Semmiféle gondot nem jegyeztek Háromszéken az érettségi vizsgák ideje alatt, a szervezés kifogástalan volt, az eredmény pedig kitűnőnek mondható: az ideiglenes összesítés szerint a pályázók 85,12 százaléka átment a megmérettetésen, és az arány még kedvezőbb a fellebbezések után; a tanfelügyelőség most készülő jelentésében azonban mégis egybehangzó vélemény, hogy a rendszert újra kell gondolni, mert így nem az érettséget tanúsító, büszkeségre jogosító oklevelet, hanem egy terrorisztikus számonkérést lát diák és szülő az iskolaévek végén — mondotta Keresztély Irma főtanfelügyelő tegnapi sajtótájékoztatóján.
Túl sok, túl nehéz az érettségi, amelyben a szaktantárgyaknak semmi keresnivalójuk (jelenleg annak is vizsgáznia kell belőlük, aki bizonyos képesítéseket már megszerzett), elég lenne az általános műveltséget adó alaptantárgyak elsajátításának mértékét felmérni, akár a más országokban bevált többszintű érettségi bevezetésével. Természetesen, ez az egyetemi felvételikre is kihatással lesz, de ez szükséges is, mert a felsőfokú oktatás is elképzelhetetlen szintre süllyedt: ma már csak az nem végez egyetemet, aki nem akar ― fejtegette. A megyébe visszatérve közölte, hogy itt mindennek ellenére jól állunk, viszonylag kevés ― szám szerint 194 ― dolgozatot fellebbeztek meg, ebből hetven esetben emelték a jegyet, és egyetlen esetben vonták le.
Negyvenegy érettségizőnek ez magát az átmenő minősítést jelenti (huszonegy személynek románból, tizenkilencnek matematikából és egynek szaktantárgyból), huszonkilencnek pedig magasabb osztályzatot. Összehasonlításul: a szomszédos megyékből (Brassó, Hargita, Bákó) összesen mintegy négyezer vitatott dolgozatot küldtek a regionális javítóközponttá kinevezett Sepsiszentgyörgyre, a kis létszámú (és rosszul megfizetett) bizottságok éjszakákon át dolgoztak, hogy mára meglegyen a végleges eredmény.