A király ment, mi maradt?

2017. december 22., péntek, Nyílttér

150 éve tért rá Románia a modernizáció útjára. Az importált német Hohenzollern-Sigmaringen Károly fordította (1859 után) a középkori elmaradottságból a fejlődés irányába, a nyugati civilizáció felé az országot.


Most a negyedik román király, I. Mihály távozott az élők sorából, és ezzel talán vége  a monarchiának is Romániában.
I. Mihály király Romániában született és nevelkedett, de elég keveset élt itt. Fiatalon hagyta el az országot, nem itt nősült, nem itt születtek és tanultak gyermekei, nem itt kezeltette a betegségét, és nem itt hunyt el. Ám halála napjától, december 5-től más sincs a román sajtóban, mint életét és munkásságát méltató műsor.
Ő már 6 éves korában kis király volt (három évig), tíz évig királyfi, és 19 évesen ismét király 26 éves koráig. Legnagyobb tette, hogy 1944. augusztus 23-án a szovjet hadsereg ellen harcoló román hadsereget (mint államfő és katonai főparancsnok?) szembe parancsolta az addig szövetséges németekkel (rokonaival). Igaz, hogy ezt az aktust az illegalitásban lévő kommunisták sugalmazták, Mihály pedig odasimult 24 óra alatt a nagy Sztálinhoz, mert ő többet ígért, mint Hitler: egész Erdélyt.
Telt-múlt az idő, jött a szocialista-kommunista rendszer –  mely választási csalással kezdődött és diktatúrával végződött –, és a szeretett királyt 1947. december 30-án elkergették az országból. Ez volt a köszönet a nevezetes fegyverfordításért.
1989 decemberében ismét megfordult a világ, csatlakozni kellett az Európai Unióhoz, a NATO-hoz. A száműzetésben élő király jött és ment, mert hazatelepedését az 1990-ben megválasztott Ion Iliescu államfő megtiltotta. Most pedig, miután meghalt az utolsó király, mindenki azt találgatja, hogy mi lett volna, ha visszatér 28 évvel ezelőtt uralkodni.
Ami igaz, igaz: a román nép és állam az importkirályok idejében sokat fejlődött. Ezért  di­csérik Mihályt most azok is, akik valamikor elkergették és gyalázták. Visszaszolgáltattak neki ezer meg ezer hektár erdőt-mezőt, palotát, kastélyt, nyaralót stb. – miközben a kisebb volt tulajdonosoknak még a mai napig sem adták vissza kis házaikat, földjeiket. Akkor itt valami baj van!
N. Kányádi Mihály,
Szentivánlaborfalva

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2017-12-22: Nyílttér - :

Ölelj meg egy fát!

Világunk megmentéséért több tucat köztiszteletnek örvendő híresség dolgozik az ENSZ nagyköveteként. A szervezetnek jelenleg 193 ország a tagja, fő célja egy élhetőbb világ megteremtése.
2017-12-22: Nyílttér - :

Megszólalt a Föld, és vártuk a csodát (Ikafalvi teadélutánok )

December 6-án a Föld szólt hozzánk,  mert fájnak a sebei. Elidegenedtünk tőle, nem becsüljük, nem óvjuk, pedig belőle és Teremtőnk által lettünk lelkesek, érző és értő emberek.
Ráduly Attila, a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület elnöke azt mondta: tudja, hogy az ikafalviak rendesek, nem szemetelnek.