Instabil hónapok következnek a hazai belpolitikában, Romániának pedig leginkább egy új alkotmányra, illetve egy országprojektre van szüksége – fejtette ki Antal Árpád polgármester a román politikai helyzetet értékelve. A megyeszékhely polgármestere úgy véli, újratervezés zajlik éppen, a magyar közösség szempontjából pedig minden újrakezdés lehetőségeket és veszélyeket is rejt.
Antal Árpád a lehetőségek közt említette az új társadalmi szerződések megkötését – ezen belül a román–magyar etnikai társadalmi szerződés lehetőségét is –, álláspontja szerint ezekre nagy szüksége van az országnak. Hasonlóan lényegesnek tartja egy új alaptörvény elfogadását is, mert ennek hiányában jelentős változások nem érhetők el.
„Pontosan látjuk, hogy az alkotmányban szereplő, a valósággal köszönőviszonyban sem lévő cikkelyek milyen felfordulást tudnak okozni, amikor odajutunk, hogy egy többnyelvű fejlécet a bíróság aszerint értelmez, hogy az alaptörvény azt írja, Románia hivatalos nyelve a román”. Antal Árpád úgy véli, a jelenlegi alkotmányra hivatkozva a bírósági döntések eltávolítanak a valóságtól. Ugyanakkor kifejtette, az alaptörvényben meg kellene tiltani a politikai migrációt, mert – mint fogalmazott – ez a lehetőség, melyet az alkotmány rögzít, „a román demokrácia rákfenéje”.
Egy elemzés alapján könnyen kiderülne, a képviselők és szenátorok legalább tíz százaléka nem abban a pártban zárta mandátumát, mint amelyikben megszerezte, ami azt jelenti, minimum egymillió szavazó akarata gyakorlatilag átalakul, megvásárolódik – mondta, és ezáltal obskúrus erők kerülnek helyzetbe. Antal szerint a jogállam alapja az, hogy a parlamentben tükröződjék a választói akarat, de ha valaki időközben átül egy másik alakulathoz, akkor ez torzul. „Mindig a kisebbségnek a legnagyobb érdeke, hogy a jogállam stabil lábakon álljon, mert minden rés a jogállamiság pajzsán először a kisebbségeket sújtja” – mutatott rá.
Antal Árpád nagy veszélyként értékelte, hogy az új politikai formációkkal szemben olyan elvárásokat támasztanak, melyeket adott esetben nem tudnak teljesíteni, ez pedig csalódottsághoz vezet a társadalomban, és ez sok esetben a szélsőséges pártokat erősíti. Úgy véli, emiatt számolni kell azzal is, hogy egy csalódott közösség egy következő választáson már nem otthon ül, hanem szélsőséges, euroszkeptikus, xenofób pártokat támogat, ez pedig veszély az erdélyi magyarság számára, és az országnak sem érdeke – magyarázta. Veszélyként minősítette azt is, hogy az új politikai szereplők olyan közegben szocializálódtak, ahol nem értik a kisebbségek kérdését, ahol nem érzik ennek jelentőségét, nem figyelnek erre oda – mondta.
2007 óta, mióta megszerezte az EU-tagságot, Romániának nincs semmilyen nagy politikai célja, nincs országprojekt sem – mutatott rá Antal Árpád, aki ennek okán is fontosnak tartotta, hogy az RMDSZ elérje a választásokon az öt százalékot. Amennyiben lesz új országprojekt, abban az erdélyi magyarság igényeit csak abban az esetben tarják szem előtt, ha azt érzik, hogy a magyarságot mint közösséget kell értelmezni, nem pedig mint egyéneket – fejtette ki. Egyébként úgy látja, ingatag időszak elé tekint a román belpolitika, s továbbgyűrűznek azok a politikai tétek, célok, melyeket a pártok a kampányban megfogalmaztak.