Pusztinai csángó magyarok Kézdivásárhelyen

2018. október 9., kedd, Közélet

Vasárnap Nyisztor Ilona népdalénekes, pedagógus és művelődésszervező vezetésével pusztinai csángó magyar gyerekek, azok szülei és pedagógusok látogatták meg a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképzőt.

  • Kis Emese felvétele
    Kis Emese felvétele

Kis Emese magyartanár lapunknak elmondta, az iskola örömmel fogadta a felkérést, amikor a Pusztinai Magyar Házért Egyesület pedagógusai partnerségi együttműködésre kérték fel a tanintézményt azzal a céllal, hogy szeretnének a pusztinai gyermekeknek egy magyar tannyelvű pedagógusképző intézményt bemutatni, amely a későbbiek során hozzásegítheti őket az életpálya választásához. Felkérésükből az is kitűnt, hogy nagyon fontosnak tartják az ilyen iskolán kívüli tevékenységet, hiszen ahogyan megfogalmazták: „napjainkban, csakúgy, mint sok más településen, Pusztinán is gondot jelent, hogy a fiatalok az általános iskola befejezését követően nem magyar nyelvű középiskolában tanulnak tovább, illetve hogy tanulmányaik befejezése után – néhány kivétellel – nem térnek vissza szülőfalujukba vagy szülőföldjükre”. Látogatásuk egyik legfontosabb célja az volt, hogy megmutassák a leendő középiskolásoknak a továbbtanulási lehetőségeket.

A Bethlen Gábor Alap által finanszírozott pályázat során így a pusztinai gyerekek szülők és pedagógusok kíséretében eljuthattak Kézdivásárhelyre, ahol a tanítóképzőben Len Csaba igazgató és Kis Emese fogadta őket. A céhes város és az iskola alapos megtekintése után a kantai Szentháromság római katolikus templomban archai­kus istenes énekekkel színesítették a szentmisét, ezt követően meglátogatták a zabolai Csángó Múzeumot, ahol dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató fogadta őket, majd sétáltak a Mikes-kastély őszben pompázó arborétumában, végezetül pedig a gelencei XIII. századi Szent Imre műemlék templom freskóiban gyönyörködhettek.

Kis Emese meglátása szerint a kézdivásárhelyi pályaorientációs kirándulás alkalmat adott a csángó magyar tanulók és szüleik figyelemfelkeltésére, hogy a továbbtanulásra vonatkozó lehetőségeket minél előbb érdemes megismerni, így a gyermek ki tudja választani az őt érdeklő iskolát, hiszen minél több alternatívát ismer meg, annál nagyobb valószínűséggel dönthet a neki legmegfelelőbb mellett. Kis Emese azt is elmondta, hogy rendkívüli öröm és megtiszteltetés volt számukra, hogy a pusztinaiakat vendégül láthatták, és bíznak benne, hogy az iskoláról alkotott kép jó irányba tereli a fiatalok választását, a pályaorientáció terén pedig motiválni fogja őket, hogy érdemes anyanyelven, magyarul továbbtanulni magyar környezetben, egy színvonalas magyar nyelvű tanintézményben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 659
szavazógép
2018-10-09: Kármentő - László Zsuzsa:

Van olyan...

...hogy az élet überel. Megfejeli a legabszurdabb abszurdot. Mit mond a Wikipédia? Abszurd: „...képtelen, lehetetlen, értelmetlen, esztelen.’’ Továbbá az idevágó irodalomról: „...Lehetetlen helyzetek bírálatáról és ezekkel szembeni erkölcsi magatartás kialakításáról van szó, a dialógusokban nagy szerephez jutnak a képtelenségek és logikai hibák.’’
2018-10-09: Közélet - Hecser László:

Az iskola érdekében pályázik Barót

A Baróti Szabó Dávid Szakközépiskola érdekében pályázik az önkormányzat – hangzott el a baróti tanács legutóbbi ülésén. A tanintézmény megbízott igazgatója, Derzsi-Ráduly Kázmér üdvözli a lépést: a sportpálya, illetve a félbehagyott campus részeként épülő étkezde műhelyekké való alakítása az oktatási feltételek jelentős javulását jelenti – mondotta.