Hogy ne ütközzünk össze

2008. augusztus 4., hétfő, Máról holnapra

Lapokban — lapunkban — olvasom, magam is írtam róla, hogy hatalmas beruházással végre felújítják a DN12-es jelzésű országutat Kökös, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda és Gyergyószentmiklós között. Ennek az útvonalnak a közúti forgalom fizikai és idegbénulását okozó pontja a Málnás községi vasúti átjáró.

Itt, az ország szívében, az egyik legnagyobb, már-már elviselhetetlen forgalmú úton nincs megépített vasúti felüljáró. Tessék gyorsan fejszámolást végezni, hogy a gépkocsileállások mennyi kiesést jelentenek munkaidővel mérve, mekkora ennek a forgalomstopnak lejben kifejezve az értéke, mennyi pluszüzemanyagot égetnek el a járművek az állomásozás idején az alapgázzal járatott motorral vagy indítás és gyorsulás közben, milyen ennek a környezetszennyező hatása, és mekkora a közúti balesetveszély, mely a sorompó felnyitását követően a szabálytalan előzések miatt bekövetkezik.

Nem ismerjük tehát, hogy az útfelújítás során építenek-e itt felüljárót, hiszen Málnásnál az Olt folyón a hidat már eleve úgy tervezték, hogy az országút egy felüljáróra fusson róla rá. Voltak, akik a vasúti felüljáró megépítését már harminc esztendővel ezelőtt szorgalmazták. Akkor a kőröspataki bányameddőből hordhattak volna a vasúti átjáróhoz annyi anyagot, amiből megépülhet a felüljáró. Az Olt árterületét éppen akkor töltötték fel az országút szintjére bányameddővel, s az akkori szabályok szerint hét kilométeres távolságra a bánya ingyen szállíttathatta a lignitről a sóder- és földtakarót. Mivel a felüljáró más nyomvonalon halad, mint a mostani országút, a forgalmat sem akadályozta volna a meddőkihordás és az építkezés.

A közeli kőbányákban most is probléma a bányameddő elhelyezése, hatalmas hegyeket hordtak ebből már össze. Az illetékesek figyelmébe ajánljuk a közúti forgalom eme neuralgikus gócát, amely napjainkra elviselhetetlen közúti torzulásokhoz vezetett, egyszerűen közveszélyessé vált.

A 12-es országút rehabilitációjának munkaerőigénye is hatalmas. Vajon ebben az esetben is megismétlődik az a már bevett szokássá torzult jelenség, amelyet minden nagyobb volumenű beruházásnál tapasztalunk: idegen munkaerő áramlik a térségbe, miközben itt a munkaképes lakosság nagy százaléka szociális segélyből él? Vagy a versenytárgyalásokon módot lehet találni arra, hogy a helyi munkaerő bevonása is előnyhöz juttassa a pályázókat?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-08-04: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Parádé a hársfák alatt (negyedszer tartottak faluünnepet Árkoson)

A megfiatalodott helyi tanács határozott: legyen kétnapos a falu ünnepe, Árkos megbírja, megszervezzük! Így történt. A színes utcai plakátok több mint két tucat rendezvényre hívták az érdeklődőket, az augusztusi kánikulát könnyen lehetett bírni hideg itallal a hársfák alatt. Máthé Árpád polgármester a rendezvény hozadékáról szólt megnyitójában. Bejelentette: Imreh Domokos (1915—2002) tanárról, unitárius kántortanítóról, a helyi közművelődés egykori nagy mesterétől nevezték el az 1897-ben épült községház nagytermét, mert az volt a kultúra székhelye 1937-ig. Vendégként érkezett ide a Somogy megyei Polány település küldöttsége, élén Ellenberger Tamás polgármesterrel. A Balaton térségében fekvő falu testvértelepülési kapcsolatot szándékszik kialakítani Árkossal.
2008-08-04: Közélet - Iochom István:

A Könczei nemzetség második találkozója Torján

Egy évvel ezelőtt az első Könczei-találkozón határozták el, hogy idén újból találkoznak. Egyed László Levente református lelkész, Köntzey Tamás, Svédországban élő gyógyszerész és Fülöpné Könczei Magdolna kórházi tisztviselő szombaton és vasárnap szervezte meg a második nemzetségtalálkozót a feltorjai református templomban és a közelében levő Székely Házban. A kétnapos találkozóra százhetvenen jöttek el Erdélyből, Magyarországról és Svédországból.