Hátrányos megkülönböztetés a tantárgyversenyenTiltakoznak az angol szakos tanárok

2018. február 2., péntek, Közélet

A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium és a Mikes Kelemen Elméleti Líceum angol szakos tanárai testületileg visszautasítják, hogy javítóként részt vegyenek a középiskolások angol tantárgyversenyének március 3-i megyei szakaszán. A magyar diákokat hátrányosan érintő új versenyszabályzat miatt tiltakozó pedagógusok egy csoportja tegnap lapunk számára részletezte, miért diszkriminatív és szakmailag téves a verseny új módszertana.

  • Egyeztetnek a Mikó és a Mikes tánárai. Fotó: Albert Levente
    Egyeztetnek a Mikó és a Mikes tánárai. Fotó: Albert Levente

Koós Kinga, Goga Enikő, Sylvester Anna mikeses és Vizsuly Tünde mikós angoltanár szerint, ha a for­dítási feladatoknál kizárólag az angol és a román használható, akkor ez a magyar diákok számára két idegen nyelv tesztelését jelenti, és nem az angol nyelv ismeretét, ráadásul a fordítással nem a nyelvi készségeket ellenőrzik, ami pedig célja kellene hogy legyen bármilyen felmérésnek. Elmondták, az általuk használt alternatív tankönyvekben tíz-tizenöt éve nem szerepelnek fordítási feladatok, nyelvtanítási módszerük a beszéd és az írott szöveg értésén, az íráson alapszik, ezeket a készségeket szeretnék kialakítani diákjaikban, ezért is elhibázott és szakmailag téves, hogy a tantárgyversenyen fordítási feladatok is szerepelnek, amelyek egy része irodalmi szöveg. Lehet, hogy a tanuló tökéletesen megérti az angol szöveget, de azt meg kell fogalmaznia románul, tehát a romántudását is mérik, ami diszkriminatív a román anyanyelvű versenyzőkkel szemben – fogalmaztak a pedagógusok. Az olimpián a 9,50 az ugródeszka, csak ezzel vagy ennél jobb teljesítménnyel lehet továbbjutni az országos versenyre, de ha a román nyelv miatt a magyar gyermekek pontokat veszítenek, nehezen vagy egyáltalán nem érhetik el ezt a pontszámot – mondották.
Kérdésünkre, hogy az angol tantárgyverseny helyi szakaszán továbbjutott tanítványaiknak mit javasolnak, leszögezték: a diákok maguk döntenek, de bármit tesznek e téren, patthelyzet van. Ha a magyar diákok elmennek a versenyre, és az említettek ellenére lesz közöttük olyan tanuló, aki nagyon jól teljesít és továbbjut az országos szakaszra, akkor tanáraik tüntető gesztusa lesz hiábavaló, ha pedig nehezen boldogulnak a fordításokkal, akkor veszítenek, és ez az esélyegyenlőtlenség érzelmileg megviseli őket, de ha nem vesznek részt, akkor szabad utat engednek román diáktársaiknak a győzelem felé – magyarázták. Úgy vélik, saját távolmaradásuk nem egyéb, mint kétségbeesett tiltakozás, de mert nincs más eszközük, így jelzik, hogy nem adhatják az aláírásukat olyasmire, ami diszkriminálja a tanítvá­nyaikat.
Mint arról lapunkban korábban tájékoztattunk, az angol tantárgyverseny feladatsorai közé idéntől került be fordítás, a tavaly októberben megváltoztatott szabályzat vonatkozó előírása szerint kizárólag angolról román nyelvre és románból angolra lehet fordítani a szövegeket. Az intézkedés megváltoztatását kérte az oktatási minisztériumtól a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség, a szaktárca ellenben ezt elutasította. Ezt követően a Magyar Ifjúsági Értekezlet is hasonló beadvánnyal fordult az új oktatási miniszterhez, és kérte a rendelet módosítását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-02-02: Máról holnapra - Farkas Réka:

Kártékony miniszterek

Huszonöt minisztert próbált megemészteni a román oktatási rendszer az elmúlt 28 év alatt, s úgy tűnik, a frissen kinevezett huszonhatodiktól sem remélhetünk érdemi javulást, hisz mint kiderült parlamenti meghallgatásán, rendkívül elégedett a jelenlegi állapotokkal.
2018-02-02: Közélet - Fekete Réka:

Nehéz a szellemileg leépült idősek ellátása (Lyukak a szociális hálón)

Óriási szükség lenne a betegségük miatt ítélőképességüket veszített felnőttek befogadását és ellátását biztosító háromszéki intézményekre – állítják a szociális szolgáltatásokat nyújtó állami intézmények és segítő civil szervezetek képviselői, akik gyakran azzal szembesülnek, hogy semmit vagy csupán átmeneti félmegoldásokat tudnak kínálni az érintetteknek és hozzátartozóiknak. Lapunk annak nézett utána, mit tehetnek az ilyen személy hozzátartozói, a környezetében élők, és mi a kötelességük az állami hivataloknak ilyen ügyekben.