Egykori iskolája, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium dísztermében tartott előadást Czika Tihamér, az Európai Bizottság tisztviselője a Back to School, avagy vissza az iskoládba elnevezésű program részeként, amely során több száz romániai európai uniós hivatalnok látogatott haza egykori középiskolájába, hogy megossza az unióról szerzett élményeit, ottani munkájának tapasztalatait a diákokkal.
Az előadót telt ház fogadta, a vetített képes beszámolót nagy figyelemmel hallgatták a diákok. Czika Tihamér 1981-ben született Sepsiszentgyörgyön, első osztálytól az érettségiig mikós diák volt, utána Kolozsváron járt egyetemre, két és fél évet New Yorkban töltött, majd 2011-ben Brüsszelbe költözött, ahol az Európai Bizottság Humanitárius Segély és Polgári Védelem főigazgatóságán dolgozik. Elmesélte, hogy a Mikóban humán osztályba járt, az érettségi nem volt annyira nehéz, mint amennyire megijesztették őket a tanárok, és nagyjából minden osztálytársa arra az egyetemre jutott be, amelyikre akart. Hangsúlyozta: egyszerű felmenői vannak, a szülei gyárban dolgoztak, ő a család első értelmiségije, aki valójában a Mikónak köszönheti karrierjét.
Európáról mint földrajzi tájegységről beszélt ezután, személyes tapasztalataival is alátámasztva abbéli meggyőződését, hogy Erdély a föld legjobb helyei közé tartozik. Az Európai Unióban van a legtöbb értelmiségieket tömörítő város, az EU foglalja magában a világ legbékésebb országait, itt a legkisebb a bűnözés, a mi nemzedékünk gyakorlatilag nem ismeri a háború fogalmát, amit nem minden országban mondhatnak el magukról a fiatalok. A világ legnagyobb egységes piaca működik az unióban, ahol szabadon mozog az áru, ami munkahelyek millióit és a fogyasztási elérhetőség hihetetlen skáláját jelenti – hangsúlyozta. Szerinte a jövőben még erőteljesebb formát ölt a globalizáció, amely kedvező lehetőségeket kínál a fiataloknak, azonban Európa súlya a világban jelentősen csökkenni fog. Az előrejelzések szerint 2060-ban a világ lakosságának csak 4 százaléka lesz európai. Mint mondta, a világ egyes országaiban már most lehetetlen körülmények uralkodnak a túlszaporulat miatt, 2050-re pedig Indiában 334, Afrikában pedig 1292 százalékkal fog megugrani a lakosság száma, aminek következtében ezeken a földrészeken összeomlik a teljes társadalmi rendszer. Tanulmányok százai szerint az egyetlen megoldás erre az életszínvonal emelkedése lenne. „Fel sem fogjuk, mennyire mázlisták vagyunk, hogy itt élhetünk, hogy nálunk a kisebbségi kérdések jelentik a legnagyobb gondot” – fogalmazott Czika Tihamér.
Ezután az unió legfontosabb intézményeiről, a parlamentről, a tanácsról és a bizottságról, valamint ezek egymáshoz való viszonyáról mesélt az előadó. Emlékeztetett, hogy csak a bizottság javasolhat törvényeket, de csak a parlament és a tanács szavazhatja meg azokat. Czika Tihamér arról is beszélt, hogy mit biztosít az EU a mindennapokban a fiataloknak. Szükség esetén a világ bármely részén segítséget kérhetnek az uniós államok nagykövetségeitől, olcsón tanulhatnak külföldön az Erasmus programmal, mesterizhetnek más uniós országban, az unión belül bárhol változatlan áron használhatják otthoni telefonbérletüket, bárhol érvényes az otthon kötött egészségügyi biztosítás, mindenhol ugyanazok az egészségügyi szabályok, bármilyen uniós vendéglőben megbízható élelmiszereket fogyaszthatnak, a fapados járatokkal a közös európai légterekben úgy közlekedhetnek, mint szüleik a buszjáratokon... Mint elhangzott, a jövő nagy mozgalma az éghajlatváltozás elleni küzdelem lesz, a nyugat-európai diákok már nagyon határozottan állást foglaltak ebben a kérdésben, mert valójában ez a generáció lesz az éghajlatváltozás, a klímagondok elszenvedője, ha minél hamarabb nem születnek lényegi döntések ebben a kérdésben. Czika szerint húsz-harminc év múlva csak erről fog szólni a politika, mert a túlélésünkről lesz szó.
Az egykori mikós diák saját brüsszeli munkájáról, életéről is mesélt, elmondta, hogy rendkívül izgalmas, amikor ennyi kultúra képviselője együtt dolgozik, de úgy vélte, nincs sok különbség közöttük, ugyanazokat az alapértékeket képviselik. Ezután egy szír menekülttáborról szóló filmet vetített le a diákoknak, és önkéntes humanitárius munkát ajánlott bárkinek az EU égisze alatt. Végül felhívta a figyelmet arra, hogy összesen 30–40 ezer munkahelyet kínál az EU, és hosszan mesélt arról, hogyan zajlik egy átlagos európai hivatalnoki állásra szervezett vizsgasorozat. Nem könnyű, de megéri a fáradságot – hangsúlyozta.