A világmagyar

2008. augusztus 18., hétfő, Máról holnapra

,,A magyar szó még nem magyar érzés, az ember, mert magyar, még nem erényes ember, és a hazafiaság köntösében járó még korántsem hazafi" — mondta több mint másfél századdal ezelőtt Széchenyi István, s megállapításának mély értelmű igazságát ma, a Magyarok Világszövetsége hetedik Világkongresszusának sajtóanyagát olvasva s a Duna Televízióban felvillantott képsort szemlélve keserűen ízlelgetem, miközben azon morfondírozom, valójában foglalkozni sem nagyon kellene az eseménnyel, az MVSZ ugyanis 2001 májusában, mikor Patrubány Miklós nem túl elegáns puccsal átvette a szervezet irányítását Csoóri Sándor költőtől, hitelét vesztette.

Csoórinak sikerült a két világháború között és a kommunista rezsim alatt meglehetősen kétes hírnévnek örvendő szervezetet megtisztítania a huszadik század két gyilkos ideológiájának cafrangjaitól, újra rangot és formát kapott e nemzeti összetartozás szempontjából fontos szervezet.

Ezt zúzta szét 2001-ben Patrubány Miklós kolozsvári informatikus és világmegváltó, valamint szűk baráti köre, mikor megkaparintotta a Magyarok Világszövetségét. A szervezet mind Magyarországon, mind a határon túl politikai és tömegháttér nélkül maradt, légüres térbe került. És hogy mégis beszéljenek róla, Patrubány a tartásos cselekvést bizarr foglalatosságokkal helyettesítette. A legnagyobb, máig ki nem heverhető kárt a 2004-es népszavazás kezdeményezésével okozta a magyarságnak, de parttalan bíráló beszédei hallatán még a tej is megkeseredik az ember szájában. Szinte gyerekes, pótcselekvésnek is tekinthető akciók kötődnek az MVSZ és Patrubány nevéhez, például: sámándobokkal vette a Szent Korona birtokába a makói gázmezőket, most meg a kazahsztáni magyar törzs képviselőivel kurultaj (amolyan törzsi gyűlés) tartatott, s ígéri híveinek, két év múlva már egy nagy hun-szkíta kurultaj boldog résztvevői lehetnek.

Történelmi szimbólumokkal, zászlókkal, címerekkel, faragott bölcsővel telezsúfolt színpadon áll egy férfi székely harisnyában, s szónokol: magyarságról, jogról, múltról és jövőről, a nép önrendelkezési igényéről. Hogy is mondta Széchenyi: az ember, mert magyar, még nem erényes ember.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-08-18: Közélet - Sylvester Lajos:

Az átalakuló sepsibesenyői vízpart

Istállókból szemrevaló nyaralók
A Besenyői-tó víztükréről hol rácsodálkozva, hol megbotránkozva szemléljük a tó vizét és az átalakuló tópartot. A tó vizével, legalábbis látszatra, a különféle híresztelések ellenére nincs gond. Azt is mondják, hogy a baljós híreket a konkurencia kelti, lehetnek olyanok, akiknek nem érdeke a tó közkedveltsége. Tény, hogy az a szennyezés, amely a falu felől érkezik, ehhez a vízmennyiséghez elenyésző, s a csatornázással megoldódni látszik a maksai part fürdőtelepének szennyvizes gondja is. A kirándulók egyébként nem nagyon törődnek a figyelmeztetésekkel, fürödnek, úsznak, szörföznek és csónakáznak rendületlenül.
2008-08-18: Közélet - Váry O. Péter:

Majális augusztusban (Lisznyó)

A hely neve — Majális tér — és a hangulat — padokon sör és csórékolbász mellett, pokrócon családostól, térzene, miegymás — igazi majálist idéz. Lisznyó felett, jó rálátással a falura, egy kis oázis a Majális tér, falunapra megfelelőbb helyet keresve sem találni, adott majd minden, mi szükséges, tér bőven, ideális távolság a falutól, hogy akár gyalog is ki, de azért a zene be ne, a dimbek és dombok mindenféle versengésekre alkalmatosak, még robogókkal való száguldozásra is (civil kezdeményezés, a programnak nem része).