ÁlláspontokAz esélytelen béke

2008. augusztus 1., péntek, Nyílttér

Szó szerint nem bírtak magukkal az RMDSZ-es tanácstagok a baróti testület megalakulását követő első rendes ülésen. A szövetség emberei még az élő fába is belekötve próbálták bizonygatni, hogy ők igenis, felelősségteljesen végzik munkájukat, jó városgazdaként tekintetük egyetlen fránya vesszőn sem siklik át, s ők márpedig nem hiába kapták a mandátumot, hiszen kiváló szakemberek. Agresszív magatartásuk nem sok jót ígér Barót számára: jól láthatóan arra törekednek, hogy bebizonyítsák Nagy István inkompetenciáját, s ennek érdekében készek minden városfejlesztő határozatot leszavazni, a sikertelenségeket pedig a városvezető nyakába varrni. Csak arról feledkeznek meg, hogy elsősorban nem Nagy Istvánon csattan az ostor — talán majd négy esztendő múlva —, hanem Baróton és polgárain. Megtörténhet, hogy úgy gondolják: ,,rossz" voksolásuk miatt őket sem ártana megbüntetni.

Az ülésen a napirend elfogadásakor arra hivatkozva, hogy hibákat tartalmaznak, illetve nem kaptak megfelelő információkat, négy pont tárgyalását elutasították. Ebből kifolyólag megtörténhet, hogy a Baróti Szent Adalbert Egyesület elesik a Román Szociális Fejlesztési Alap támogatásától, a város a Rózsák terének környékén levő utcák, járdák, zöldövezetek hatszázezer dolláros felújításától, a halmozottan sérült gyermekek nevelésével foglalkozó Hisszük, hogy Fontosak Egyesületnél pedig továbbra is a szükségesnél kevesebb oktató dolgozhat. A városfejlesztési stratégiát azért nem voltak hajlandóak elfogadni — bár a könyvnyi dokumentáció rendelkezésükre állt —, mert készítője nem mutatta be nekik személyesen...

Nagy István polgármester többször is arra kérte az RMDSZ-eseket, hogy mondják meg konkrétan, mi a kifogásuk — hiszen másként nem tudja kijavítani a hibákat —, de csak olcsó kifogásaikat hangoztatták. ,,Szakértelmükről" leginkább akkor tettek tanúbizonyságot, amikor pénzügyi vagy jogi kérdésekről esett szó. Jól példázza ezt, hogy a pénzügyi bizottság elnökének, Pál Szilágyi Zoltánnak kétszer is el kellett magyarázni: egy bizonyos pénzösszeg nem azért szerepel negatív előjellel, mert azt még tavaly elköltötték, hanem mert egy időközben megjelent törvény értelmében a költségvetés egyik fejezetéből át kellett tenni egy másikba, így természetes, hogy ahonnan kivették, onnan hiányzik. Azt is nehezen értették meg, hogy a törvény értelmében a költségvetés-módosításnál nem javasolhatnak módosításokat, mindössze annyit tehetnek, hogy elfogadják vagy elutasítják az előterjesztettet.

A szövetség embereinek még egy igencsak időigényes vesszőparipájuk van: mindenről, amit nem értenek, nem ismernek, vagy nem akarnak érteni/ismerni, írásos beszámolót kérnek. Nagy István megpróbálta elmagyarázni, hogy az ülésre kért hatoldalas dokumentum megszerkesztése az egyik alkalmazottnak többnapos munkájába került, így ha továbbra is ragaszkodnak ehhez a megoldáshoz, és nem hajlandóak beérni a szóbeli felvilágosítással, a hivatalt gátolják, s okoznak pénzben is kifejezhető vesztességet.

Az első tanácsülést követően kijelenthető, hogy a baróti tanácsban béke sosem lesz, harctér, illetve vér és áldozat viszont bőven.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-08-01: Nyílttér - Gyila Sándor:

Csinovnyiklelkület Kovásznán? (Vitaindító gondolatok egy expolgármesteri dokumentum margójára)

A kovásznai városháza
A mindenkori Hivatalnok drámai lelki nyomorúságát Csehovnak sikerült mindössze öt oldalon úgy megfogalmaznia, ahogy azóta senkinek. (Lásd A csinovnyik halála című novelláját.) A ,,csinovnyik" magyarra fordítva hivatalnokot jelent. Hivatalnoknak lenni pedig szánalmasan nehéz. Fizetése: megalázóan kevés. A munka gyümölcse, az érdem — a Főnöké! Ha balhé kerekedik, azért — természetesen — az alárendelt a felelős. Emiatt a felettessel való kapcsolatában a legajánlatosabb magatartási forma a szolgalelkűség. Nos, ez a lelkileg megnyomorodott ember a csehovi ,,csinovnyik". A megnevezés nem pejoratív. Tudományos szakkifejezés, melyet manapság már nem csak a hivatalnoki lelki komplexusra alkalmaznak. De térjünk a közérthetőbb lényegre! Mi a helyzet Kovásznán?
2008-08-01: Nyílttér - x:

Az utca hangja

GÁLL KLÁRA, Feldoboly. Olvasom a falunkról Üdv az útra címmel megjelent riportot a július 16-i Háromszékben, és nem hagyhatom szó nélkül a leírtakat. Albert János lelkipásztort közel két éve helyezték ide Bölönből. Jövetelét nagyon sok rossz hír előzte meg, de mi szeretettel fogadtuk, remélve, hogy sikerül majd együtt imádkozni. Ma ez már lehetetlennek tűnik! Fiatal, tevékeny gondnoka volt az egyházközségnek, de pár hónappal a lelkész házaspár érkezése után lemondott, tudjuk, miért. Így lett a férjemből gondnok, mert más nem akarta elvállalni. Bármikor hívta a tiszteletes úr, szívesen segített — de rövid időn belül gúny tárgya lett, mint az elődje. A kialakult helyzet nem a kampány idején kezdődött, hanem jóval előtte, és ezt nagyon jól tudja a tiszteletes úr! Több alkalommal kértük, beszéljék meg a családban, legyen vége a csúnya szavaknak, gúnyolódásnak, mármint a papné részéről, aki szerint a falu nagy része koszos, mocskos, erkölcstelen, de hiába. Más faluba járunk tehát templomba, mert lelkileg nagyon összetört az egész. Reméltük, legalább a tiszteletes úr rájön, hová lett az ellenzéki oldal, miért nem Feldobolyban jár templomba, de talán nem is érdekli. Azért nem jelentek meg ,,az illetékesek" az esperesi vizitáción, mert reménykedtek a helyzet változásában — de úgy látszik, semmi esély sincs erre. Véleményemért vállalom a felelősséget.