A báb embereket mozgatott

2018. szeptember 17., hétfő, Kultúra

A londoni Blind Summit Theatre Az asztal című, felnőtteknek szóló bábelőadása végtelenül gazdag, sokrétű produkció formailag és tartalmában egyaránt, bár a kelléktárát csupán egy asztal és egy báb alkotja, amelyet – a bunraku nevű, japán eredetű bábművészet hagyományainak megfelelően – egyszerre három színész kelt életre.

A felütés a stand-up comedyre emlékeztet: a báb bemutatkozik a közönségnek, elmondja, hogy feje kartonból, teste rongyból készült, megmutatja, hogyan működtetik őt a színészek, majd azt is elmeséli, miként kapott megbízást arra, hogy egy zsidó ünnepen feldolgozza Mózes életének utolsó tizenkét óráját, amelyet Istennel kettesben a Nébó-hegyen töltött el. Aztán elkezdi játszani a történetet hol Mózest, hol Istent alakítva, de közben mesél is, és olykor visszatér a kiindulóponthoz, az asztalhoz és önmaga báb-létéhez, élcelődve a közönséggel, nagy igazságokat fogalmazva meg az életről és az illúzió művészetéről, amelyek ebben a kontextusban, valamint a szavait kísérő gesztusok, taglejtések miatt rendkívül szórakoztatóak. Beavatja nézőit a báb életre keltésének pontos technikájába, elmondja, hogy mennyire fontos mozgásában a koncentráció, lélegzés, fix pontok követése, és olykor azt is látni engedi, hogyan lesz belőle élettelen tárgy. Hegyre mászik, és széllel szemben szalad, lebeg az űrben, és eljátszik nem létező dolgokkal – rózsakerttel, sivataggal, futószalaggal, lemezjátszóval –, miközben állandóan kilép a szerepből, árgus szemekkel kémlelve a közönséget. Alakít és magára reflektál, rögtönöz és hajszálpontosan kidolgozott mozdulatokat végez, viccelődik és filozofál. Kicsit mogorva, nyűgös és nagyképű, de közben alázatos, fegyelmezett és védtelen is. Tele van élettel, és úgy játszik a képzeletünkkel, ahogy az igazi színészek közül is csak a legjobbak teszik.

És bármennyire is nyilvánvaló, hogy miként mozgatják őt, valami különös csoda folytán önálló személyiséggé formálódik előttünk, aki beszélget és veszekszik az őt mozgató színészekkel is, és valójában csak eljátssza, hogy kiszolgáltatott nekik. És a komédiázásba az is belefér, hogy kicsit elszáll belőle a lélek, vagy hogy egy gyanútlan néző, belépve a játékba, „véletlenül” kitépi a kezét, amire aztán rögtönöz egy véres jelenetet. Így lesz a stand-up comedyből egzisztencialista horrordráma az erdélyi asztalon, amely valóságos mértani képtelenség, mert hosszában és átlósan is három és egy kis lépés hosszú. Micsoda játékosság, frissesség, kreativitás, mennyi energia, érzékenység és persze szakmai tudás!

Egy élő bábot láttunk a színpadon, amely három embert mozgatott. Tudjuk, hogy ez lehetetlen, és mégis... Talán azért történhetett mindez, mert ő néha színész, máskor civil báb volt a színpadon, de a tárgy szintig csak játékból lépett vissza. Jól érzékeltette ezt a Mózes–Isten párbeszéd jelenete, ahol nem egyszerűen „átkerült” egyik szerepből a másikba, hanem mindig odament a lábán, és eljátszotta azt. Élt, lélegzett akkor is, amikor nem akart játszani, és játszott akkor is, amikor nem mozgatták.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2018-09-17: Kultúra - Nagy B. Sándor:

Tűzzsonglőrök bravúrjai (PulzArt )

Az idei PulzArt fesztivál szabadtéri eseményei sorában kiemelt figyelmet kapott a Magyarországról érkezett Tűzfészek nevű tűzzsonglőrtársulat, amely szombaton több látványos műsorral és cirkuszi játszóházzal is várta a gyermekeket és szüleiket egyaránt.
2018-09-17: Kultúra - Váry O. Péter:

Láthatatlan hidak (PulzArt)

A Thoreau unokaöccse kolozsvári irodalmi kör egy kellene hogy legyen abból a(z amúgy kevés) hídból, amely a hazai román és magyar nyelvű irodalom közötti kapcsolatot hivatott megteremteni. Kétségtelenül pártolandó kezdeményezés, hiszen a többség és kisebbség közti falakat nem a politikusok fogják lerombolni (ők inkább tovább építik), sajnálatos módon azonban a péntek esti teinbeli közönségtalálkozón édeskevés derült ki abból, hogyan működik az a bizonyos hídépítés – valamiért az volt az érzésünk, a thoreau-s különítmény „ledarálta” a találkozót. Talán azért, mert oly kevesen voltak kíváncsiak rájuk?