Liviu Dragneát ma kellene kihallgatnia (szerk. megj.: a cikk március 18-án jelent meg), saját kérésére, a Legfelső Semmítő és Ítélőszék (ICCJ) öttagú bírói testületének, amely a Bombonica-dosszié fellebbezését tárgyalja. A perben alapfokon három és fél évi letöltendő börtönre ítélték Dragneát, akinek – mivel a Referendum-dossziéban korábban már elítélték – gyakorlatilag a börtön kapujából kell visszatérnie.
A fellebbviteli eljárás 2018. október 8-án kezdődött, akkor Liviu Dragnea halasztást kért, hogy ügyvédet fogadjon. A bírói testületet Iulian Dragomir, a legfelsőbb bíróság alelnöke vezette, ám tőle az alkotmánybíróság megmentette Dragneát, amikor a kormány kérésére megállapította, hogy az öttagú bírói testületeket törvénytelenül állították össze (…). A másodszorra kisorsolt bírói testülettől a bukaresti táblabíróság egy olyan ítélete mentette meg, amelynek körülményei jóindulattal is legfeljebb bizarrnak mondhatók. A harmadik bírói testület, amely az ügyet megkapta, már kedvére lehet Dragneának, annyira, hogy a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) azt ajánlotta, maradjon náluk az ügy, akkor is, ha annak a szokásos eljárás szerint a 2019-ben kisorsolt testülethez kellene kerülnie. Mindezzel hónapok teltek el, ma pedig 8 személyt kellett volna kihallgatni, azaz 5 tanút és 3 vádlottat, köztük Dragnea urat, aki 3 nappal a kihallgatás előtt hirtelen megbetegedett, és kórházba kellett utalni.
Liviu Dragneának minden oka megvan az időhúzásra. A Bombonica-ügy nem bonyolult. A vádlottak egy része az egyszerűsített eljárást választotta és beismerte bűnét, volt felesége kifizette a kárt, és már alapfokon megmenekült. A bíróság Dragnea több bizonyítékát visszautasította, tehát a fellebbviteli per nem tarthat tovább két-három tárgyalásnál.
Liviu Dragneának még egy oka van az időhúzásra. Júniusban az egyik bírónő nyugdíjba vonul, és ha sikerül addig elhúznia a pert, valószínűleg kérni fogja, hogy elölről kezdjék a fellebbviteli eljárást. Ezzel a módszerrel jól már egyszer járt, alapfokon az egyik bírónő nyugdíjazása miatt kezdték elölről a perét. A halasztás azért is fontos, mert az új jogszabályok érvénybelépése után az elévülési határidők lényegesen lerövidülnek, ezzel pedig a per kifut az időből. Ez az egyik oka annak, hogy nyomást gyakorolnak Tudorel Toaderre azért, hogy sürgősségi kormányrendeletet adjon ki a büntető törvénykönyvek alkotmányosnak ítélt módosításaival. Minden halasztás növeli Liviu Dragnea esélyeit arra, hogy megússza a büntetést.
Az SZDP elnöke több fronton harcol első elítélése ellen is. Ha a kormány kiadja azt a sürgősségi rendeletet, amelynek alapján az öttagú bírói testületek által 2014 óta hozott ítéletek mind megtámadhatók lesznek, Liviu Dragnea elérheti a Referendum-dossziéban rá kiszabott ítélet megsemmisítését, újratárgyalásra pedig nem kerülhetne sor, mivel a tettek addigra elévülnének.
Ugyanakkor Liviu Dragnea megtámadta az Emberi Jogok Európai Bíróságán azt, hogy a Referendum-ügyben kimondott ítéletének indoklását nem minden bírónő írta alá, mivel ketten is nyugdíjba mentek. (...)
Liviu Dragneát az Országos Korrupcióellenes Ügyészség a Tel Drum-ügyben is vizsgálja; emiatt – a kárt megállapító OLAF-jelentést kifogásolva – beperelte az Európai Bizottságot. Ugyanakkor a bírók és ügyészek kivizsgálására létrehozott speciális osztály megpróbálta átvenni a Tel Drum-dossziét az egyik ügyész ellen érkezett névtelen feljelentés alapján. A DNA ezt visszautasította, és emiatt hatásköri konfliktus alakult ki, ám Románia főügyésze a DNA javára döntött.
Ioana Ene Dogioiu (Ziare.com)