Száz évvel ezelőtt, harmincegy éves korában lett az első világháború hőse árkosi Kiss Ernő (1887–1918), a kolozsvári M. Kir. Ferencz József Tudományegyetem Ásvány- és Földtani Intézetének tanársegédje, főhadnagy, aki a fronton szerzett betegségében a kincses város katonakórházában tragikus módon elhunyt.
A szülőfalu nem felejtette el: nevét felvette az utca, ahol bölcsőjét ringatták, s ahol a Kiss család jelenleg is él. A helyi önkormányzat emléktáblával jelölte meg szülőházát, neve ott olvasható az unitárius templomban elhelyezett hősök emléktábláján. Mit tudhatott tenni egy 31 évet élt geológus-tanár falujáért? Kutatta-kereste hasznosítható ásványi kincseit, földtani értékeit, amelynek adatai ma is érvényesek, hasznosíthatóak. Halála előtt nem sokkal érte az öröm: munkája elismeréseként dr. Kiss Ernőt örökítő tagjainak soraiba iktatta a Magyarhoni Földtani Társulat. Hagyatékát a Székely Nemzeti Múzeum őrzi, síremléke a falu temetőjében van.
Tanulmány vidékünk kincseiről (a szerző tulajdonában)
A Kiss család felmenői a helyi anyakönyvvezetés előtt is Árkoson éltek, ugyanis 1580-ban Báthory Kristóf erdélyi vajda nemesi levelet adott a famíliának, II. Rákóczi György megújíttatta 1649-ben. A szerző által összeállított népes vázlatos családfa szerint számos helybeli ismert és ma is élő családdal – Barabás, Máthé, Péter, Köntés, Ütő, Gyulai, Solymosi, Incze, Dávid – voltak/vannak rokoni kapcsolatban. A Dávid család – néhai Dávid György árkosi református lelkipásztor, fia, dr. Dávid György baróti sebész főorvos és a Dávid nevet továbbvivő fiai, György és István – Kiss Etelka (1927–2016) révén kapcsolódik a családhoz.
Kiss Ernő barkács- és ezermester – a szerző felvétele
A friss adatokat a geológus Kiss Ernő Árkoson élő unokaöccsének, ifj. Kiss Ernőnek (szül. 1951) és édesanyjának, Gyulai Irénnek (szül. 1928) köszönhetjük. Említett ifj. Kiss Ernő barkács- és makettmester a ferencvárosi Groupama Aréna makettjének elkészítése (2017) után, 2018-ban összeállította az árkosi unitárius vártemplom léptékre szabott kicsinyített mását. A kivilágított makett érdekességei közé tartozik, hogy a világítás bekapcsolásával azonos időben megszólal a templom híres Kolonics-orgonája és két műkincs értékű harangja is. A makett a templomvár északnyugati bástyájába tervezett állandó kiállításon kap majd végleges helyet.
Makett az árkosi vártemplomról (fotó: Péterfi Sándor)
Kiss Ernő helybeli nyugdíjasként megrögzött sportbarát, nemcsak vérbeli Fradi-szurkoló, hanem a csapat sporttörténetének kiváló ismerője, s mint ilyen, Árkos néhai jeles, kiemelkedően tehetséges személyiségeinek, az ezermester Dahlström Kálmánnak (1876–1966) és a hegedűkészítő Duka Jánosnak (1899–1973) a követője.