Az igazságszolgáltatás és az államérdek

2018. október 13., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond

Száz napja ül börtönben a kézdivásárhelyi Beke István Attila és Szőcs Zoltán, és továbbra sem tudnak a stasbourgi emberjogi bírósághoz fordulni jogorvoslatért, igazságuk feltárásáért, mert a bukaresti legfelsőbb bíróság a mai napig nem tette közzé az ítélet indoklását. A törvény értelmében az ítélethirdetés után legkésőbb 30 nappal kellene közölni az indoklást, de úgy tűnik, Romániában a törvény nem mindenkire egyformán vonatkozik.

Van, miért csodálkoznunk: ha egy magáncégnél valamelyik ott dolgozó elmulasztja végezni munkáját, akárha egy-két napot is, nagy valószínűséggel azonnal elbocsátják – az adólejeinkből igen szépen fizetett ügyészek, bírák felelősségre vonására azonban nincs törvényes lehetőség. Akkor sem, ha késlekedésük révén önkényesen és törvénytelenül korlátozzák az elítéltek jogát a védekezéshez. Vajon vigasztalhat-e az, hogy nem egyedi esetről van szó, majdhogynem minden ítélet indoklásának közzététele csúszik? Nem inkább azt jelzi, súlyos rendszerhibáról van szó, amelyet mielőbb korrigálni kellene? Ehhez képest az igazságügyi törvények módosítása során sem rendezték ezt a problémát…
És nem a kézdivásárhelyi fiatalok esete az egyetlen, amely rendkívül súlyos kérdéseket vet fel a romániai igazságszolgáltatás működése kapcsán, szinte minden napra jut egy-egy hajmeresztő történet. Tegnap például a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatásának ügye került ismét a legfelsőbb bíróság elé, de, mint arra a református egyház jogi képviselői rámutattak, valójában az egyházi restitúció folytatása a tét. Hiszen a Mikó visszaállamosítása után jóformán egyetlen ingatlant sem szolgáltattak vissza, ráadásul a restitúciós bizottság egykori tagjait – köztük Markó Attilát – elítélték. Akárcsak a kézdivásárhelyi fiatalok esetében, erről az ügyről is messziről lerí, hogy nem az igazságról szól, hanem államhatalmi érdekről: a jogtalanul elorzott vagyont – iskolákat, kastélyokat, erdőket, földterületeket – nem szívesen adná vissza tulajdonosainak a román állam.
A romániai igazságszolgáltatási rendszer szereplőinek remek érzékük van az abszurdhoz is, ezt tükrözi az a héten született ítélet, melynek értelmében Kovászna Megye Tanácsának ülésterméből el kell távolítani a magyar és a székely zászlót, de az izraeli, a német és az amerikai maradhat. A felirat- és zászlóperekben hozott egysíkú ítéletek már senkit nem lepnek meg, ez ügyben viszont nagyfokú kreativitásra lesz szükségük a bíráknak, amikor azt kell megindokolniuk, miért is nem egyenrangú a magyar zászló az izraelivel vagy a némettel, az amerikaival? Vajon az igazság keresése helyett nem ismét valami „magasabb rendű” államérdekről van szó?
Mintha valakik minden lehetséges módon meg akarnák akadályozni azt, hogy a magyar közösség otthon érezze magát Romániában. Az igazságszolgáltatás pedig partner vagy eszköz ezekben a törekvésekben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2018-10-13: Közélet - Nagy B. Sándor:

Kiállítás és előadás az erdélyi reformációról

A reformáció Európa keleti részén – Erdély című vándorkiállítás sepsiszentgyörgyi bemutatóját szűk körben, kevés érdeklődő előtt tartották kedden délután a Székely Nemzeti Múzeumban, pedig a projekt igen széles körű összefogással, a potsdami Kelet-Európai Német Kulturális Fórum, a nagyszebeni Friedrich Teutsch Ház, a brassói Honterus Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyházközség levéltára és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum együttműködésében valósult meg.
2018-10-13: Közélet - Iochom Zsolt:

Orbán Balázs-díjjal tüntették ki Jánó Mihályt

Idén a kulturális örökség éve jegyében osztották ki a székelyföldi megyék legrangosabb elismerését, az Orbán Balázs-díjat. Kovászna megyéből Jánó Mihály művészettörténész, Maros megyéből Csíky Boldizsár zeneszerző, Hargita megyéből Köllő Miklós építész vehette át péntek este az Orbán Balázs-díjat a csíkszeredai Mikó-várban szervezett díjátadón. A három megyeelnök mellett a Székelyföld Napok hivatalos megnyitóján jelen volt Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, Tóth László főkonzul és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.