Vasárnap Nyisztor Ilona népdalénekes, pedagógus és művelődésszervező vezetésével pusztinai csángó magyar gyerekek, azok szülei és pedagógusok látogatták meg a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképzőt.
Kis Emese magyartanár lapunknak elmondta, az iskola örömmel fogadta a felkérést, amikor a Pusztinai Magyar Házért Egyesület pedagógusai partnerségi együttműködésre kérték fel a tanintézményt azzal a céllal, hogy szeretnének a pusztinai gyermekeknek egy magyar tannyelvű pedagógusképző intézményt bemutatni, amely a későbbiek során hozzásegítheti őket az életpálya választásához. Felkérésükből az is kitűnt, hogy nagyon fontosnak tartják az ilyen iskolán kívüli tevékenységet, hiszen ahogyan megfogalmazták: „napjainkban, csakúgy, mint sok más településen, Pusztinán is gondot jelent, hogy a fiatalok az általános iskola befejezését követően nem magyar nyelvű középiskolában tanulnak tovább, illetve hogy tanulmányaik befejezése után – néhány kivétellel – nem térnek vissza szülőfalujukba vagy szülőföldjükre”. Látogatásuk egyik legfontosabb célja az volt, hogy megmutassák a leendő középiskolásoknak a továbbtanulási lehetőségeket.
A Bethlen Gábor Alap által finanszírozott pályázat során így a pusztinai gyerekek szülők és pedagógusok kíséretében eljuthattak Kézdivásárhelyre, ahol a tanítóképzőben Len Csaba igazgató és Kis Emese fogadta őket. A céhes város és az iskola alapos megtekintése után a kantai Szentháromság római katolikus templomban archaikus istenes énekekkel színesítették a szentmisét, ezt követően meglátogatták a zabolai Csángó Múzeumot, ahol dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató fogadta őket, majd sétáltak a Mikes-kastély őszben pompázó arborétumában, végezetül pedig a gelencei XIII. századi Szent Imre műemlék templom freskóiban gyönyörködhettek.
Kis Emese meglátása szerint a kézdivásárhelyi pályaorientációs kirándulás alkalmat adott a csángó magyar tanulók és szüleik figyelemfelkeltésére, hogy a továbbtanulásra vonatkozó lehetőségeket minél előbb érdemes megismerni, így a gyermek ki tudja választani az őt érdeklő iskolát, hiszen minél több alternatívát ismer meg, annál nagyobb valószínűséggel dönthet a neki legmegfelelőbb mellett. Kis Emese azt is elmondta, hogy rendkívüli öröm és megtiszteltetés volt számukra, hogy a pusztinaiakat vendégül láthatták, és bíznak benne, hogy az iskoláról alkotott kép jó irányba tereli a fiatalok választását, a pályaorientáció terén pedig motiválni fogja őket, hogy érdemes anyanyelven, magyarul továbbtanulni magyar környezetben, egy színvonalas magyar nyelvű tanintézményben.