Emlékezni hív az EMNPSzáz év veszteségei és örömei

2018. szeptember 12., szerda, Közélet

Többállomásos, rendhagyó megemlékezésre várják a megyeszékhely polgárait az Erdélyi Magyar Néppárt sepsiszentgyörgyi és sepsiszéki szervezetei, a Szemerja-Görgő Közbirtokossággal és a szemerjai református egyházközséggel holnap délután. A megemlékezés része annak a sorozatnak, melynek elsődleges célja egyfajta számvetés az elmúlt 100 év veszteségeiről és örömeiről. A szervezők célja továbbá, hogy a jelenleg sem túl rózsás helyzet ellenére erőt adjanak az itthon maradásra minden részvevőnek.

  • Emlékezni hívnak a kezdeményezők. A szerző felvétele
    Emlékezni hívnak a kezdeményezők. A szerző felvétele

Régi szándékuk, hogy valamilyen módon bekapcsolódjanak az elmúlt száz évvel kapcsolatos rendezvények sorába, és minél reálisabban felmérjék, mi az, ami rossz, illetve jó volt a magyarság szempontjából ebben a viszonylag hosszú időszakban – fogalmazott Bálint József, az EMNP országos önkormányzati tanácsának elnöke. „Ha egyesek reménytelennek is látják helyzetünket, nekünk mégis meg kell mutatnunk, hogy itthon vagyunk” – szögezte le Bálint József. A sepsiszentgyörgyi önkormányzati képviselő szerint egy rendhagyó időpontot igyekeztek találni a 100 év névre hallgató rendezvénysorozatuk első eseményeinek, a választás szeptember 13-ra esett, 78 évvel ezelőtt ugyanis máig meghatározó történések helyszíne volt Háromszék.
Mint ismert – noha ezt a szervezők szó szerint nem említették – hetvennyolc évvel korábban, 1940. szeptember 13-án vonultak be Háromszékre (Észak-Erdélybe utolsó helyszínként) a Magyar Királyi Honvédség csapatai a második bécsi döntés rendelkezései értelmében, miután a román hadsereg utolsó egységei is elhagyták a térséget egy nappal korábban.
Az akkori események szimbolikus jelzéseként a megemlékezést a város Csíkszereda felőli bejáratánál kezdik, ahonnan kerékpárosok és futók indulnak a Bod Péter Megyei Könyvtár elé. A helyszín nem véletlen, hiszen a jelzett dátumon, mintegy száz méterrel odébb újabb rendhagyó történéseknek voltak tanúi a sepsiszentgyörgyiek. Az egykori vármegyeháza előtt 17 órától kezdődően röviden megidézik az említett eseményeket, majd a megemlékezés a szemerjai református templom kertjében található világháborús emléktáblánál folytatódik 18 órától, ahol rövid felszólalást és imát követően a két világégés háromszéki áldozatai tiszteletére elhelyezik a kegyelet koszorúit, illetve számba veszik az elmúlt száz év legfontosabb eseményeit.
Csákány László, a Szemerja-Görgő Közbirtokosság elnöke szerint ezzel a gesztussal azok előtt szeretnék leróni tiszteletüket, akik életüket áldozták a háromszéki és a székely közösségért. Azon tízezrek emlékét is megidézik, akik messze földön – így az általa a nyáron felkeresett Piave és Doberdo környéki harcokban – estek el a haza védelmében. A következő és egyben utolsó állomás a közeli Pacé domb, ahová 19 órára várják az érdeklődőket, fellobbannak az őrtűz lángjai is. A rendezvényhez bármikor lehet csatlakozni, mindenkit szeretettel várnak, aki egy kis séta, szaladás vagy biciklizés révén megemlékezne a magyarság néhány történelmi fordulatára.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2018-09-12: Jegyzet - Demeter Virág Katalin:

Csülök és szalmakrumpli helyett (Kármentő)

Tudja-e, édeském, én olyan éhes vagyok, hogy elaludni sem tudnék most – messziről érkező, átutazó vendég szól imígy, félig-meddig viccelődve egy fiatal pincérlányhoz. Sokat utaztak, jól elfáradtak, s bizony meg is éheztek, ezért álltak meg éppen itt, Sepsiszentgyörgyön, hogy elfogyasszanak egy jó adag finom csülköt.
2018-09-12: Közélet - Nagy B. Sándor:

Kötetbe foglalt lírai szösszenetek

Az 1990-ben megjelent Nobel-díjas írók antológiája után az Űrbálna című kötet a második Helikon-antológia – indította Fischer Botond a könyvbemutatót, melyet az Erdélyi Magyar Írók Ligája péntek délután szervezett Sepsiszentgyörgyön a Tein Teaházban a Helikon folyóirat és a Bod Péter Megyei Könyvtár közreműködésével.