Bebizonyosodott, hogy a háromszéki érettségizők román dolgozatait alulértékelték, tízből nyolc esetben jegyet emeltek a fellebbezés utáni újrajavításkor. A tegnap közzétett végleges eredmények szerint több érettségizőnél három-négy jeggyel is nőtt a dolgozat értéke. A fura jelenségre egyelőre nincs magyarázat, de ilyen nagy különbségeknél a javítóközpontnak kötelessége megvizsgálni a szóban forgó eseteket – közölte lapunk érdeklődésére Kiss Imre megyei főtanfelügyelő.
Az előzetes eredmények szerint az 1067 érettségizőből 635-en (59,51%) vizsgáztak sikeresen, a megóvott 369 dolgozat újrajavítása után ez az arány 64,20 százalékra emelkedett, még ötven vizsgázó, közülük negyvenhat a magyar tagozaton, elérte a hatos általánost. Románból, ahol 209-en fellebbeztek, 161 esetben emeltek jegyet, a kiugró esetek ennél a tantárgynál látványosak, olyan is előfordul, hogy 2,9-ről 6,9-re nőtt a jegy, 5,9-ről 9,55-re, 3,4-ről 6,15-re, 6,3-ról 9,4-re. E különös jelenség többségében magyar érettségizőket érint, mert ők többen fellebbeztek, de a román tagozaton is megjelennek hasonló anomáliák. Magyar nyelv és irodalomból negyven dolgozat jegyét emelték, a kötelező tárgyból hatvankettőét, a választott tárgyból harminckét eredmény változott pozitívan. Összességében 295 megóvott dolgozat jegyét emelték, 58 esetben csökkentettek, 16 eredmény változatlan maradt.
A Kovászna megyei dolgozatokat Marosvásárhelyen javították, az újrajavítás Zilahon történt, a kijavított dolgozatok visszakerültek Marosvásárhelyre, ahol a szabályzatnak megfelelően meg kell vizsgálni az olyan eseteket, ahol több mint másfél jeggyel különbözik a második értékelés az elsőtől – tájékoztatott Kiss Imre.
Ilyenkor ellenőrzik, hogy mind a két javító tanár javított-e, vagy az egyik elfogadta kollégája értékelését, nem tévedtek-e, amikor egy adott eredményt és a vizsgázó nevét társították, vagyis nem történt-e véletlen felcserélés, netán a javító tanár túl szigorúan osztályozta a helyesírási hibákat. Azokban a termekben, ahol javítják a dolgozatokat, éppúgy hang- és videófelvétel készül, mint a vizsgatermekben, tehát minden lépés követhető – mondta a főtanfelügyelő. Korábbi években a megóvott dolgozatok legfennebb 40–55 százalékának jegyét emelték, idén ez 80 százalék, ami mindenképpen különös, ezért az említett kivizsgálás eredményéről a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség tájékoztatást fog kérni a Maros megyei kollégáktól. Ha bebizonyosodik, hogy a javító tanár tévedett vagy szabálytalanul járt el, eltilthatják a további ilyen jellegű tevékenységtől, de a véglegesen kihirdetett eredmény nem változik – közölte Kiss Imre.