Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint az olcsóbb foglalkoztatás megteremtése a lényege tegnap nyilvánosságra hozott programjának. A politikus a Kossuth rádióban arról is beszélt, hogy lemond, ha a parlament nem fogadja el az adótörvényeket és a költségvetést. ,,Az egész programnak az a lelke, hogy lényegesen olcsóbb legyen (...) foglalkoztatni embereket" ― fogalmazott a kormányfő, aki a Népszabadság tegnapi számában fizetett mellékletként megjelent, Megegyezés című írásban fokozatos, összesen 1000―1200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett javaslatot. Arra a kérdésre, hogy lemond-e, ha az Országgyűlés nem fogadja el az adó- és a költségvetési törvényjavaslatot, Gyurcsány Ferenc azt mondta: ,,természetesen". Szintén kérdésre válaszolva hozzátette: arra számít, hogy elfogadják ezeket a jogszabályokat. * Varga Mihály, a Fidesz alelnöke ,,szimpla beetetésnek" nevezte Gyurcsány Ferenc adócsökkentési javaslatait.
Értékes támogatás
Barack Obama támogatására szólította fel híveit a Demokrata Párt jelöltállító konvencióján Denverben kedd este Hillary Clinton, aki a pártot megosztó hosszú előválasztási versengésben éppen csak lemaradt Obama mögött a jelöltségről. ,,Büszke anya, büszke amerikai és Barack Obama büszke támogatója vagyok" ― mondta a volt first lady, akit lánya, Chelsea mutatott be a hosszan éljenző, tapsoló küldötteknek. ,,Eljött az idő az egyesülésre, egységes párttal, egységes cél érdekében" ― hangoztatta, hozzátéve, ,,együtt kell győznünk, ugyanabban a csapatban harcolunk".
Macedón kárpótlási igény
Macedónia parlamentje támogatja azon polgárokat, akik a görög polgárháború idején menekültek északra Görögországból, és most hátrahagyott vagyonuk visszaadását vagy megfelelő kárpótlást követelnek. A szkopjei törvényhozás által tegnap elfogadott határozat felszólítja a kormányt, hogy nemzetközi síkon intézkedjenek a vagyonjogi kérdés rendezése érdekében. A polgárháború (1946―1949) idején Görögországból az akkori Jugoszláviába menekült személyek összesen mintegy tízmilliárd euró értékű ingatlanra tartanak igényt. Szkopje adatai szerint a polgárháború éveiben mintegy 60 000 szláv származású embernek kellett kényszerűségből elhagynia Görögországot. Athén álláspontja szerint viszont görög földön soha nem élt szláv-macedón kisebbség.
Krímben ellenzik az ukránosítást
A Krími Autonóm Köztársaság Oktatási Minisztériuma felmentette a tanárokat annak az ukrán oktatási miniszteri rendeletnek a végrehajtási kötelezettsége alól, amely a kisebbségi iskolák oktatásának államnyelvre történő átállítását írja elő. A zömmel orosz ajkú Krím félsziget iskoláiban az új tanévben nem lesz kötelező a pedagógusokra nézve Ivan Vakarcsuk oktatási miniszter rendelete, amely az alaptantárgyak egy részének ukrán nyelven való oktatását teszi kötelezővé az ukrajnai nemzetiségi kisebbségek tanintézeteiben.
Svájci vita a minaretépítés betiltásáról
Ismét ellenzésének adott hangot a svájci kormány tegnap a minaretépítés betiltását célzó népszavazási kezdeményezés miatt. Egy ilyen tilalom veszélyeztetné a vallási békét az országban, ellentétes a svájci alkotmánnyal és a nemzetközi joggal, sérti a vallásszabadságot, és a megkülönböztetés tilalmába ütközik ― foglalt állást egy közleményében a szövetségi államtanács (kormány). A népszavazás kiírásához szükséges számú aláírás már összegyűlt, így megtartható a referendum. A kormány mindemellett azt javasolja a parlamentnek, hogy a népszavazás sikere esetén utasítsa el a törvényalkotási kezdeményezést.
Pusztít a Gustav hurrikán a karibi térségben
Lapzártáig 22 halálos áldozata volt a karibi térségben a Gustav hurrikánnak, amely áradást, földcsuszamlásokat okozott. Noha trópusi viharrá szelídült, az előrejelzések szerint még tartani kell tőle nem csak a térségben, de a Mexikói-öbölben is. Tegnap reggel hurrikánriadó volt érvényben Kuba keleti részén, húszezer embert telepítettek ki, köztük külföldi turistákat is. A hurrikán kedden délután érte el Haiti déli partjait, óránként 145 kilométeres sebességű széllökésekkel és szakadó esővel csapott le.