Bartók Béla és a népzene

2018. január 23., kedd, Közélet

Bartók Béla sokat tett a magyar népzene és a magyar szimfonikus zene európai megismertetéséért, ezért is találó, hogy a magyar kultúra napján a népzene és a bartóki mű közötti összefonódás a témája az idei első leckehangversenynek – indokolja a választást Filip Ignác, a Codex régizene-együttes művészeti vezetője. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban tartott tegnapi két rendhagyó zeneórán a Székely Mikó Kollégium, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum, a Református Kollégium, a Plugor Sándor Művészeti Líceum és a Gödri Ferenc Általános Iskola elemista és gimnáziumi diákjai vettek részt.

  • Népszerűek a leckehangversenyek. Albert Levente felvétele
    Népszerűek a leckehangversenyek. Albert Levente felvétele


Adorján Csaba a szájról szájra terjedő népdal és népzene, valamint egy adott szerző által írt műzene közötti különbségről beszélt, majd az együttes a húrok közé csapott, és dalokat mutatott be eredeti népzenei változatban, valamint bartóki feldolgozásban. Először felcsíki muzsikát játszottak népi hangszerfelállásban, utána Apor Lázár táncát mutatták be ugyanerre a dallamvilágra építve a Kájoni Kódexből, majd gyimesi muzsikára váltottak, amelynek lüktetése visszaköszönt Bartók Béla Divertimentójában is.
A narrátor beszélt Bartók Béla és Kodály Zoltán múlt század eleji gyűjtéseiről, és azt is elmondta, hogy kezdetben lejegyezték a dalokat, később  fonográffal rögzítették és hallgatták vissza, majd rendszerezték a gyűjtött anyagot. Arról is szólt, hogy Bartók Béla más népek zenéjét is gyűjtötte, példaként a román táncokat mutatta be az együttes népi és bartóki változatban, minden esetben ismertetve a muzsika származási helyét, esetleg adatközlőjét is, valamint a használt népi hangszereket.
Az egy hónappal korábban tartott Mozart és a bécsi klasszi­kusok témájú leckehangverseny után a tegnapi volt a második eseménye a diákok számára indított zenei évadnak. A sorozat februárban a reneszánsz táncról szól, fellép az olaszteleki reneszánsz táncegyüttes, és a Mikes Kelemen Elméleti Líceum néhány diákja színre viszi Antonin Wolf Hacafán, a rabló című krumplitragédiájának táncszínházi változatát, márciusban pedig a dzsessz világába kalauzolják a tanulókat.
Filip Ignác lapunknak elmondta: a leckehangversenyek célja, hogy tíz-húsz év múlva is legyen közönsége a komolyzenének, amit úgy lehet megszeretni, ha tudás is van mögötte, és a Codex régizene-együttes ennek a tudásnak a megszerzésében kíván segítséget nyújtani a mai gyermekeknek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 601
szavazógép
2018-01-23: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Csak az utcában bízhatunk?

Egyesek néhány ezerre, mások százezerre teszik a vasárnapi tüntetők létszámát, attól függően, hogy a hatalomnak szurkolnak vagy az utca népének. A két tábor nem egy, hanem bő két éve áll szemben egymással, hiszen a jelenlegi civil ellenállási mozgalom gyökerei 2015 őszéig, a Colectiv tűzvészig nyúlnak. Azóta követelik tömegek a gyilkos korrupció felszámolását, és ma már országszinten több jelszó alatt gyülekeznek, akik nem akarnak belenyugodni abba, hogy a szociáldemokraták (és zsebpártjaik) ugyanúgy kormányozzanak, ahogy eddig tették: a saját javukra, mit sem törődve másokkal, megbízatásukkal, írott és íratlan törvényekkel. Vagy a látszattal...
2018-01-23: Közélet - Váry O. Péter:

Hit és alkotás nemes ötvözete

A magyar kultúra napját méltó módon ünnepelte Sepsiszentgyörgy: a művészetkedvelő közönséget Berde Amál festőművész és Berde Mária író közös kiállítása várta a Székely Nemzeti Múzeumban. És aki részt vett a tárlaton, meggyőződhetett: a méltatlanul elfeledett és mellőzött testvérpár művészetéről épp ideje volt „lefújni a port”.