néhány adattal igyekeztek bemutatni az új rendelkezések jelentőségét.


Eugen Palade megbízott megyei rendőrfőnök röviden ismertette azokat az eseteket, amelyekre a módosítások kiterjednek. Elmondása szerint az új előírások pontosítással szolgálnak egyebek mellett az igazoltatás, a rendőrségre való bekísérés, illetve a letartóztatott, bekísért személyek jogai, a rendőri erőhasználat és a fegyverhasználat tekintetében. A módosításokat az úgynevezett „veszélypiramis” figyelembevételével dolgozták ki, amely az európai országok többségében a rendőri tevékenység szabályzásának az alapját jelenti.
A dokumentum elfogadását indokolja, hogy az utóbbi években megszaporodtak a belügyminisztérium alkalmazottaival – kiemelten a rendőrség és a csendőrség embereivel – szembeni erőszakos fellépések. Szintén az elmúlt években váltak gyakoribbá országos szinten a csoportosan elkövetett erőszakos cselekmények, amelyekkel szemben a rendőrség sok esetben nem tudott hatékonyan fellépni a sokszor ellentmondásos eljárási előírások miatt. Komoly probléma az is, hogy a hatóság tekintélye is csorbult, egyebek mellett azáltal, hogy főképp a tevékenységük negatív oldalára, az esetleges túlkapásokra irányult inkább a figyelem. Utóbbiak közül sok esetben nem feltétlenül túlkapásról volt szó, de a különbözőképpen értelmezhető előírások erre engedtek következtetni – tette hozzá. Palade megemlítette: a személyzethiány, valamint a munkatársaik felkészítésének hiányosságai jelentősen gátolták a tevékenységet, amint azt is, hogy a rendelkezésre álló eszközöket – így a szolgálati fegyvert – csak igen korlátozottan lehet használni. A fegyverhasználat kapcsán kifejtette: sok kollégájuk lemondott az eszközhasználatról, mivel túl szigorú felelősségre vonáshoz vezethet.
Bălănică Gil, az országos rendőrszakszervezet helyi bizalmija, a közrendészeti osztály vezetője leszögezte: a lakosság törvénytisztelő viselkedése és segítsége nélkül nem tudnak hatékonyak lenni. A társadalom mintegy tíz százaléka nem ebbe a kategóriába tartozik, és sokszor a hatósággal szembeni fellépéstől sem riad vissza. Az elmúlt közel négy évben Háromszéken húsz hatóság elleni erőszakot jegyeztek a rendőrségnél (közülük 14-et vidéken), a legtöbbet 2013-ban, hét esetet, majd két évre rá ötöt. Három esetet is említett: Hetén az egyik előpataki munkatársát súlyosan bántalmazták, Dobollón egy férfi elvette kollégájuk szolgálati fegyverét, megpróbálta fejbe lőni, végül a községi őrs parancsnokának kellett leállítania több pisztolylövéssel. A harmadik eset idei: Kézdiszentléleken egy ittas férfi a rendőrség udvarán felhasította a szolgálati jármű abroncsait, majd meg is fenyegette a közeget, végül egy erdész és egy éjjeliőr beavatkozásával sikerült leállítani. A bizalmi hozzátette: az érdekvédelmi szervezet szempontjából a tervezet kifejezetten hasznos módosításokat hoz. „Sok esetben a hiányos vagy alkalmazhatatlan előírások miatt nem tudjuk megfelelően ellátni a feladatunkat, így például a közrendzavarás terén nincs hatékonyabb fellépésre lehetőség, mint a bírság, amit sokan figyelembe sem vesznek, de ugyanígy a rendőrt ért sértések vagy obszcén megnyilvánulások esetén sincs eszközünk a fellépésre, pedig elvileg ez is erőszakos megnyilvánulásnak minősül” – magyarázta. A személyzethiány tekintetében Gil elmondta: jelenleg hetvenszázalékos az állások betöltöttsége. Remélik, ezen sikerül javítani külső forrásból vagy a főiskolák végzetteinek alkalmazásával.
Marius Ivanov, a megyei közlekedésrendészeti szolgálat parancsnoka szintén értékelte a tervezetet, és pár konkrét példával szolgált arra nézve, hogy a közlekedésrendészek – akiknek a leggyakrabban akad dolguk az állampolgárral – milyen helyzeteknek vannak kitéve. Igen gyakori, hogy szóban és tettel is inzultálják a munkatársaikat, esetenként a járművek utasai is. Felelősségre vonják őket igazoltatás közben, megtagadják a jegyzőkönyvek aláírását vagy széttépik azokat, az ittas vezetők megtagadják a vérvételt, de olyan is előfordul, hogy a 112-es egységes hívószámon feljelentik a közeget, vagy követik a rendőrautót azt figyelve, követ-e el szabálytalanságot a vezetője.
Carmen Lambrino, az országos rendőrtestület területi képviselője szerint a módosítások már csak azért is szükségesek, mert a közrendészeti munka egyre kevésbé vonzó, „lassan nem lesz rendőr az utcákon, mert senki nem hajlandó kitenni magát a veszélynek”. A törvénytervezet a belügyminisztérium honlapján tanulmányozható, javaslatokat november 22-ig tehet bárki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-11-17: Közélet - Iochom István:

Ismét fizetéses lesz a parkolás (Tanácsülés Kézdivásárhelyen)

Valószínűleg már a jövő héttől ismét fizetéses lesz a parkolás Kézdivásárhelyen – ezt a tegnapi tanácsülésen jelentette be Bokor Tibor polgármester a fizetéses parkolásról szóló 2017/53-as határozat módosítása után. A parkolóórákat már felszerelték. A határozattervezet az előző hónapban is szerepelt a tanácsülés napirendjén, de akkor nem kapta meg az elfogadásához szükséges szavazatszámot. Ezúttal mind a tizenkilenc önkormányzati képviselő jelen volt, tizenöten a módosítás mellett, négy néppárti tanácstag pedig ellene voksolt. A Néppárt ötödik tanácstagja, Szima Csaba megszavazta a határozatot.
2017-11-17: Jegyzet - Kuti János:

Ki lesz a király? (Kármentő)

A két kormányzópárt vezére, Dragnea és Tăriceanu leporoltak egy régebbi, fiókok mélyére elásott törvényjavaslatot, amely a román királyi ház újbóli naggyá tételét segítené elő. De az is lehet, hogy királycsinálók pózában szeretnének tetszelegni. Biztosan belátták, hogy Románia kormányzása hagyományos módon, választott politikusok által szinte lehetetlen, mert ellenük legtöbb esetben bűnvádi eljárás indul, börtönbe, de legjobb esetben is süllyesz­tőben kötnek ki.