Régi-új polgármesterként kezdte meg a munkát Illyefalván Fodor Imre, aki függetlenként indult és nyert a júniusi választásokon. Az előző négy esztendőben alpolgármesterként tevékenykedett, decembertől, Benedek-Huszár János lemondása után megbízott polgármesterként dolgozott.
Terveiről, elképzeléseiről kérdeztük, és arról, függetlenként hogyan látja az együttműködést a politikailag sokszínű tanáccsal.
— Elsősorban a fontos, már megkezdett terveket kell folytatnunk. Sürget az idő, szeptember végére be kell fejeznünk a SAPARD-pénzből elkezdett erdeiút-rehabilitálást. A munkálat egyharmadát ebben a hónapban elvégezzük, reményeink szerint ezt el tudjuk számolni. Megtartottuk a közbeszerzést a diáktelep, a campus építésére, a nyertest még nem hirdettük ki, de hamarosan ez is sorra kerül. Ez lesz a legnagyobb beruházás a községben, és úgy vélem, ősszel nekifognak az építkezésnek. A sepsiszentgyörgyi mezőgazdasági iskolát költöztetjük majd ide, kormányprogramból épülnek a tantermek, kollégium, szolgálati lakások, sportterem. Ez esetben nem csak az építkezés a fontos, hanem a régi-új intézmény megteremtése is, amelyet integrálnia kell a közösségnek. Szintén kormányprogramból, az 577-es kormányrendeletnek köszönhetően megkezdtük a 33-as községi út rehabilitációját (Uzon felé a 12-es országúttal köti majd össze Illyefalvát). Ez kissé lassan halad, eddig az összköltség egyharmadát kaptuk meg, elkészült a makadámrész, és a hátralevő kilencmilliárdból még csak másfél milliárdot utaltak ki. Kár lenne, ha leállna, nagyon jól sikerült, és erre kellene aszfaltszőnyeget húzni. Folytatnunk kell a napközi bővítését, itt is csak egy része készült el a munkának, bízom benne, ha megérkeznek a pénzek, ebben az évben be is tudjuk fejezni. Elkészült az illyefalvi iskola felújítási terve, befektetési listán vagyunk, és remélhetőleg erre is érkezik pénz. Örömmel értesültem, hogy a 7-es kormányrendeletnek lesz folytatása, megkezdhetjük a közbeszerzést a vízvezetési programban. Illyefalván bővítenénk, Aldobolyba pedig bevezetnénk a vizet, ha ez meglesz, Szentkirályban is megoldódnak a víznyomásgondok. Újabb pályázatokat is készítünk, a vidékfejlesztési programban már júliusban szeretnénk letenni a csatornarendszer kiépítéséről szóló tervezetet, és fontos lenne a középületek felújítása. Eddig a szentkirályi és az aldobolyi iskolát sikerült felújítanunk, de javítani kell a három kultúrházat, közülük az egyik otthont ad a polgármesteri hivatalnak is, és pályázatot nyújtottunk be a parkok rendezésére is.
— Milyen az új illyefalvi önkormányzat? Megtörtént már az alpolgármester-választás?
— Illyefalvának, sajnos, még ma sincs alpolgármestere, az MPP-nek nem volt jelöltje, az RMDSZ-es jelölt, Sándor Csaba pedig nem kapta meg a szükséges szavazatot. A tanácsban változott a helyzet, az elmúlt mandátumban volt öt RMDSZ-es, öt MPP-s és egy független jelölt, most van öt RMDSZ-es, négy MPP-s, és bejutott két D-LP-s képviselő. Úgy látom, rossz volt a két magyar párt politizálása, ügyesebben stratégiázhattak volna a tanács összetételét illetően. Jobb lett volna, ha nem csak a polgármesterjelöltekre, hanem az önkormányzatra is odafigyelnek. Az alpolgármesterrel kapcsolatosan egyelőre egyeztetésekről sem tudok, most rázódnak valahogy össze a dolgok, az az igazság, a kampány nagyon kemény sebeket ejtett. Én hagynám, hogy egy kicsit tisztuljon a helyzet, és utána térjünk vissza a választásra. Jelenleg a közhangulatban az lebeg, hogy nem is kellene alpolgármester. Ez számomra nem lenne jó, mert nagyon sok a munka. Szerencsére az apparátus kibővült, és a kollégák segítenek, átvesznek ezekből a gondokból.
— A törvény megengedi, hogy alpolgármester nélkül működjék egy önkormányzat?
— Ez vitatott, az én törvényértelmezésem szerint kell lennie, de van és volt olyan önkormányzat a megyében, például Bodokon, ahol nem volt alpolgármester az előző mandátumban sem. A döntést megtámadja a prefektúra a közigazgatási bíróságon, és ott határoznak majd arról, hogy lehetséges vagy sem.
— Hogyan látja együttműködését a tanáccsal, befolyásolja-e majd a döntéseket a politikai sokszínűség?
— Remélem, magam mögött tudhatom majd a többséget. Ez egy kis közösség, itt nem működnek a politikai ambíciók. A következő négy évnek nem politizálásról, hanem községgazdálkodásról kell szólnia, és bízom benne, hogy eltűnnek a politikai csoportosulások.
(Folytatása holnapi lapszámunkban: Gondok és veszélyek)