A Vidéki Beruházásokat KifizetÅ‘ Ãœgynökség szorgalmazása végre megértÅ‘ fülekre talált az egészségügyi minisztériumban, és rövidesen változtatnak a trágyatárolás közegészségügyi és járványtani elÅ‘Ãrásain, az állattenyésztÅ‘k javára.
A 2014/119-es rendelet szerint a közepes (hatnál több szarvasmarhát tartó) gazdaságokhoz és a nagyobb állattartó telepekhez tartozó trágyatárolót az utolsó lakóháztól 500 méter távolságra kell felépÃteni. Ez a gyakorlatban szinte megvalósÃthatatlan, mert legtöbbször a községen kÃvülre kerülne az épÃtmény. Ráadásul bonyolult és hosszadalmas folyamat során lehet a terület használati besorolását megváltoztatni, kivenni a termÅ‘terület kategóriából, majd épÃtkezési engedélyt váltani. A 4.1-es (gazdaságok korszerűsÃtése), 6.1-es (fiatal gazdák megtelepedésének támogatása) vagy a 6.3-as (kisgazdaságok támogatása) intézkedésnél a pályázat leadásakor azoknak állattenyésztÅ‘ pályázóknak, akik nem rendelkeznek megfelelÅ‘ trágyatárolóval, az üzleti tervben kötelezÅ‘en kellett vállalniuk, hogy a beruházás befejezéséig, illetve a második részlet kifizetéséig megépÃtik az állatlétszámnak megfelelÅ‘ tárolót, amelynek kapacitása elegendÅ‘ a téli hónapokban termelÅ‘dött trágya tárolására, ami a gyakorlatban 6 hónapot jelent. Az Å‘szi-téli idÅ‘szakban (november 1. és március 15. között) ugyanis tiltott a trágya kiszórása a termÅ‘területekre. Amikor a napi átlaghÅ‘mérséklet 5 Celsius-fok alá süllyed, a növény tápanyag-felszÃvódása lassú, Ãgy nagy a veszélye a nitrátok bemosódásának a talaj mélyebb rétegeibe. A tároló megépÃtéséhez ideiglenes vagy végleges épÃtkezési engedélyt kell kiváltani, és ha nagyobb állatlétszámmal rendelkezett a pályázó, akkor kötelezÅ‘ volt a járványtani engedély kiváltása is, betartva a régi rendeletben szabályozott legkevesebb 500 méter távolságot. Ezen feltételeket látva több állattenyésztÅ‘, aki egyébként megfelelt volna a pályázat feltételeinek, elállt a pályázás gondolatától. A mostani rendelet, amely több ponton is elÅ‘nyös az állattenyésztÅ‘kre nézve, remélhetÅ‘leg már áprilistól életbe lép és.
Az egészségügyi minisztérium honlapján olvasható tervezet, illetve módosÃtások szerint az istállónak, a benne tartott állatfaj szerint, a következÅ‘ távolságra kell elhelyezkednie: szarvasmarha – 6–50 egyed 50 méter, 51–200 egyed 100 méter; tyúk – 51–1000 egyed 50 méter; juh – 100 méter; sertés – 7–40 egyed 100 méter, 41–100 egyed 200 méter. Az új tervezet kimondja, hogy a tároló megépÃthetÅ‘ a gazdaság, állattartó telep területén is, viszont nem lehet 50 méternél közelebb a szomszéd lakóházától, Ãgy elkerülik a környezet-szennyezést, és nem jelent veszélyt a lakók egészségére sem.
A változások szerint trágyatárolót csak abban az esetben kell 500 méterre épÃteni a lakóházaktól, ha oda több gazdaságban termelÅ‘dött trágyát gyűjtenek össze, vagyis több állattartó gazdaságot szolgál ki. A községi trágyatárolókra (ilyennel rendelkezik jelenleg például Uzon és Csernáton község) is ez az elÅ‘Ãrás vonatkozik. A pályázatoknál megengedett, hogy a pályázó szerzÅ‘dést kössön a trágya elszállÃtására azzal a községgel, amelyik rendelkezik közös trágyatárolóval, ebben az esetben a gazdaságában egy ideiglenes kis tárolót kell épÃteni, amely biztosÃtja pár napra (az elszállÃtás napjáig) a raktározást. A gyakorlatban viszont ez a megoldás nem a legmegfelelÅ‘bb, hiszen a szállÃtás költséges, az illetÅ‘ község pénzt kér a tárolásért, és a termelÅ‘dött trágya legtöbbször nem kerül vissza a gazdaság földjeire. A gazdaságok korszerűsÃtésénél (4.1-es intézkedés) a trágyatároló épÃtésének költségei elszámolhatók. A tároló nagyságának, kapacitásának kiszámÃtására segÃtséget nyújt az országos ügynökség honlapján (www.afir.info) mindhárom, fent emlÃtett intézkedésnél megtalálható Excel-táblázat. A pályázó az alkalmazott tartási módnak, állatfajnak és kategóriának megfelelÅ‘en megtudhatja, mekkora tárolót kell épÃtenie.