Mi lesz a lakónegyedi kosárpalánkokkal?

2018. július 17., kedd, Közélet

Sorozatos bürokratikus akadályok miatt lassan két éve várat magára annak a nyolc kosárpalánknak az elhelyezése sepsiszentgyörgyi lakónegyedekben, amelyek a Háromszéki Közösségi Alapítvány Tekerj egy jó célért! akciója 2015-ös kiadása nyomán kerültek a város tulajdonába. Az önkormányzat illetékesei szerint, ha minden jól alakul, idén négy palánk a helyére kerül, ez két teljes pályát jelent, a többieket – ha újabb akadályokba nem ütköznek – a jövő év folyamán tudják felszerelni.

  • A sepsiszentgyörgyi kerékpárosok a kosárpalánkokért is tekertek.  Fotó: Albert Levente
    A sepsiszentgyörgyi kerékpárosok a kosárpalánkokért is tekertek. Fotó: Albert Levente

A palánkok kérdése az elmúlt hetekben a közösségi oldalakon került elő, többen is felvetették, hogy mi lett a sorsuk, egyesek azt is tudni vélték, semmi sem történt az ügyben, és az eszközök egy raktárban hevernek.

Megkeresésünkre Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere elmondta, a palánkok tavaly kerültek végérvényesen az önkormányzat tulajdonába, az alapítványtól adományként történő átvétellel ugyanis gondjuk akadt, és erre az engedélyeztetési folyamat során derült fény. A probléma onnan indult, hogy az átvételi-átadási jegyzőkönyv nem bizonyult elegendőnek, kiderült, nincs az önkormányzat leltárán a nyolc palánk – ezért a kihelyezésükre nem adhatnak engedélyt –, így közjegyző által összeállított adománylevélre volt szükség. Ezt a folyamatot  tavaly év elejére sikerült lezárni. „Egy kellemetlen bürokratikus akadályról van szó, amelyet nem lehet elhárítani másképp, miközben elvileg nem is lenne rá szükség, de sajnos a törvények így rendelkeznek” – fo­galmazott az elöljáró.

Ami a helyzet jelenlegi állását illeti, Tóth-Birtan Csaba rámutatott: szívesen vették az adományt, de sajnos az átvételtől addig, amíg ezeket a gyerekek használni tudják, hosszú út vezet.

Egyrészt, míg maguk az eszközök nagyjából kilencezer lejbe kerültek, a felszerelés költségei elérik a 235 ezer lejt, és már csak ebből kifolyólag sem lehet egyik napról a másikra megvalósítani, a forrást is meg kellett találni. Továbbá azonosítani kellett a helyszíneket, ahová ezek a palánkok és a pályák kerülnek, ez pedig egyfajta bokszmeccsnek bizonyult a lakónegyedi tulajdonostársulásokkal. Konkrétan: voltak, akik beleegyeztek, máshol a lakók egyértelműen elutasították, így aztán a tömbházaktól aránylag távol eső helyszíneket próbáltak azonosítani.
Az eredeti, 2016-ban bejelentett öt helyszín közül végül csak kettő maradt: az Ág és a Nicolae Iorga utca közötti játszótér (a Penny környéke), valamint a Domb utcai, de itt sem az edzőpark, hanem egy távolabbi, a garázsok mögötti egykori játszótér területe az, amit mindenki elfogadott. Mindkét helyre két-két palánk kerül. A maradék három pályának új helyszíneket kellett találni, ezek a Sport utca és az Orgona sétány közötti, a tömbházak között elterülő viszonylag nagy terület, a Jövő utca temető felőli részében a lebontott kazánház helye, valamint a Csíki negyedben az új parkoló szomszédságában lévő terület. Az alpolgármester szerint a kijelölt öt helyszín közül kettő esetében biztosak abban, hogy nem lesznek fennakadások (az Ág utcában, illetve a Domb utcában), itt az engedélyezési folyamat már előrehaladott (az időszakos hatósági jóváhagyások beszerzése zajlik éppen), majd következhet az építési engedély és a kivitelezés. A másik három helyszínen még nem zárják ki, hogy a lakosoknak lesznek panaszaik. Ezeknél egyébként még a topográfiai, telektömbösítési munkálatok zajlanak. A pályák kialakítására és a palánkok elhelyezésére, illetve a kötődő feladatokra kiírt közbeszerzést egy brassói vállalat nyerte el. Az alpolgármester úgy vélte, ha minden a tervek szerint halad, az említett két pályát még idén ki tudják alakítani, a másik hármat pedig jövőre. Utóbbiak közül kettőre (a Jövő, illetve a Sport utcaira) csak egy-egy palánk jut.
Bereczki Kinga, a Háromszéki Közösségi Alapítvány elnöke szerint számukra a több mint kétéves csúszás nagyon kellemetlen helyzetet teremtett mind a Tekerj egy jó célért! akciójuk hitelessége, mind szervezetük megítélése szempontjából.

A lassan három évvel ezelőtti (2015 szeptembere) megmozdulás a legsikeresebb volt, több mint háromszáz résztvevővel, akik utólag most jogosan teszik fel a kérdést, hogy mi történt, miért nem sikerült kialakítani a pályákat és elhelyezni a palánkokat.

Arról nem beszélve, hogy a kosárlabda-palánkok iránti igényt 9–10. osztályos fiatalok fogalmazták meg, akik mostanra már felnőttek, használni pedig továbbra sincs lehetőségük ezeket az eszközöket. „Ha az a cél, hogy támogassuk a sportéletet, és az önkormányzat is ezt hirdeti, és ezáltal elérjük pár éven belül, hogy méregdrága amerikai játékosok helyett a saját nevelésű utánpótlás játszhasson, akkor talán másként kellene hozzáállni az ilyen kezdeményezésekhez, nem kellene túlbonyolítani nyolc kosárpalánk felszerelését, amint más hasonló kezdeményezést sem” – vélekedett a szervezet elnöke.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 502
szavazógép
2018-07-17: Közélet - Hecser László:

Bizalmat, reményt adni

Lőcsei-Balássy Emőke, az anyaországi Szülők Háza Alapítvány által életre hívott Tegyél jót! Ülj mellém! program szakmai koordinátora helyi mentálhigiénés szakemberek meghívására nemrég Barótra látogatott.
2018-07-17: Jegyzet - Váry O. Péter:

Már megint az ékezet (Kármentő)

Az a fránya kicsi vesszőcske vagy pontocska, vagy kalapka, amely minden nyelvben fontos hangátalakító alkatrésze a betűnek, a germán nyelvekben épp annyira, mint az újlatin nyelvekben. Vagy a magyarban. És a kisebbségben élő magyarnak pláne szívügye, hogy ha nevét leírják, arról az ékezet le ne maradjon. Ha mégis, hát szívfájdalom. Keserűség, megalázottság érzése, elnyomás, nacionalizmus. Trianon. Mert mi mindig oda lyukadunk ki, hogy Trianon, mert minden rossznak forrása onnan eredezik, és még ráadásul igazunk is van.