Irodalmi műsor a sepsiszentgyörgyi unitárius templombanMikor az öregemberek mosakodnak

2018. november 6., kedd, Közélet

Az idősek vasárnapjának istentisztelete végén szokatlan esemény történt a sepsiszentgyörgyi unitárius templomban. Chopin a-moll keringőjének dallamára a padsorok között bevonult egy fiatalember bottal és hosszú fekete kabátban. Albert-Nagy Ákos fiatal előadóművész egyéni produkcióját láthattuk-hallhattuk Ady Endre, Áprily Lajos, Dsida Jenő, Farkas Árpád, Petőfi Sándor, Márai Sándor és Radnóti Miklós műveiből. Színészi játékkal, sajátos előadásmóddal fűszerezve.

  • Albert-Nagy Ákos előadás közben. A szerző felvétele
    Albert-Nagy Ákos előadás közben. A szerző felvétele

Petőfi soraival élve: „Még nyílnak a völgyben a kerti virágok”, de aztán „elhull a virág, eliramlik az élet”, és „megint magányosabb lett a világ s a szív megint halálrafáradt” (Juhász Gyula). Mert az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik, lassan minden olyan valóságos lesz, mindennek megismered az értelmét, minden olyan félelmetesen és unalmasan ismétlődik. Aztán megöregszik a tested; nem egyszerre, nem, először a szemed öregszik, vagy lábaid, vagy gyomrod – vallja Márai. Az ember részletekben öregszik. Aztán Áprily szavai­val szólva: közeledik a döntő, sűrű pillanat, amikor birkózni kell, vén test, birkózni kell. Dsida képzelete szerint „mellénk az este ül le gyorsan, faggat, mint régi jó barát – mi iszunk együtt mosolygósan, köhögősen meleg teát”. Farkas Árpád soraival: „S a vénember csak nézi, hogy a virágok nyílnak, s nyerítnek régi csődörök benne, s mintha csak csirketolvaj… behúzott nyakkal odébb sündörög”, oda, ahol már Ady Endre is vénülő szemével őrzi Boncza Berta szemét. Nem marad más, csak a hit, gyakran idézzük fel a Huszonharmadik Zsoltárt: „Az Úr az én pásztorom, nem szűkölködöm. Füves legelőkön terelget, csendes vizekhez vezet engem.”

„Csöndben és váratlanul átölel az Isten. Nem harsonával, hanem néma, igaz öleléssel” – írja Ady Endre, így jön az öregség is, udvariasan. Nem dráma az öregség, nem kell félni. Farkas Árpád sorai­val: „Mikor az öregemberek mosakodnak, hatalmas tisztaságszomjjal hajlik a zöld vizek fölé a Huszadik Század.”

Lapunk kérdésére, hogy mi volt az előadás fő rendezőelve, Albert-Nagy Ákos elmondta: a művek összeállítását részben racionalitás irányította – mely versek állnak közel egymáshoz tematikailag (betegség, szerelem, elhagyatottság, testiség, emlékezés), részben pedig az irracionális művészi szépérzék –, hová kell pörgősebb rész, hová kell szünet, csönd, indulat. Nagyon együtt lehet érezni az idősekkel, élvezettel lehet őket hallgatni, minden megélt élet tanulságos lehet számunkra, valamint akármit is tettek életük során, nekik, az elődöknek köszönhetjük, hogy létezünk. Ezért szeretetet és tiszteletet érdemelnek – mondta. Albert-Nagy Ákos megjegyezte: az előadásához Farkas Árpád verseiből válogatott leginkább, ezek képezték a produkció gerincét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2018-11-06: Belföld - :

Strasbourghoz fordultak (Marosvásárhelyi Fekete március)

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán panaszolták be a román államot az 1990 márciusában történt marosvásárhelyi véres román–magyar összecsapás áldozatainak a családtagjai amiatt, hogy a katonai ügyészség nem vizsgálta ki a Fekete Március eseményeit. A lépésről Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, Kincses Előd ügyvéd, a marosvásárhelyi események koronatanúja és Menyhárt Gabriella ügyvéd számolt be tegnap Nagyváradon.
2018-11-06: A múlt hét - Kuti János:

Tisztességesen élni

A román állampolgárok kilencven százalékának nincs elég pénze ahhoz, hogy tisztességesen éljen – állapította meg a Syndex kutatóintézet. Ez valami túlzásokba esett külföldi sóhivatal lehet, s fogalma sincs azokról a technikákról, amelyekkel e hon polgárai egész jól elboldogulnak és élnek Romániában, mint Marci Hevesen. Mert miket is állít az említett kutatóintézet?