Az idei PulzArt fesztivál szabadtéri eseményei sorában kiemelt figyelmet kapott a Magyarországról érkezett Tűzfészek nevű tűzzsonglőrtársulat, amely szombaton több látványos műsorral és cirkuszi játszóházzal is várta a gyermekeket és szüleiket egyaránt.
A társulat kezdte a szombati nap programját a főtéren egy gólyalábas műsorral, amely abból állt, hogy három méter magasban különböző zsonglőrmutatványokat végeztek, és igyekeztek interakciót kezdeményezni a nézőkkel, bemelegítve és kíváncsivá téve őket a nap további tevékenységei iránt.
Ezután az óriásbuborék-show következett, amely során egy bohóc két pálca és az azok végére erősített zsineg vagy háló segítségével óriási szappanbuborékokat készített, amelyeket a gyerekek nagy visongás közepette igyekeztek mihamarabb kipukkasztani. A speciális folyadéknak köszönhetően 2–3 méter átmérőjű, rendkívül látványos színes buborékok is születtek, amelyek készítését az előadó segítségével a gyerekek is kipróbálhatták.
Korra délután a társulat tagjai az ’56-os emlékparkban készségfejlesztő cirkuszi játszóházat tartottak, olyan zsonglőrjátékokkal, amelyek a házigazdák szerint kitűnően alkalmasak a finommotorikus készségek fejlesztésére. Színes labdák, karikák, buzogányok, tányérok, gólyalábak, ördögpálcák, egy Diabolo nevű, ezerötszáz éves kínai játék és más különleges eszközök is az érdeklődők rendelkezésére álltak a tradicionális cirkuszi zsonglőrjátékoktól a mai találmányokig, ezenkívül a kötéltáncot is kipróbálhatták a gyerekek, természetesen csak a föld közelében. Szülők is részt vettek a játékban, talán a tányérpörgetésnek volt a legnagyobb sikere körükben.
Este csak az időjárás nehezítette kissé a dolgukat, a zivatar miatt egy órával később kezdtek, ám akik kitartottak, nem bánták meg. Lángok helyett LED-ek világították meg színes zsonglőreszközeiket, a golyókat, karikákat, amelyeket igazi cirkuszi artistaként magabiztosan bűvöltek a mutatványhoz illő csíkos jelmezben, vidám, olykor melankolikus zenei aláfestéssel. Ők maguk újcirkuszi műsorként említik előadásukat, amelyet páratlan látványvilág tesz emlékezetessé, s az előadás során a misztikus szereplők egy különleges világba kalauzolják el a nézőt.
Mózes László felvétele
Szepesi Bálint, a társulat vezetője lapunknak elmondta, 2002-ben underground amatőr csapatként indult a Tűzfészek története, de az azóta eltelt évek alatt – többnyire autodidakta módon, internetes videók segítségével és kisebb zsonglőrközösségek kialakítása nyomán – egyre több technikát elsajátítottak, kibővítették a műsorkínálatot, így mára nagyon népszerűek lettek országszerte, sőt, Magyarország határain túl is: felléptek már az Európai Unió valamennyi országában, de például Szaúd-Arábiában és Dubajban is. Fő profiljuk a tűzzsonglőrködés – tette hozzá a fiatalember, de mivel értesültek róla, hogy Sepsiszentgyörgyön van helyi tűzzsonglőrcsapat (az M Stúdió színészei közel tíz éve mutatták be emlékezetes, Tűztánc című produkciójukat – szerk. megj.), ezúttal ennek egy modernebb változatát, a LED-es műsorukat hozták el a PulzArt közönségének.