Az idéntől kötelező minimálbér-emelések miatt átlag 13,3 százalékkal növekednek a munkabérek a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnál. A városházán és az alárendelt intézményeknél összesen 580-an dolgoznak, béralapjuk tavaly 28,4 millió lej volt, idén pedig 32,1 millió lej lesz – közölte Antal Árpád András polgármester a helyi tanács januári soros ülésén.
Az új bérek egy részét a kormány szabta meg: a szociális és a kulturális területeken alkalmazottak fizetése most azért emelkedik jelentősebb mértékben, mert két éve stagnál. Ahol az idén életbe lépett új törvény megengedi, ott az önkormányzat szabja meg a munkabéreket, és ott nem lesz növekedés, csak némi átrendezés: mivel ételjegyet is kötelező adni, a különféle beosztások szorzóit úgy módosították, hogy az emberek 2019-ben se kapjanak kevesebbet, mint 2018 decemberében. Az elöljáró közlése szerint a legkisebb béremelés 3,41, a legnagyobb 35,11 százalékos. A tervezetet a tanács egyöntetűen megszavazta.
Lapunk érdeklődésére – miszerint az új bérrács bizonyos esetekben a bérek csökkentését jelenti, hiszen az érintettek az ételjegyekkel fognak ugyanannyit kapni, mint tavaly ételjegyek nélkül – a polgármester kifejtette: az önkormányzat béralapja nőtt, és a még egészségesnek tekinthető 25–30 százalék helyett a város saját bevételeinek 40 százalékát teszi ki. Ha ezt a tételt tovább növelik, a fejlesztésektől vesznek el, ami már csak azért sem indokolt, mert jelenleg – a versenyszférához viszonyítva – „tisztességes” szinten vannak az önkormányzati munkabérek. Antal Árpád közölte: azoknak a fizetése nem változik, akik 2017-ben jelentős béremeléseket kaptak, vannak azonban olyanok is, akik 35 százalékkal is többet vihetnek majd haza.