A kezdetekre emlékezve ünnepi műsorral és a stepes diákok füzeteit, önálló dolgozatait bemutató, valamint a tevékenységekről készült fotókból összeállított kiállítással ünnepelte szombaton a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola step by step tagozata fennállásának huszadik évfordulóját. A Tamási Áron Színházban tartott rendezvényen felléptek említett alternatív oktatási forma jelenlegi és korábbi tanulói, a zenekarban még a szülők is muzsikáltak.
„A step by step osztályokban körben ülve együtt kezdjük a napot, mert öröm együtt lenni” – hangsúlyozta Balázs Réka, a sepsiszentgyörgyi stepesek húsz évvel ezelőtti első tanítója, aki azóta is ebben a módszerben leli pedagógusi kiteljesedését. Állítja, az egyéni teljesítményt követelő hagyományos oktatási rendszerben nem könnyű elfogadtatni a csapatmunkára összpontosító alternatívát, de az eredmény megéri, mert tanítványaik kreatívak, vállalják saját döntésüket és az azzal járó felelősséget. Az út nem volt könnyű idáig, csatát kellett nyerni tanfelügyelőséggel, polgármesterrel, olykor az igazgatóval szemben is – szögezte le Fekécs Károly, a Váradi József Általános Iskola jelenlegi igazgatója. Kocsis Annamária, a magyar nyelvű elemi oktatásért felelős megyei tanfelügyelő arról beszélt, hogy a diktatúrák iskolája mindig tantervközpontú, míg a demokráciák gyermekközpontú iskolák építésére törekszenek. A szakember hangsúlyozta: a reformpedagógiák és az alternatívák arra keresik a választ, hogyan tudják segíteni a gyermeket személyisége kibontakoztatásában, ennek érdekében pedig mikor, mit és hogyan kell tenniük. A lépésről lépésre alternatíva küldetése nem az, hogy az eleve adott tantervet végrehajtsa a gyermekcsoportokon, hanem hogy az életkori sajátosságokat figyelembe véve a gyermek szükségleteihez igazítsa az iskolai tevékenységeket – mondotta.
Az alkalomból Balázs Réka, Bedő Magdolna és Halada Melinda tanítókkal beszélgettünk. Elmondták, az indulás nagy kihívás volt számukra, hisz Sepsiszentgyörgyön nem volt előzménye a step by step alternatív oktatási módszernek, de az nagyon sokat segített, hogy Demeter Miklós igazgatása alatt már néhány évvel korábban elindult az első Waldorf-osztály a Váradi József Általános Iskolában. Úgy érezték, ez egyfajta védőernyőt képez számukra, nincsenek egyedül az alternatív oktatás helyi porondján. Elmondták, a szülők nagy része kezdetben azért választotta a stepet, mert ott délutánig maradhat a gyermek, és azt is hallották, hogy jó a hangulat, elég sok időnek kellett eltelnie, amíg a mérleg billent, és többen kezdték tudatosan, meggyőződésből ilyen osztályba íratni gyermekeiket.
A pedagógusok elismerik, a step by step alternatív oktatás szabadságot ad a pedagógus számára, mert ő dönt arról, hogy a kötelező ismeretanyagot hogyan csomagolja be témák szerint és dolgozza fel a tevékenységi körök központjaiban – vagyis az osztályteremben berendezett egyfajta műhelysarkokban –, de ez egyben óriási felelősséggel is jár, mert a negyedik osztály végére el kell érni a diákok ugyanolyan szintű felkészítését, mint a hagyományos oktatásban. Kifejtették, a szülőkkel való együttműködésnek kulcsszerepe lenne munkájukban, sajnos, ez nem mindig valósul meg a kívánt szinten, de akik megértik a módszer lényegét, azok melléjük állnak. Vallják, hogy tanítványaik nyitottakká válnak, kezdeményezőek, kiállnak egymásért, a csapatmunka igazi bajnokai. Balázs Réka szerint az első lépések a legfontosabbak, hogy az előkészítő, első és második osztályban a gyermekek megszeressék az iskolát, az együttlétet, érezzék, hogy kíváncsiságukra, kérdéseikre választ kapnak. Ha ez működik, harmadik és negyedik osztályban lehet gyorsítani, és felkészülve mehetnek ötödikbe – véli a pedagógus. A gyermekek hisznek a jóban, s bár itt-ott beleütköznek a nehézségekbe, edzettekké válnak, és úgysem adják fel – mondották a tanítók.
A Váradi József Általános Iskola első stepes osztályai az 1997/1998-as tanévben indultak Demeter Miklós és Liliana Pandele igazgató támogatásával, Balázs Réka a magyar tannyelvű, Kovács Erzsébet a román tagozaton volt tanító. Jelenleg a román stepes tagozat a Mihai Viteazul Főgimnáziumban működik, a Váradiban pedig tízen tanítanak magyar tagozaton előkészítőtől negyedikig. Badi Kinga, Balázs Réka, Bedő Magdolna, Cserei Hajnal, Gyárfás Annamária, Halada Melinda, Incze Mária, Kádár Matild, Vári Kinga és Vencz Zita minden reggel arra gondolva köszönti tanítványait, hogy öröm együtt lenni.