A csontritkulás a felnőtt lakosság közel 22 százalékát érinti, pedig megelőzésének eszköze mindannyiunk kezében van – hangsúlyozták szakemberek a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház által szervezett kétnapos rendezvényen. A csontritkulás világnapja (október 20.) alkalmából pénteken előadások hangzottak el a témában, szombaton közösségi gyalogláson hívták fel a figyelmet a mozgás szerepére.
A csontritkulás kialakulásáról, megelőzéséről, következményeiről, a csonttörésekről dr. Nicoleta Beșchea, dr. Vay Enikő, Szabó Kinga kinetoterapeuta és dr. Szász Dezső értekezett. Míg az előadások elsősorban a szakmának szóltak, a szombati gyaloglásra a lakosság köréből is várták az érdeklődőket. A dr. Vay Enikő szervezésében tartott eseményen elsősorban a megyei kórház belgyógyászati osztályának alkalmazottjai vettek részt, de néhány gyalogló csatlakozott más egészségügyi szakterületről is, a lelkes csapatban barátok, ismerősök is gyalogoltak.
Lapunk érdeklődésére dr. Vay Enikő elmondta: céljuk, hogy széles körben népszerűsítsék a rendszeres mozgást, elsősorban a gyaloglást, ami minden korosztály számára elérhető. Hangsúlyozta, a mozgás nemcsak a csontritkulás megelőzésének szempontjából fontos, hanem minden szervünkre, szervrendszerünkre pozitív hatással van, elkezdve az agytól az izmokig, de az immunrendszerre, a koleszterinszintre, a diabéteszre, a hormonrendszerre is jó hatást gyakorol, valamint az olyan betegségekben is nagyon fontos, mint az egyre gyakoribb Alzheimer- és Parkinson-kór. A gyaloglás szervezője elmondta, a csontritkulás egyre gyakrabban fordul elő és követel halálos áldozatot. Nagyon sok idős ember, aki a combnyaktörés miatt ágynak esik, már nem tud felépülni, mert az öreg csont már nem gyógyul meg, és az ágyhoz kötött idős embernél megjelenik egy sor társult betegség, ami végzetes is lehet.
A csontritkulás elsősorban a nőket érinti, és leginkább negyvenöt éves kor után, a menopauzában jelentkezik, míg a férfiaknak olyan a csont- és izomszerkezete, a hormonrendszere, ami őket e tekintetben jobban megvédi, de többet is mozognak, többen végeznek fizikai munkát, mint a nők – mondotta. A csont épül 30–40 éves korig, utána már csak csökken a csont sűrűsége, nyolcvanéves korra akár felére is csökkenhet a csontanyag – részletezte dr. Vay Enikő.
A szakember hangsúlyozta, a mozgás mellett az egészséges táplálkozás is fontos a megelőzésben, elsősorban a zöldségek, gyümölcsök fogyasztására hívta fel a figyelmet, de kiemelte az állati fehérjék szerepét is.
A gyaloglásra induló csapatnak dr. Vay Enikő bemutatta a chi-gyaloglás technikáját, és elmondta, ennek a módszernek a lényege, hogy minél kevesebb energia felhasználásával minél többet gyalogoljunk. A 3 km-es gyaloglás a gróf Mikó Imre-szobor szomszédságából indult, a csoport elhaladt a Tamási Áron Színház, majd a Bod Péter Megyei Könyvtár előtt, és a katolikus templom megkerülésével a virágárusok felől érkeztek vissza a kiindulópontra. Három kör után a legügyesebbek jutalomban is részesültek, kalciumot és D-vitamint tartalmazó csomagot kaptak ajándékba.