Ma, amikor mindenki fut, még keleten is, a cementgyártás környezetbarát technológiai következményei elől, Baróton cementgyárról álmodunk, ami (ígéretként) 150 új munkahellyel kecsegtet (még ilyen munkanélküliség közepette is!), de nem tudhatni, hogy ebből hány jutna az őshonos erdővidékieknek és milyen átlagbérrel.
Nem tudom, miként vélekedik erről a tanács, és azt sem, hogy mi Erdővidék egész lakosságának, sőt, Apáca, Ürmös, Ágostonfalva és Alsórákos lakóinak a véleménye, akik, gondolom, a gyár beindulása után is szabadon szeretnének lélegezni és jó levegőt szívni.
A ,,szigorú balkáni technológiai és ökológiai előírásokat" — mert arra gondolni sem lehet, hogy nyugat-európai normákat alkalmaznának, hiszen itt az üzlet —, amelyeket még csak nem is török területen kell szavatolni, hanem valahol máshol, egy kelet-európai országban, nem lévén ez irányban képesítésem, nem is tudom felmérni.
E határozat meghozatalakor a helyi tárgyaló félnek feltétlenül rendelkeznie kell Erdővidék minden helységének, sőt, Apáca, Ürmös, Ágostonfalva és Alsórákos lakóinak írásos beleegyezésével, amelyet csakis lakossági fórumon lehet meghozni, és csak azután, hogy a lakosságot tisztességesen tájékoztatják e beruházás előnyeiről és hátrányairól. A zöldek, az orvosok és a civil szervezetek véleményét is ki kell kérni, a munkálatok megkezdése előtt pedig a beruházónak kötelezően rendelkeznie kell az összes, törvényben előírt és érvényes engedéllyel.
Ez az én személyes véleményem, és minden erdővidékinek, valamint a felsorolt községek lakóinak joga és kötelessége e kérdésben pró vagy kontra véleményt nyilvánítani, és azt be is kell tartani.
Zelch Ervin, Barót