A tavalyinál lényegesen nagyobb összeget fordít idén az iskolaépületek feljavítására – illetve egyelőre ezeknek a nagy munkálatoknak az előkészítésére – Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a kisebb beruházások azonban az állami költségvetés kiegészítésének késése miatt valamennyit csúsznak – tudtuk meg Sztakics Éva alpolgármestertől, akit a tanévkezdés előtt a tanintézmények állapotáról kérdeztünk.
A legtöbb pénz pályázatokra, a nagyon nagy tervek előkészítésére ment és megy el, a legnehezebb feladat pedig a tűzvédelmi előírások teljesítése volt; utóbbira minden intézmény kapott keretet, de sokszor nagyon nehéz volt megfelelő megoldást találni, mert a legtöbb iskolaépület régi, és ma már egészen más szabványokat kell érvényesíteni, néhol új külső lépcső hozzátoldására volt szükség – magyarázta az elöljáró.
Nem sikerül idejében befejezni a belső berendezések, padok, asztalok, ágyak cseréjét: ezt négy éve kezdték el, és fokozatosan hajtották végre, ebben az évben azonban a költségvetés kiegészítése és ezzel a bútorfelújítás is megkésett; de minden elő van készítve, és ahogy lesz pénz, lesz haladás is – Sztakics Éva reményei szerint október elején már biztosan megkapják az új berendezési tárgyakat a soron levő iskolák.
A nagyobb munkálatok is várakozásban vannak. Négy pályázat szerződéskötés előtti szakaszba jutott, ezek a Plugor Sándor Művészeti Líceum, a Mihai Viteazul Főgimnázium bizonyos épületei, valamint az Árvácska és a Gulliver óvoda hőszigetelésére vonatkoznak. A Mihai Viteazul Főgimnázium és a Székely Mikó Kollégium műemlék épületeit más, helyi forrásokból fogják tatarozni. Idén pályáztak a Berde Áron-líceum teljes külső felújítására, ennek már a terve is elkészült, és kész a Kós Károly-iskola korszerűsítési terve is – ez a következő tanévtől már a Mikó elemi tagozatát kellene hogy fogadja, de a fejlesztési régió gyulafehérvári központjában még neki sem fogtak az elbírálásnak. Ugyancsak kész tervvel rendelkezik a város a Nicolae Colan Általános Iskola melléképületének átalakítására – az eredetileg oda álmodott tanmedence helyett könyvtár és multifunkcionális terem szolgálja majd a diákságot – , ezt is leadták már, várják a jóváhagyást. Bővíteni kívánják a Puskás Tivadar-líceum bentlakását is, ez még tervezési szakaszban van.
A kisebbekre is figyelnek: a két említett óvoda hőszigetelése mellett a Kőrösi Csoma Sándor utcai óvoda felújítására is leadták a pályázatot, és emellett három új, bölcsődei csoporttal is rendelkező óvoda építését tervezik: egyet Szépmezőn, egyet az Orbán Balázs utcában – ahol a meglévőt menthetetlen állapota miatt le kell bontani, de hasonló hangulatú, tornácos házzal kívánják helyettesíteni –, a harmadikat pedig a Borvíz utcában, ezt kimondottan alternatív módszerek, például a Waldorf-oktatás számára. A nehézség abból adódik, hogy nehezen kapnak épülettervezőt, az Orbán Balázs utcai óvoda esetében például már a harmadik építésznél tartanak.