VidékfejlesztésFiatal gazdák támogatása

2018. február 20., kedd, Gazdakör

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség megyei hivatalának igazgatójával, Cătălina Savinnal beszélgettünk a vidékfejlesztési terv 6.1-es, fiatal gazdák támogatását célzó intézkedésről. Az intézkedés a pályázatok számát tekintve a legkeresettebb a megye mezőgazdászai körében, és az elért eredmények sem rosszak, az eltelt időszakban (2015-ben tették közzé az első kiírást) közel 130 fiatal nyerte el a 40 vagy 50 ezer euró értékű megtelepedési támogatást.


Eddig minden évben a kiírt keretösszegnél nagyobb értékben tettek le pályázatokat, ezért a projekteket az általuk elért pontszám alapján rangsorolják, természetesen a nagyobb pontszámúak nyernek, amíg a kiírási összeg el nem fogy. A pályázási feltételek, illetve a kiválogatási, szelekciós pontszámok általában nem változnak egyik évről a másikra. A tavalytól változtattak a fiatal gazda meghatározásán, engedélyezték a 41 évet be nem töltött fiatalok pályázását is. Fizikai személyként nem lehet pályázni, engedélyezett fizikai személy (PFA), egyéni vagy családi vállalkozás vagy cég formájában kell bejegyeztetni a gazdálkodási formát. A mezőgazdasági vállalkozás cégbírósági bejegyzése nem lehet régebbi, mint két év, ugyanígy az APIA-s vagy az állategészségügyi nyilvántartásba vétel sem haladhatja meg a két évet. A kifizetési ügynökséghez a területalapú kérést az új gazdálkodási forma szerint kell letenni, a gazdaságban levő állatokat ugyanígy át kell íratni az új vállalkozásra.
A fiatal gazda pályázat útján 40, illetve 50 ezer euró támogatást kaphat a gazdaság SO euró értékétől függően, két részletben: a sikeres pályázat esetén a szerződés megkötése után rögtön a teljes összeg 75 százalékát, a második részletet pedig legtöbb három év után. Ennél az intézkedésnél a legfontosabb a termékeladási feltétel, a pályázó fiatal gazdának vállalnia kell, hogy az első részlet 20 százalékának megfelelő termékértékesítést valósít meg legtöbb három év alatt, valamint az üzleti tervben leírt gazdaság-korszerűsítések megvalósítását is. A 20 százalék 6000–7000 eurós termékértékesítést jelent, amelyet természetesen bizonyítani kell a második részlet igénylésekor. Viszont ha az eladást három évnél hamarabb sikerül megvalósítani, a pályázó a második részlet kifizetését hamarabb is igényelheti.
A fiatal pályázónak a gazdálkodás mellett más munkahelye is lehet, feltétel, hogy az az illető községben vagy a község 75 kilométeres körzetében található városban legyen. A pályázónak üzleti tervet kell készítenie, amely által bebizonyítja, hogy a kapott támogatást a gazdaság fejlesztésére vagy az uniós normák bevezetésére fordítja. Állattenyésztő farmok esetén kötelező az a vállalás, hogy a támogatás egy részét a gazdaságban termelődő trágya kezelésére (pl. betonozott alapú és oldalfalú tárolók építésére vagy a már meglevők kapacitásának növelésére) költik.
A pályázatok kiválogatásánál az ágazat fontosságának függvényében a növénytermesztésben többletpontot kap, aki zöldséget – szántóban vagy üvegházban (beleértve a zöldségvetőmagot, illetve -palántát) – vagy gyümölcsöt termeszt, itt ezekért 30 vagy 20 pontot lehet szerezni. Az állattenyésztésben 30 pont a szarvasmarhák tenyésztéséért jár, a méhészek 25, a juhtartók 20 pontot kapnak pályázataikra. 15 pont jár annak a fiatal gazdának, aki három gazdaságot vesz át teljesen, két gazdaság átvétele esetén 10, az egy gazdaságot átvevő 5 pontot kap. A gazdaságát átadó mezőgazdász így már nem szerepelhet a kifizetési ügynökségnél területalapú kéréssel és területekkel, illetve az állategészségügyi farmnyilvántartóban sem állatokkal. A magasabb iskolai végzettségű pályázóknak több pont jár a kiválogatásnál, a mezőgazdasági egyetemet végzett 25 pontot kap, a szakmai líceumot végzett 20-at, aki pedig csak szakmai képzésen való részvételt igazoló iratot tud felmutatni a pályázat leadásakor, az 10 pontot kap. Külön pont jár annak függvényében, hogy az illető község, ahol a gazdaság (a mezőgazdasági terület, illetve az állatállomány) található, milyen termőképességű csoportba van besorolva.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 713
szavazógép
2018-02-20: Gazdakör - Bokor Gábor:

Ébresztőt fújtak Erdővidéken is

Közel másfél százan vettek részt az elmúlt hét végén Bardocon megszervezett gazdatalálkozón. Az erdővidéki gazdák mellett az agráriummal kapcsolatban álló intézmények képviselői is ott voltak, hasznos tudnivalókat osztottak meg a gazdákkal, a felvetett kérdésekre is azonnali választ adtak.
2018-02-20: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Február derekán Bölönben

A bölöniek sem örülnek a gyakori és váratlan változásoknak. Az időjárás meglepetései ugyanúgy idegesítik őket, mint az országos politika szintjén történők. Alakulásukba aligha tudnak lényegében beavatkozni, de ha véleményüket kérdezzük, mindenképp a csendesebb, meggondoltabb változásokat javasolják. A közember, miként a természet is, ezekhez tud jobban igazodni, mert a felgyorsult, megbolydult fordulatok nemhogy nekik, már-már a fiataloknak is egyre több és szinte megoldhatatlan kihívással kellemetlenkednek. Ilyen közhangulatot tapogattunk ki február derekán Bölönben.