A Baróti Szabó Dávid Szakközépiskola és Gaál Mózes Általános Iskola csak a legszükségesebb beruházásokat tudta elvégezni az új tanév kezdete előtt. Az intézményvezetők szerint mindennek ellenére a diákokat megfelelő körülmények fogadják. A miklósvári diákok és óvodások a plébánia sikeres pályázatának köszönhetően felújított, jóformán teljesen új épületben tanulhatnak.
Erdővidék középiskolájának tantermeiben, ahol szükséges volt, elvégezték az apróbb kőműves munkákat, mindegyikben meszeltek vagy festettek és kitakarítottak, így hétfőn semmi akadálya nem lesz az iskolakezdésnek – mondotta az igazgatói teendőket a hónap elejétől ellátó Derzsi-Ráduly Kázmér.
Minden gondot nem sikerült orvosolni még. A régi iskolaépület bejárat felőli oldalán a fal már régebb olyannyira átázott, hogy a vakolat nagyobb darabokban hullani kezdett, ezért a veszélyesnek ítélt helyet már az érettségi előtt elkerítették, nehogy valaki megsérüljön. A munka elvégzésére az iskola vállalkozóktól kért árajánlatot. Amint ezek megérkeznek, továbbítják a tanintézmény fenntartójának, a polgármesteri hivatalnak.
A műhelyek tetőterében berendezett, általában nagyobb teret igénylő események alkalmával használt teremre még nem sikerült a tűzoltósági engedélyt megszerezni. Az ellenőrzést végző szakemberek azt kifogásolták, hogy a gipszkarton burkolat mögötti részeket nem kezelték tűz elleni szerrel. Egy ilyen beruházás meghaladná az iskola pénzügyi keretét, úgyhogy kivárnak vele.
A Gaál Mózes Általános Iskola jelképesnek mondható saját forrásból jóformán semmit, támogatásokból és a szülők segítségével viszont több helyen is végzett apróbb felújítást. Bán Annamária igazgató elmondása szerint a vakáció folyamán átvizsgálták, hol a legszükségesebb közbelépniük, és szűkös – az iskola egylete, a Talibér Egyesület által gyűjtött – erőforrásaikat oda irányították. Baróton a főépület hét osztályában festettek, a legnagyobb odafigyelést pedig a Rózsák utcai épületüknek azon osztályai kapták, ahova az előkészítősök kerülnek: a polgármesteri hivatal hozzájárulásával szalagparkettet tettek, és a mellékhelyiségre is költöttek valamelyest. Köpecen meszeltek és padlócsempéztek, Felsőrákoson pedig kívül újult meg az épület, bent a szülők segítségével a meszelést oldották meg és új vécécsészéket szereltek. „Nem tudtunk sokat költeni, de a rendelkezésünkre álló pénzt és anyagot, úgy érzem, a legjobban, leghasznosabban költöttük el. Iskolakezdésre kicsit jobb körülmények várják a diákokat” – nyilatkozta Bán Annamária.
A miklósvári plébánia tavaly ősszel pályázatot nyújtott be a Bethlen Gábor Alaphoz a tulajdonában levő épület felújítására, és nyert 160 ezer lejt – tudtuk meg Fülöp László plébánostól. A nagyszabású beruházás során a tanárit mellékhelyiséggé alakították át, helyette az osztályterem egy részét választották le, a régi parkett helyett hajópadlót tettek, mindent újravakoltak és festettek, a külső falakat lefestették és a fásszínt kazánházzá alakították. Tanévkezdésre az osztálytermek és a mosdók készen lesznek. Felszerelik a közegészségügyi feltételek biztosításához szükséges vízszűrőket, a következő két hétben pedig a kerítés- és kapuállítást oldják meg, a kazánházat levakolják és elvégzik a műszaki szereléseket, hogy már a hideg beállta előtt működőképes legyen a fűtésrendszer. Ma nyolc iskolás és tizenegy óvodás kezdi a tenévet Miklósváron.