Polgármester-választás Visszahoznák a kétfordulóst

2019. március 19., kedd, Belföld

Visszatérne a kétfordulós polgármester-választáshoz a kormány kisebbik pártja, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (LDSZ). Erről Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök kezdeményezett közvitát. A kezdeményezésben az számít igazán újnak, hogy eddig csak az ellenzéki pártok szorgalmazták.

„Számunkra hátrányos az egyfordulós rendszer, amely a nagy pártokat juttatja meg nem érdemelt előnyhöz. Demokratikusabb lenne és persze nekünk is az lenne az érdekünk, ha a polgármestereket két fordulóban választanánk” – jelentette ki a kissebbik kormánypárt elnöke.

Mint ismert, a kétfordulós rendszerhez történő visszatérést eddig csak az ellenzéki pártok szorgalmazták, mivel úgy értékelik, az egyfordulós választás a tisztségben lévő elöljárók újraválasztását segíti, így főleg a kormány vezető erejét képező szociáldemokratáknak (SZDP) kedvez, akiknek a legtöbb polgármesterük van. Az érvelést egyébként alátámasztja, hogy 2012-ben és 2016-ban is egyetlen fordulóban dőlt el a csaknem 3200 települési polgármesteri tisztség sorsa, és minden településen az a jelölt lett a polgármester – akár 20–30 százalékos támogatottsággal is –, akire a legtöbben voksoltak. Tăriceanu kijelentéseit követően  Ludovic Orban a Nemzeti Liberális Párt elnöke kijelentett örülnének, ha a parlamenti képviselők, bármely párthoz is tartozzanak, támogatnák – a parlamenti szakbizottságok által negatívan véleményezett – törvénymódosító tervezetüket a kétfordulós választás bevezetéséről a polgármesterek esetében. Orban úgy vélte a kétfordulós rendszer az, amely valódi legitimitást biztosít az elöljáróknak.

A régi rendszerhez való vissza­térést nemcsak az SZDP ellenzi, az érzékeny veszteséget jelenthet a magyar érdekképviseletnek is. Egy korábbi, a 2016-os önkormányzati választások előtt lezajlott politikai vita során a RMDSZ úgy értékelte: 10–20 százalékkal kevesebb magyar polgármester lesz Erdélyben, ha a törvény lehetővé teszi, hogy egy második fordulóban a román pártok össze­fogjanak az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben. A szociáldemokraták ugyanakkor azzal is érvelnek a második forduló ellen, hogy az többnyire „negatív” szavazatot eredményez, vagyis már nem a jelöltek programjára voksolnak a választók, hanem főleg valamelyik jelölt ellen szövetkeznek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2019-03-19: Jegyzet - Kuti János:

Kik lesznek képviselőink? (Kármentő)

Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes Nagyváradon március 15-én figyelmeztetett, hogy az erdélyi magyarok jogait az Európai Parlamentben (EP) kell megvédeni, ahogy értékeinket is. De az sem nagy baj, ha az erdélyi vagy romániai magyarok el sem mennek (szokás szerint) szavazni, mert Romániának úgyis 33 képviselője lesz az EP-ben. Mondjuk, hogy ha házhoz jönnek egy támogató aláírásért, akkor az ívre még nagy kegyesen rátesszük kézjegyünket, de választani májusban elmenni – az már nehéz lesz. Kellemesebb kimenni a zöldbe, és jó román szokás szerint megenni egy-két miccset, legurítani egy-két korsó sört.
2019-03-19: Világfigyelő - :

Győzködik a képviselőket (Brexit)

A brit külügyminiszter szerint még sokat kell dolgozni azon, hogy meglegyen a többség a londoni alsóházban a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló, eddig kétszer is nagy többséggel elvetett megállapodás elfogadásához.