Szerbiában megválasztották Mirko Cvetkovic kormányát

2008. július 9., szerda, Világfigyelő

A szerbiai parlament hétfő este megválasztotta Mirko Cvetkovic kormányát. Az Európa-barát pártokból és a Slobodan Milosevic által alapított Szerbiai Szocialista Párt alkotta kormányra a jelen lévő 164 képviselő közül 127 adta voksát, 27-en szavaztak ellene, tízen tartózkodtak. Parlamenti expozéjában Cvetkovic Szerbia EU-csatlakozására, az EU-tagállamok többsége által elismert Koszovó függetlenségének elutasítására, az Oroszországgal és az Egyesült Államokkal fenntartandó jó viszonyra helyezte a hangsúlyt.

Szakértő, az őt jelölő párt belső köreihez nem tartozó miniszterelnöke lett Szerbiának Mirko Cvetkovic személyében, de sok belgrádi politikai megfigyelő úgy véli, hogy ez a fajta függetlenség inkább hátrányt fog jelenteni, mintsem előnyt ― alárendeli a kormányfőt az őt kiválasztó Boris Tadic államfőnek. Az előd, Vojislav Kostunica ― aki hibásnak bizonyult számításból maga idézte elő idén tavasszal a kormányválságot, s a politikai bukását eredményező választást ― még erős kormányfő volt: a szerb belpolitika legagyafúrtabban manőverező politikusának tartották, aki Szerbiai Demokrata Pártja élén állva mindig nagyobb szeletet tudott kihasítani magának és követőinek a hatalomból, mint amekkorát parlamenti súlyuk indokolt volna. A Demokrata Párthoz kötődő, de valódi pártháttér nélküli Cvetkovic nem rendelkezik az ő zsarolási potenciáljával, ellenben egy olyan bonyolult alakulat élére került, hogy igencsak szüksége lesz minden vezetői tehetségére. Az új szerb kormányban hét párt képviselői vesznek részt (sokan közülük vezető párttisztségeket is betöltenek), a 250 tagú parlamentben a munkáját segítő nem túl bő, mindössze 128 fős többséget pedig tíz párt képviselői fogják biztosítani.

Tekintettel arra, hogy ezt a kormánytöbbséget a politikai érdekek hozták össze ― a benne szereplő pártok egy részét ideológiájuk más táborba kellett volna, hogy sodorja ―, s kemény alkuk, politikai adok-veszek árán született meg, gyanítható, hogy a benne részt vevők hitbizományuknak fogják majd tekinteni az általuk irányított minisztériumokat. A kormányfő mozgásterét az növelheti meg valamelyest, hogy bevezették az úgynevezett ,,arany szavazat" intézményét, amelynek értelmében ezután, ha a minisztertanács ülésén szavazategyenlőség alakul ki valamely kérdésben, akkor az az álláspont győz, amelyet a miniszterelnök is magáénak vall. Ezzel együtt Mirko Cvetkovic nem feledkezhet meg arról, hogy posztjának szilárdsága nagymértékben Boris Tadic államfőtől függ, aki pártja korifeusaival szemben is kiállt mellette.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2008-07-09: Világfigyelő - x:

Sólyom László a kárpátaljai magyar oktatásról

Az ukrán parlament elnöke és a kormányfő támogatásáról biztosította Sólyom Lászlót a kárpátaljai magyar oktatás kérdésében ― közölte a köztársasági elnök tegnap magyar újságírókkal, miután Kijevben megbeszélést folytatott Arszenyij Jacenyukkal, a legfelsőbb tanács elnökével és Julija Timosenko kormányfővel.
2008-07-09: Világfigyelő - Bogdán László:

Az euroszkeptikusok ellentámadása (Magasles)

Az ír népszavazás nemet mondott a lisszaboni szerződés néven elhíresült uniós reformokra. Az ír döntést élesen bíráló szakértők és politikusok hangsúlyozták, hogy egyszerűen irigységről és önzésről van szó, az unióhoz való csatlakozásuk után az írek hihetetlen fejlődésen mentek keresztül, maximálisan profitálva a jelentékeny, a mostaninál összehasonlíthatatlanul nagyobb uniós támogatásokból.