Agglegény vagy házas? — a gének megmondják

2008. szeptember 4., csütörtök, Család

Nem biztos, hogy egyszerűen csak éretlen személyiség, aki még harminc fölött is csak alkalmi kapcsolatokat keres, aki nem tud lehorgonyozni senki mellett, aki nem vágyik a családalapításra — svéd tudósok szerint okozhatja ezt egy gén is, amely több-kevesebb hatással van a párkapcsolatokra.

Hasse Walum, a stockholmi Karolinska Intézet genetikusa azt a gént vizsgálta, amely az antidiuretikus hormon receptorsejtjeit alakítja ki. Ez a neuropeptid elsősorban a szervezet vízháztartásáért felelős.

Az emberek a gén különféle változatait hordozzák, és Walum csoportjának megfigyelései szerint a génváltozatok egyúttal a férfiak párkapcsolataira is befolyással vannak. A 334-es típusú alléllel (génvariációval) rendelkezők jobban kedvelik a független életet, vagy legalábbis nem túl boldogan élnek házasságban.

A rendkívül egyszerű ADH-molekula az agyban ingerületátvivő anyagként működik. Szerepet játszik az emlékezésben és a tanulási folyamatokban. Az állatkísérletek során egyértelmű bizonyítékot találtak arra, hogy a rágcsálók szociális kapcsolatainak kialakításában — elsősorban a hímek szexuális viselkedésében — is közreműködik. A kószapockok ,,normális" génnel rendelkező hímjei ugyanis kitartanak egy nőstény mellett, és megtámadnak minden idegen hímet, amely a családi territóriumot fenyegeti.

Noha az emberi viselkedés sokkal összetettebb, és számos további tényező is befolyásolja, a kutatás mégis rámutatott az antidiuretikus hormon és receptorainak hatására. A svéd csoport 2186 felnőtt férfi alléljét vizsgálta, majd egy párkapcsolati attitűdöt vizsgáló teszttel mérték a férfiaknak a partnerhez való kötődését. Eszerint azok, akik a gén 334-es változatával rendelkeznek, általában a szingli életformát kedvelik.

(MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 495
szavazógép
2008-09-04: Család - Józsa Zsuzsanna:

Konferencia Csíksomlyón

A Gyulafehérvári Főegyházmegye Pasztorális Bizottságának Családpasztorációs munkacsoportja szeptember 26. és 28. között tartja a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban a Családi életünk a feltámadt Jézus Krisztussal című konferenciát.
2008-09-04: Család - Forró Eszter:

Gyalogbusz

Franciaország több kisvárosában járnak a gyerekek iskolába ún. gyalogbusszal. Szülők találták ki e környezetkímélő ,,járművet", mely amellett, hogy gyaloglásra, szabad mozgásra ösztönzi az iskolásokat, környezettudatos életre is szoktatja őket, nem is beszélve az üzemanyag-megtakarításról.